נשים מעל גיל 35 יודעות שכשהן מגיעות לגניקולוג ולפעמים אפילו לרופא המשפחה, הן צפויות לשמוע הרצאה קטנה על ילודה ועל האפשרות של הקפאת ביציות. ידוע וברור שלנשים יש שעון ביולוגי מתקתק, ושהביציות שלהן נעשות מועטות ואיכותן יורדת עם השנים. מחקר אוסטרלי חדש מראה שהמצב הזה נכון גם לגברים, וממליץ להם להתעורר ולהתחיל לשקול תכנון וטיפול מונע.

בכנס בינלאומי בנושא פריון שנערך באוסטרליה הציגה החוקרת פרנקה ארגסטה ממלבורן מצאים חדשים ומפתיעים בנושא הפריון הגברי והשינויים שחלים בו עם הגיל. ״יש תהליך הזדקנות שהגברים צריכים להיות מודעים אליו,״ חשפה. המחקר בחן את הצלחת טיפולי ההפריה אצל זוגות בהם הגברים מתחת ומעל גיל 40, ובממוצע בין 33 או 44. לאחר בדיקה של 1,400 מחזורי הפריות במשך חמש שנים, מצאו החוקרים שהזרע של הגברים הצעירים יותר הוביל להצלחה מוקדמת בטיפולים ב-39 אחוזים מהמקרים, אל מול 26 אחוזים בקרב המבוגרים יותר.

במסגרת המחקר הוציאו מקרים של בעיות איכות זרע ומקרי קשיי פוריות קשים, והמשתתפים היו רק זוגות חדשים להתהליך, בהם הנשים כולן בנות עד 35. ״ניסינו לשמור שהאוכלוסיה שאנו בודקים תהיה נקיה כמה שיותר, על מנת לבודד ככל האפשר את השפעת גיל האב על סיכויי הפריון, היא אומרת. ״לזרע של גברים מבוגרים יותר יש נטיה רבה יותר לנזק ב-DNA מסיבות סביבתיות או שינויים אפיגנטיים. מבחינה רפואית, חד משמעית, עדיף שאנשים יביאו ילדים בגילאים צעירים ככל האפשר. מובן שנסיבות החיים לא תמיד מאפשרות את זה.״

פה נכנס עניין הקפאת הזרע. ״אם אתה מתקרב לגיל 40 ומעוניין להביא ילדים לעולם, אבל לא היתה לך עוד הזדמנות, כדאי בהחלט לשקול הקפאה,״ אומרת פרנקה. ״כדאי לדעת שהקפאת זרע זולה ופשוטה בהרבה מהקפאת ביציות.״ ועדיין, צניחת איכות הזרע אצל הגברים אינה אבסולוטית כמו זו של הנשים, כמובן. הנשים מגיעות לגיל הבלות והיכולת להתרבות פוסקת. גברים יכולים תיאורטית להמשיך להתרבות גם בזיקנה, באופן טבעי, גברים רבים הביאו ילדים בגילאי השישים והשבעים, עם נשים צעירות, ביניהם מיק ג׳אגר, מייקל דאגלס ורוברט דה נירו.

״לגבר בן 40 יש פי עשרה סיכויים למוטציה בזרע, ולגבר בן שבעים פי מאה סיכוי,״ היא קובעת, ומשתפת שיש צורך להגביל את גיל תורמי הזרע בבנקים השונים לעד 35. החוקרת לא מאמינה שמחר יפנו הגברים בהמוניהם להקפאת זרע. ״גברים לא נוטים לקחת אחריות על כל נושא הרבייה,״ היא אומרת. ״נשים הן הפרגמטיות והמתכננות את הדברים האלה. השימוש בזרע הקפוא גם הוא לא צפוי להיות מרובה. גם כיום, המחקרים מראים שמעט מהנשים המקפיאות ביציות משתמשות בהן.״