הכפר הקטן מייז׳ס אודרזנסקי כנראה שלא היה עולה לעולם לכותרות אילו לא התרחשה בו תופעה דמוגרפית פלאית ומשונה ביותר. הניו יורק טיימס קראו לעניין, בכותרת ראשית: "אנומליית האוכלוסיה המשונה ביותר," ומאז כל עיני העולם פונות לפולין ומיטב המומחים מנסים להבין כיצד יתכן שבכל הלידות נולדים שם רק בנים.

עשור כמעט שלא נולד אף בן בכפר הקטן וראש העיר של המחוז מתראיין בתקשורת הבינלאומית וחולק את התמיהה, וגם את העובדה שהוא לא מפסיק לקבל עצות מכל כיוון, טיפים לאיך להביא בן זכר, מכאלה תזונתיים, עבור האמהות ההריוניות בכפר, ועד פעולות שיש לנקוט בשעת קיום יחסי המין, וכמובן תיזמונם הנכון לעומת שעת הביוץ.

מומחי ההסתברות ממשיכים לדוש במקרה ולנסות להוציא ממנו, עם כל לידת בת נוספת, את הסיכוי לכך שהתינוק הבא יהיה גם ממין נקבה. כרגע זה עומד על 1/4096. בהשאלה מנסים להסביר המומחים שאילו היו אומרים לנו שיש מחר סיכוי של 1 ל-4,000 לגשם, סביר שלא היינו מצטיידים במטריה. התקשורת חוזרת ואומרת, באופן כמעט מעליב, שאין שום דבר מיוחד, למראית עין לפחות, בפולין. "כל זה יכול היה להתרחש בליטא או הונגריה באותה מידה, ואלה יכולים היו להיות בנים שנולדים שוב ושוב, ולא בנות."

>> השיטות שיגלו אם יש לך בן או בת עוד לפני הסקירה

בכפר יש מעט מאוד תושבים. 272 רשומים בלבד, והילודה שם נמוכה גם היא. בערך תינוק אחד או שניים מתווספים בכל שנה, ותריסר נולדו בתשע שנים. ראש העיר ריימונד פריסקו מבין את הבעיה שמייצרת הסיטואציה, ולשם המשך השושלת החליט לתת להורים תמריץ, שימשיכו להתאמץ ויביאו לבסוף בן זכר. "אני עושה את שלי ומציע להורים הראשונים שיביאו בן פרס כספי," הוא אומר. "אני עוד לא חושף את הפרטים המלאים אבל אני מבטיח שמדובר יהיה בתגמול אטרקטיבי."