כשזה מגיע לסקס בזמן ההיריון, ההריוניות נחלקות לכמה סוגים. יש את אלו שהליבידו שלהן בשמיים, ויש כאלו שהוא נעלם אצלן לגמרי. כמובן שלא מדבור בשחור ולבן – יש הרבה נשים שנמצאות בטווח שבין שני הקצוות האלו. זה מאוד אינדיבידואלי, והדחף המיני, כמו כל דבר בעצם, עשוי להשתנות במהלך ההיריון.

לרוב, החשק המיני גובר בטרימסטר השני, אחרי בחילות הבוקר, כשהעניינים מתחילים להתייצב. אז מה קורה כשאת מגיעה לטרימסטר השני והליבידו שלך מתחיל להתפוצץ? גם בזמן ההיריון, הדרך לאורגזמה לא תמיד חייבת לעבור דרך בן הזוג. לפעמים הרבה יותר פשוט לאונן במקום לעשות סקס, בטח ובטח כשבטן ענקית נמצאת שם בין שניכם, ולכן כדאי לדעת שעינוג עצמי בכל שלב בהריון הוא לגיטימי לחלוטין ולרוב בטוח.

עושים רק מה שנעים

במהלך ההיריון העובר מוגן לגמרי באמצעות הפקק הרירי ומי השפיר, לכן אין שום גישה אליו במגע מיני. זוגות שמתייעצים עם הרופא לגבי החששות שלהם בנושא לרוב שומעים בתגובה שהם יכולים להמשיך בענייניהם כרגיל. "אלא אם כן הצוות הרפואי שמלווה אתכם בהריון אומר לכם אחרת, את והפרטנר שלך יכולים ליהנות מסקס במהלך ההריון. שימי לך לגוף שלך וערכי את ההתאמות הנדרשות כדי שתוכלי לקבל את החוויה במלואה", אומרים באיגוד האמריקאי להיריון.

הכללים שאת נוקטת כדי לשמור על עצמך במהלך סקס ואוננות כשאת לא בהריון, תקפים גם להריון, וחשוב למזער את הסיכוי להידבק במחלות מין ולנקות את צעצועי המין היטב לאחר השימוש.

במהלך הטרימסטר השלישי רופאים לרוב ממליצים להימנע מלשכב על הגב למשך זמן ארוך מדי, אבל סביר להניח שרוב ההריוניות ירגישו בעצמן שמדובר בתנוחה לא נוחה בשלב הזה. כנראה שלפרקי זמן קצרים יותר תהיי בסדר, אבל מי שהתנוחה הזו ממש לא נוחה לה, תוכל לענג את עצמה בישיבה או בשכיבה על הצד. אופציה נוספת היא להשתמש בכריות – בין אם יש לך כרית הריון או סתם כרית ראש, תוכלי להיעזר בה כדי להתמקם יותר בנוחות.

אם חלק מהכיף שלך, לבד או עם בן הזוג, הוא משחק אנאלי, חשוב לזכור שיש נשים שעלולות לחוות טחורים בשלב הזה בהריון וזה עלול להפוך את העניין למאוד לא נעים. וכאמור, לא כדאי להיכנס למה שלא נעים.

מתי בכל זאת יש מגבלות על אוננות בהריון?

בכל מצב של הריון בסיכון חשוב להתייעץ עם הרופא, בעיקר אם את חוששת או לא בטוחה, אבל יש מצב שבו סקס ואוננות בהריון הם מחוץ לתחום באופן חד משמעי - כשהרופאים מורים על מנוחת אגן. במקרה כזה תתבקשי להימנע מכל פעילות שיוצרת לחץ על האגן, כולל סקס ואוננות, וגם פעילות גופנית.

המלצה כזאת יכולה להגיע, למשל, במצב של שליית פתח – הריונות שבהם השילייה מכסה את פתח צוואר הרחם באופן מלא או חלקי, מה שמעלה את הסיכון לדימומים בהריון. מצבים נוספים שבהם כדאי להימנע הוא אם את נמצאת בסיכון ללידה מוקדמת או שעברת ניתוח בטני במהלך ההיריון.

"הכי חשוב זה להקשיב לגוף שלך"

יש נשים שחושבות שאוננות עלולה להוביל ללידה, אבל אין כיום מחקר שמוכיח את הקשר בין השניים. אמנם קיימת אמונה שסקס עם חדירה לקראת סוף ההריון יכול לזרז את הלידה, אבל היא קשורה להורמונים שנקראים פרוסטוגלנדינים בנוזל הזרע, שגורמים להתכווצות הרחם וריכוך צוואר הרחם, וגם לגבי זה אין הוכחה חד משמעית בספרות המחקרית. מה שכן, יש מיילדות ודולות שמייעצות לנשים לאונן בזמן הצירים, בעיקר לטובת שיכוך כאבים.

וכשיש לך את כל המידע הזה, חשוב כמובן להזכיר שאין שום חובה לאונן בהריון אם פשוט לא מתחשק לך. "להיות בהריון זה משהו שיכול ממש להשפיע על הדחף המיני שלך", אומרת ונסה מרין, פסיכותרפיסטית מינית, "יש נשים שמדווחות שהן מרגישות חרמניות במיוחד בטרימסטר הראשון, ויש כאלה שמרגישות את הליבידו שלהן נכנס לפעולה בטרימסטר השני. הדברים לרוב נרגעים באזור הטרימסטר השלישי, אבל זה פשוט שונה לחלוטין אצל כל אישה. הכי חשוב זה להקשיב לגוף שלך ולא להשוות את עצמך לאחרות".

סקס בזמן ההיריון
סקס בזמן ההיריון - אפשר להמשיך כרגיל | צילום: Jes2uphoto, shutterstock