הקיץ כאן, הטמפרטורות מטפסות ואתמול קרה שוב הנורא מכל: עוד תינוק מת לאחר שנשכח באוטו החם באשדוד. במאמאזון, החליטו לקרוא לכל מאה אלף האמהות בקבועצה לפעולה וקראו להן ליצור שלטים ולהדביק אותם על הרכב על מנת להזכיר לעצמן, לבני הזוג ולנהגים האחרים, לבדוק שאף ילד לא נשכח, ובכל למנוע את המוות הבא.

״זוהי קריאה לפעולה״, כתבה מייסדת הקבוצה, אור אלתרמן ברנע. ״הלב נקרע מהמקרה הטרגי של התינוק שנשכח היום ברכב. אנחנו לא יכולות לעמוד מנגד עם קהילה כל כך גדולה של אמהות, ולכן אם כל אחת מאיתנו תעצור לרגע את מה שהיא עושה ותיקח 3 דקות לכתוב שלט ולתלות על האוטו, אולי ביחד נצליח למנוע את המקרה הבא. דמיינו שעל כל אוטו שני בישראל יהיה שלט כזה, אי אפשר יהיה להתעלם מזה. בואו ננצל את הכוח שלנו כאמהות להציל חיים. תעלו תמונות של השלטים שתליתן ושתפו!״.

המאמות מיד הגיבו, חלקן התלהבו ותלו שלטים משלהן. ״את כל כך צודקת״, כתבה אם אחת. ״הבעיה היא שכל אחד בטוח שלו זה לא יקרה. הלוואי ויישמו את הרעיון"; "כשכולנו נכיר בעובדה שגם לנו זה יכול לקרות, אז אולי זה יקרה פחות״, הסכימה עמה אם נוספת. חלק מהאמהות טענו שהשיטה הזאת לא תועיל, כי אחרי כמה זמן כל הנוגעים בדבר יתרגלו לנוכחות השלט ויתעלמו מקיומו. ״אני מסוגלת לשכוח המון דברים. את הפלאפון אני שוכחת ברכב פעמיים שלוש בשבוע. כבר שכחתי לנעול את הבית בלילה אחרי שהלכתי לישון. יש עוד המון דברים שאני יכולה לשכוח. אבל אני לא מבינה את הקושי לזכור שהילד ברכב. או בכל מקום אחר״, אומרת אם אחת שמאמינה שהטענה ש׳זה יכול לקרות לכל אחד׳ מוטעית. ״בחיים לא שכחתי את הילד בשום מקום, גם אם הייתי עייפה כי לא ישנתי שנתיים וגם אם הילד ישן ברכב ולא עשה בלאגן״.

״חקרו את הנושא, וזו המסקנה שהגיעו אליה״, השיבו לה. ״זה יכול לקרות לכל אחד. קורה בעיקר כשיש שינוי בשגרה שלנו, המוח שלנו עובד על אוטומט. תדאגו מאד יום יום שזה לא יקרה גם אצלכן חס וחלילה״. 

קמפיין מאמאזון (צילום:  Photo by Flash90)
אם בכל אוטו שני זה יהיה תלוי, לא נוכל להתעלם מזה. | צילום: Photo by Flash90

אם פרקטית במיוחד שיתפה טקטיקות נוספות שיוכלו לעזור במניעת השיכחה הקטלנית הזאת:

1. להשאיר ליד הילד אביזר חשוב לכן. כזה שייחסר לכן אם אתן מתכננות לצאת מן הרכב.

2.
לפרק מצרור המפתחות את השלט של הרכב ולהניח אותו ליד הילד. כאשר תרצו לצאת ולנעול את הרכב מבחוץ לא תוכלו לעשות זאת ללא השלט.

3. להצמיד לשמשה האחורית שלט ׳תינוק ברכב׳, או ׳זהירות, תינוק ברכב׳, אבל להצמיד אותו מבפנים, כך שיהיה מופנה אליכן ויהיה קריא וברור במראה האחורית. זה יהווה תזכורת רצופה כל זמן שאתן ברכב.

4.  להיות בקשר עם הילד כל הזמן שאתם ברכב יחד. להתבונן בו מדי פעם. לשוחח או להשמיע לו קולות, תלוי בגילו.

5. זכרו שאתן קודם כל אמהות ואחראיות לחיים של הילד שלכן. 

קמפיין מאמאזון (צילום:  Photo by Flash90)
האם זה יכול לקרות לכל אחד? | צילום: Photo by Flash90

6. להשתדל להשאיר את כל השיחות החשובות בטלפון הנייד, לאחרי שהורדתן את הילד בגן.

7. לחבר מוצץ למחזיק המפתחות של הרכב. 

8. לקבוע עם בן הזוג שהוא מתקשר בסוף הנסיעה.

>> פוסט ויראלי של אמא: "שכחתי את הבת שלי באוטו היום"