אורלי מנוס
אורלי מנוס ביום חתונתה. "תחזור לעצמה"
אורלי מנוס בת ה-25 ציפתה בקוצר רוח ללידת בתה הבכורה, אבל שום דבר מהלידה או מהחודשים שהגיעו אחריה לא היה דומה למה שייחלה לו. במהלך החודש החמישי להריון פרץ שטף דם במוח של אורלי, שאמנם לא פגע בתינוקת – אבל הותיר את האם נכה. היום, שנה וחצי אחרי הלידה, היא עדיין מרותקת לכסא גלגלים, מוגדרת כסעודית ובקושי פוגשת את בתה.

זה התחיל כשבערב שישי אחד התלוננה הצעירה על כאבי ראש חזקים. "היא הלכה לישון כרגיל, אבל כשקמה בבוקר הכאבים לא פסקו, עד שלפתע היא איבדה את ההכרה", מספר לנו היום אביה של אורלי, יחזקאל מנוס, על האירוע שהתרחש במאי 2012. אורלי הובהלה לבית החולים, ובמהלך החודשיים הבאים שכבה מחוסרת הכרה ומונשמת. בתחילת החודש השמיני להריונה הוחלט לילד את התינוקת, שהגיחה לעולם בריאה ובמשקל סביר של 1.570 ק"ג.

אחרי שבעה ניתוחים ושנה של שיקום בבית החולים ובבית לוינשטיין, עברה אורלי להתגורר אצל הוריה בכפר חיים שבעמק חפר. "הרופאים לא נתנו לה סיכוי לחיות ודיברו רק על הצלת העובר, אבל היא נלחמה על חייה", מספר האב. "היא עדיין לא הולכת ולא מדברת, אבל מבינה הכל. גם אני וגם אשתי עזבנו את העבודה ואנחנו פועלים לפי הצרכים שלה: אנחנו רוחצים אותה בבוקר, מצחצחים לה שיניים ודואגים לסדר אותה במיטה, מאכילים אותה ועושים לה תרגילי פיזיותרפיה במהלך היום".

התינוקת בת השנה וחצי מתגוררת אצל אביה באשקלון, שהקשר עימו נותק. לפי הסדר הראייה הזמני שנקבע בבית המשפט, זכאית האם לראות את בתה פעם בשבועיים – והוריה מביאים את התינוקת לביקורים בביתם. אורלי עצמה מביעה תסכול מהמצב הקשה. "היא לא מדברת וקשה לה לפתוח את הפה, אבל לפעמים היא מצליחה לכתוב לנו משפטים רהוטים לחלוטין במחשב. לא מזמן היא כתבה לנו 'מתי כבר הילדה תהיה אצלי? אני רוצה לראות אותה'. היא ממשיכה להילחם כדי לצאת מהמצב בו היא נמצאת".

חשים כאבי ראש חזקים במיוחד? מוטב שתראו רופא

"שטף דם במוח מאוד לא שכיח אצל נשים צעירות והוא לא אחד מסיכוני ההיריון, אך במידה ויש בעיה רפואית קיימת ההיריון יכול להעצים אותה", מסבירה ד"ר דגנית סמואל, גניקולוגית בכירה ומנהלת מרפאת מומחים ברמת אביב, "רעלת הריון, יתר לחץ דם או סוכרתיות לא מאוזנת יכולות להוביל במקרים מסוימים לשטף דם במוח", היא מוסיפה.

גם נשים בריאות לחלוטין, לדבריה, לא תמיד מודעות לבעיות שעלולות לגרום לשטף דם במוח. "אישה הסובלת מתופעה של התרחבות כלי דם במוח לא יכולה לדעת מה קורה לה בראש, עד שהמפרצת מתפוצצת, ואז זה כבר מאוחר מדי". מה אפשר לעשות? לא הרבה: "לא כל אישה בהריון צריכה לעבור בדיקתCT  למוח, ככה שלא תמיד יש אפשרות לגלות את הבעיה", מדגישה ד"ר סמואל.

"אנחנו לא מחפשים אשמים", מדגיש יחזקאל, "המטרה שלנו היא להחזיר את אורלי לחיים. חשוב לדעת שכאשר בן אדם מתלונן על כאבי ראש חזקים במיוחד, הוא צריך לראות רופא. הנזק של חוסר חמצן הוא כמעט בלתי הפיך, ולכן הזמן הוא קריטי. טיפול מהיר יכול להקטין את הנזק ולהגדיל את הסיכוי לצאת מזה מהר יותר".

אורלי מנוס (צילום: צילום ביתי)
אורלי מרותקת לכסא גלגלים ומוגדרת כסיעודית | צילום: צילום ביתי

"אנחנו לא מרפים לרגע"

רכישת ציוד שיקומי מתאים עשויה לסייע לאורלי בתהליך ההחלמה, אבל העלויות של ציוד כזה יקרות מדי עבור המשפחה. "יש מחשב מיוחד שיכול להתחבר לעיניים של אורלי ובעזרתו היא תצליח לתקשר אתנו, אבל הוא עולה 80,000 שקלים. בזכות מחשב כזה אורלי לא תצטרך לחכות שנשאל אותה אם היא צמאה - זה פשוט יופיע על המסך", מסביר אביה. כיום משתמשת אורלי במיטה של עמותת יד שרה, כיוון שמיטה מותאמת לצרכיה תעלה 20,000 שקלים. "אורלי היא ילדה יפת תואר. היופי שלה לא השתנה, אבל התפקוד שלה השתנה לחלוטין. אנחנו לא מרפים לרגע, היא תחזור לעצמה", קובע האב מלא התקווה.

לתרומות: העברה בנקאית לעמותת חברים לרפואה, בנק הפועלים, סניף 681, חשבון 604832; צ'ק לטובת "חברים עבור אורלי מנוס" אפשר לשלוח לכתובת משרדי חברים לרפואה, ת.ד. 6782, רמת-גן, 52167; טלפונית בארגון חברים לרפואה, במספר 03-5777666, או דרך האתר חברים לרפואה

>> האם הישיבה בעגלה מעכבת את התפתחות התינוק שלכם? יש מי שטוען שכן