"למה לא מגיע לי לעשות בדיקות הריון כמו כולן? אז מה אם אני חולת קורונה?", שואלת ספיר עזרא, בת 24 מאשקלון הנמצאת בשבוע 33 בהיריונה השני. לפני כחודשיים היא אובחנה כחולה בנגיף לפני כחודשיים יחד עם אחותה, בעלה ובתם בת השנה וחצי. מאז, לדבריה, קופת החולים מונעת ממנה לעבור בדיקות היריון.

לפי עזרא, מדי יום מתקשרת אחות לקחת מדדי חום וסטורציה (מד חמצן בדם, ר"ע), אך לא מתבצעות בדיקות היריון שגרתיות שאמורות להתבצע בשלב זה בהיריון כגון וחיסון נגד שעלת. "לא עשיתי בדיקת גדילת עובר, וכנראה שגם לא אעשה את בדיקת GBS או חיסון שעלת כפי שכולם עושים. אני כבר חודשיים בבית ולא יוצאת", היא אומרת בראיון ל-mako הורים. "אני לא מעוניינת לסכן אף אחד אבל אני לא מבינה למה לקופת חולים לא אכפת ממני. מה עם העובר? מה הוא אשם? אני רוצה וצריכה לדאוג גם לו, וככל הזמן עובר אני מפספסת ועוד בדיקות".

עזרא מספרת שכשהיא מתקשרת לקופת החולים בניסיון לקבוע תורים לבדיקות, היא נדחית לאור הקורונה. "הם מפחדים שאסכן אנשים אחרים, אבל מה איתי?", היא שואלת. "אני שומעת שלפעמים יש טעויות באבחון הקורונה, אולי גם איתי טעו. בינתיים אני רק פוגעת בעובר. בהיריון הקודם הייתי במעקב צמוד, והפעם בגלל הקורונה אף אחד לא שומר עלי ולא עוזר לי. רופא הנשים שלי בכלל לא התקשר והתעניין בי. אני בדיכאון ובוכה, אני בבית עם הילדה ובלחץ נפשי מהעתיד".

פרופסור יריב יוגב,  מנהל בית החולים ליס ליולדות באיכילוב, מדגיש כי הקורונה אינה סיבה מוצדקת למנוע מספיר להיבדק. "לקופת החולים יש אחריות. היו צריכים לקחת אותה למתחם מבודד ולבדוק אותה, ובמידת הצורך למגן את הרופא".

מקופת חולים מכבי נמסר בתגובה: "בדיקה להערכת משקל העובר אינה בדיקה דחופה וניתן יהיה לבצע אותה לאחר שהחברה תחלים מנגיף הקורונה. צוות מכבי ימשיך ללוות את המטופלת ומאחל לה המשך הריון קל ובריא".