לאחרונה עלו לכותרות נשים רבות הנמצאות בהליכים שונים של טיפולי הפריה, ובפיהן כאב גדול בעקבות הילד הנכסף, שהולך ומתרחק מהן בעקבות ביטול הפרוצדורות בימי קורונה. כל אלה מוזמנות להתעודד ולקבל עכשיו פרופורציות בעזרתה האדיבה של פיונה מקלוצקי, היום בת 49, שלפני פחות משנה הביאה לעולם תינוקת מתוקה בשם אלה.

אלה אולי נולדה בעקבות הריון של 9 חודשים, אבל אפשר גם להגיד שההיריון שלה ארך 15 שנים. במשך כל השנים האלה, וטיפולים שעלותם המשוקללת הגיעה לכ-220 אלף שקלים, לא הצליחו פיונה ובעלה דארן, מאדינבורו, להביא ילד משותף, למרות שהייתה זו משאת לבם. חמישה סבבי טיפולי IVF כושלים, הריון חוץ רחמי אחד, ותחילת הופעת תסמיני גיל המעבר לא שברו את הזוג.

השניים נסעו לברצלונה, שם פגשו מומחה פוריות שיצר השראת מחזור, אחריה הגיע הסבב השישי של ה-IVF, שבני הזוג סיכמו שיהיה האחרון. אלה ג׳יין הגיעה, בריאה ומתוקה, לפני 11 חודשים. "לא חשבנו שיקרה לנו דבר כזה," אומרת פיונה. בהסתכלות לאחור, הלוואי שהייתי מנסה להרות קודם, אבל אני ממש מוקירה את הנס הקטן שלי."

משנת 2004 נמצאים השניים ברכבת הרים רגשית, לדבריהם, סביב הנושא. "כל החברים שלנו התחילו להביא ילדים, קולגות, בני משפחה, ורק לנו לא היו," היא מספרת. "ובכל זאת נשארתי חיובית ומלא תקווה ולא הרמתי ידיים. היו רגעים מרסקים, אבל תמיד הצלחנו להרים את עצמנו מההריסות ולהמשיך לנסות. את כל החסכונות שלנו הוצאנו על הטיפולים, עבדנו אקסטרה קשה כדי להרוויח מספיק, וזה השתלם. קיבלנו חבילה מושלמת של אושר."

פיונה חולקת את סיפורה עכשיו על מנת להלחם בהשתקה ובטאבו שיש, כך היא חשה, סביב עניין ההפריות המלאכותיות, והריונות בגיל מבוגר. הייתי מאושרת כשגיליתי שאני בהריון עם אלה, אבל גם התקשיתי להאמין בכך. כך גם דארן. פחדתי מאוד שיקרה משהו רע, וזה היה הריון מלא דאגות. נעזרתי בהיפנוזה כדי להתגבר על החרדות. בסוף הכל הסתדר, והורי, בשנות השבעים לחייהם, מאושרים שזכו בסוף לקבל נכדה, למרות הכל. לפעמים ההורות מאתגרת, אני לא צעירה ובכושר, אבל אני עושה כמיטב יכולתי, ותחושת ההודיה חזקה מכל קושי."