תינוק קורא עיתון (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
עיתון זה טעים? | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

כל הורה יספר לכם שרק אחרי שקונים לתינוק ליין שלם של צעצועי התפתחות צבעוניים, רועשים ויקרים, מבינים שבעצם הוא הכי מבסוט מקופסת קוטג' ריקה או מהפתקית של הצעצוע.
התובנה הזו אולי חסכונית, אבל חשוב להיות מודעים למידת הבטיחות השנויה במחלוקת של חלק מהאביזרים שהתינוקות שלנו כל כך אוהבים.

השיבו על סקר גולשים

בניגוד לצעצועים, שנבדקים ומקבלים תו תקן, שלל החפצים שהתינוק שלכם מתאהב בהם עלולים להיות מסוכנים למדי. מה למשל?

1. מפתחות: למה לא מפלסטיק?

אין תינוק שלא נדלק למראה צרור מפתחות. הרשרוש, הצבעים והמגע של המתכת הקרירה בלסתות שמתחילות לעקצץ לקראת השיניים שיבקעו בקרוב הם קומבינציה מפוארת, שגורמת לתינוקות להיצמד למפתחות של ההורים כאילו אין מחר.

הבעיה:
מפתחות עשויים לרוב מפליז, סגסוגת מתכת שמכילה גם מעט עופרת, שהיא כידוע חומר רעיל. בנוסף, המפתחות המשוננים עלולים לפצוע את הפיות הקטנים.

הפתרון: אפשר לקנות לתינוק סט מפתחות פלסטיק, שמדמה את הדבר האמיתי ונמכר בחנויות צעצועים וציוד לתינוקות.

2. שלט רחוק: זהירות, סוללות

אם עוד לא הבנתם, אתם המודל לחיקוי של התינוק שלכם. ומכיוון שהוא רואה אתכם מזפזפים לא מעט, הוא רוצה גם. כמובן, אתם רואים רק ערוצים איכותיים וגם זה רק כשבמקרה אין לכם ספר, אבל הוא למד את זה מאיפשהו, ומעכשיו הוא והשלט חברים טובים.

הבעיה: קודם כל, הסוללות; ממש לא מומלץ לתת לתינוק לגעת ולהכניס לפה חפצים שיש בהם סוללות, שמכילות לא מעט חומרים רעילים למדי (עופרת, כספית, אבץ וקדמיום הם רק רשימה חלקית). בעוד שצעצועי תינוקות שמכילים סוללות כוללים בדרך כלל גם מנגנוני בטיחות שונים, שנועדו למנוע מהתינוק כל אפשרות לפתוח את תא הסוללות בעצמו, בשלט כל העסק די נגיש. שנית, הכפתורים הקטנטנים עלולים להשתחרר ממקומם ולגרום חלילה לחנק.

הפתרון: לדאוג לשלט ישן, נטול סוללות כמובן, ולעטוף אותו בשקית ניילון סגורה היטב. כדי ליצור חוויית משתמש אותנטית, מומלץ לצפות גם את השלט האמיתי, זה שאתם משתמשים בו (כדי להעביר לערוץ 8, כאמור) בשקית – אולי מזכיר קצת את השלט של סבתא, אבל מה לא עושים בשביל האוצר שלכם.

3. טאבלטים וסלולרים: התינוק מחקה את ההורים

תינוקות ופעוטות אוהבים לדבר בטלפון בכאילו, זאת עובדה. ומאחר שגם ככה האייפד/אייפון/גלקסי שלכם הוא כמו עוד ילד, שזוכה ללא מעט מזמנכם הפנוי ומלוטף ממש כמו תינוק אמיתי – החיבור בין השניים נראה אפילו טבעי לפרקים.

הבעיה: הריצוד של המסך הוכח מחקרית כגורם להפרעות קשב וריכוז, בדיוק כמו צפייה בטלוויזיה. בנוסף, בזמן גלישה אלחוטית (וקשה לנו להאמין שיש מישהו שמחבר את הטאבלט הדקיק שלו למודם עם חוט, כאילו מדובר במחשב נייח משנות ה-90) ישנה קרינה לא מבוטל.

הפתרון: סלולרי משומש וישן, ללא כרטיס סים או סוללה – יעשה את העבודה. חוץ מזה, היום יש בחנויות צעצועים טלפונים קטנים, דמויי טלפון נייד, במיוחד לתינוקות שמעוניינים לחקות את ההורים.

4. עיתונים וניירות: לא להכניס לפה

אם היו מבצעים סקר בין תינוקות ברחבי העולם, היו מגלים שהפרינט ממש לא מת. העיתונים מספקים שפע של גירויים צבעוניים, ובכלל, תינוקות מאוד אוהבים דפים מרשרשים שניתן לקרוע, כפי שמדגים התינוק הזה.הבעיה: אף שהדיו בימנו כבר אינו מכיל עופרת, או לפחות לא אמור להכיל את המתכת הרעילה, עדיין ישנם חומרים המשמשים להכנת הנייר ולהדפסה עליו שנחשבים רעילים ומסוכנים. בנוסף, מכיוון שמדובר בנייר דק יחסית, קיימת סכנה שהתינוק יצליח לקרוע חתיכות ולהיחנק מהן.

הפתרון: לתת לו קטלוגים או כל חומר מודפס אחר שלא משאיר לכלוך על הידיים, ולפקח שהוא לא מכניס לפה.

5. עטים וטושים: מלכלכים ורעילים

הרבה לפני שהתינוק לומד לקשקש על הקיר (יומיים לפני שאתם מארחים את כולם לליל הסדר, כמובן), הוא אוהב למשוך לכם מהיד עטים, טושים וצבעים ולחקור אותם מקרוב.

הבעיה: יש כמה: המכסה שעלול להשתחרר ולהיבלע, הצבע שעלול ללכלך את התינוק ואפילו להיות רעיל וכאשר מדובר בכלי כתיבה בעלי חוד דק – גם דקירה לא סימפטית.

הפתרון: טוש לא רעיל, בעל קצה רך שכבר הספיק להתייבש, ובלי מכסה. הרבה פחות כיף, אבל הרבה יותר בטוח.

6. מגבונים: תנו צעצוע במקום
תינוק שוכב ומשחק עם מוביילים צבעוניים (צילום: istockphoto)
והכי כיף: כשהם שקטים וחמודים מתחת למובייל | צילום: istockphoto

בזמן ההחלפה, נדמה שמבחינת התינוק אין אקססורי אטרקטיבי יותר מחבילת המגבונים שלצדו.

הבעיה: כמובן שמלעיסת מגבון מזדמנת לא קורה כלום, אבל אם מדובר במנהג קבוע, כדאי להביא בחשבון את העובדה שיש שם סבון, כימיקלים ודטרגנטים שונים וגם חומרים משמרים אלימים למדי, שלא מומלץ שהתינוק יבלע.

הפתרון: ממש כמו שאתם מקפידים על מלאי סביר של חיתולים, מגבונים ומשחה בשידת ההחתלה, החזיקו שם קבוע צעצוע או שניים, שיסיחו את דעתו של התינוק בזמן שאתם מחליפים לו, ויגרמו לו לשכוח את המגבונים הנחשקים.

 ומה חדש באלבום התמונות שלכם?

לחברתך יש בייבי חדש? הפתיעי אותה עם מארז מפנק של האגיס