אין תמונה
מרגיע, מקל על כאב ומעניק תחושת ביטחון. עיסוי תינוקות
הוא נראה לכם כל כך שביר. עדין, פריך כמעט. בקושי יש לכם אומץ ללטף אותו עם האצבע. מסאז' נשמע לכם כמו פעילות למבוגרים (שלא לומר: למבוגרים בלבד), משהו הרבה יותר מדי אינטנסיבי לקטנטן כזה. בשנים האחרונות התפתח תחום עיסוי התינוקות, וישנם קורסים מיוחדים, קבוצתיים או פרטניים, שמלמדים אתכם לעסות כמו שצריך. אם לא בא לכם על קורס ממוסד, או שאתם בעניין של לחסוך כמה שקלים, הנה כמה עצות.

אך רגע לפני שמתחילים, כמה כללי בטיחות חשובים: אפשר להתחיל לעסות מגיל אפס, אבל עד גיל שישה שבועות צריך להביא בחשבון שלתינוק אין הרבה סבלנות לעיסוי, וגם אם יהיה שיתוף פעולה מצדו - הוא יהיה קצר מועד. בשום מקרה לא לוחצים על עמוד השדרה, בשום גיל. אפשר לגעת מסביב, בצדדים, אבל לא בעמוד השדרה עצמו, וכנ"ל לגבי הטבור. לתינוקות רכים מומלץ לא לגעת בראש, ובנוסף לא כדאי לעסות כשהתינוק חולה, או כשיש לו חום או פריחה. אז אחרי ששינתתם את כללי הבטיחות, אפשר להתחיל. קבלו מדריך  מפורט, שלב אחרי שלב, לעיסוי תינוקות.

בקשו רשות מהתינוק. כן, מה ששמעתם

1. מצאו תזמון אידאלי. השעה האידאלית היא השעה שמתאימה להורה ולתינוק. יש הרבה הורים שמעדיפים לעסות כחלק מטקס השינה, אבל תינוקות שמגיעים לערב עייפים מדי אפשר לעסות בבוקר או בכל שעה שנוחה להורה. עיסוי שכולל מגע בבטן או שכיבה על הבטן לא מומלץ לעשות אחרי האוכל, אלא להמתין חצי שעה. אם לא מסתדר, זה ממש לא נורא – מומלץ כמובן לעסות את התינוק באופן שגרתי, מדי יום, אבל לא יקרה כלום אם תדלגו מדי פעם.

2. חממו את החדר והפשיטו את התינוק. חשוב להקפיד על חדר בטמפרטורה חמימה לפני שמתחילים בעיסוי, במיוחד לתינוקות קטנטנים. אם לא הספקתם לחמם את החדר ואתם רוצים לעסות בכל זאת, אפשר לעסות גם על הבגדים, אבל המגע פחות אפקטיבי ופחות מרגיע בצורה הזאת. אם מעסים בעירום, מומלץ להשתמש בקרם גוף או שמן, שמסייעים לידיים להחליק על הגוף של התינוק ומזינים את עורו בלחות בזמן העיסוי. 

3. הניחו שתי ידיים על בית החזה של התינוק, ובקשו ממנו רשות להתחיל בעיסוי. זה אולי נשמע מצחיק, אבל חשוב מאוד להגיד לתינוק במילים מה הולך לקרות, ולסמן לו באמצעות תנועה מרגיעה של הנחת הידיים עליו שהכל בסדר.

באופן עקרוני, לתינוקות לא צריכה להיות התנגדות למגע, ואם יש בכי או אי נוחות באופן חד פעמי, יכול להיות שיש סיבה קונקרטית: חיתול מלא, כאב בטן, עייפות או רעב. אם ההתנגדות קבועה ונמשכת, צריך לוודא שאין איזו רגישות יתר. לפגים יש יותר נטייה לא לאהוב מגע בהתחלה, ולכן צריך לעבוד איתם בהדרגה ובאטיות ולהרגיל אותם.

4. ועכשיו אפשר להתחיל. חשוב להשתמש בכל כף היד, מכיוון שתינוקות מעדיפים מגע חזק ורציף, כמו המגע שהם זוכרים מהרחם. מגע מרפרף יכול להרגיז אותם. בהתחלה, עבדו בתנועות אטיות ורגועות ועברו על הגוף מלמעלה למטה, תוך הפעלת לחץ עדין, במעין ליטופים נחושים ואיטיים לאורך הגוף.

5. כעת עברו לעיסוי הידיים.  בצעו תנועות הברגה מנוגדות (לא נעים להשוות, אבל קצת כמו שסוחטים סמרטוט רצפה) מסביב לזרעות, ורדו מכיון הכתפיים לעבר שורש כף היד. אחרי כמה סבבי-סחיטה כאלו, עברו לעיסוי בכפות הידיים של התינוק: החליקו כמה אצבעות שלכם מסביב לכל אצבע שלו, מכיוון כף היד אל עבר הציפורן, ומוללו את כף ידו בעדינות בשתי כפות ידיכם.

אין תמונה
מבית השחי ועד קצות האצבעות, קצת כמו סחיטה

6. ורדו לכיוון הרגליים. בדומה לתנועות הליפוף והלפיתה העדינה של הידיים, סחטו את הרגליים מאזור המפשעה ועד כף הרגל. נענעו את הרגליים וקפלו אותן (כמו בישיבה מזרחית) כשהתינוק על גבו, כדי לשרטט עבורו את גבולות גופו.

אין תמונה
מגע חזק, תוך הפעלת לחץ מתון. ליפוף סביב ברגל וסחיטה לכיוון כף הרגל

7. השקיעו בכפות הרגליים. לא צריך להיות רפלקסולוג מדופלם – כל מגע נעים ומלטף בכפות הרגליים ירגיע את התינוק, ויהווה סיום מצויין לסשן העיסוי. החליקו את כריות האגודלים לאורך כף הרגל, מלמעלה למטה, לחצו לחיצות עדינות בכריות האצבעות ולטפו את גב כף הרגל בתנועה מונוטונית.

אין תמונה
התמקדו מספר דקות בכף הרגל

את עיסוי כפות הרגליים אפשר ליישם גם לא כחלק מעיסוי כולל, לנצל את העובדה שהוא דורש הסרה של גרביים בלבד ולבצע אותו אפילו מספר פעמים ביום.

8. הקדישו תשומת לב מיוחדת לבטן.

אין תמונה
מבית החזה יורדים לבטן, תנועות סיבוביות עם כיוון השעון
עיסוי בתנועות מעגליות עם כיוון השעון בבטן (כמו גם מגע סיבובי דומה בשקע כף הרגל, יכולים לעזור לגזים. חשוב לציין שמדובר בטיפול מונע, ולא משהו שאפשר או רצוי לעשות באמצע התקף, כשהתינוק צורח ומשתולל.

ייעוץ מקצועי: נטלי וינוגרדוב, מדריכה מוסמכת לעיסוי תינוקות ומדריכה מטעם מוסטלה בתערוכת בייבילנד

>> מה עוד אפשר לעשות עם תינוק בן שבוע?