תינוק ישן עם מוצץ לידו (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
ומה יקרה כשהוא יתעורר וירצה מוצץ? | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
סוף סוף התינוק שלכם נרדם. מותשים אתם נכנסים למיטה רק בשביל לגלות שבשנייה שהצלחתם לעצום עיניים ולהירדם, הוא שוב מתעורר. רעב הוא לא, כי רק סיים לאכול לא מזמן, וגם החיתול שלו יבש. הסיבה היחידה להתעוררות: הוא שוב הצליח להפיל לעצמו את המוצץ מהפה ולא מצליח להירדם עכשיו שוב בלעדיו.

המוצצים עוזרים ללא מעט תינוקות להירגע, וגם להירדם, ויש לא מעט תינוקות הזקוקים למוצץ לשם כך. הבעיה מתחילה כאשר התינוק מפיל את המוצץ בלילה ומתקשה להחזירו לפיו. או אז הוא מתחיל לבכות ואתם צריכים לקום (שוב) על מנת לעשות זאת עבורו.

אז בעוד אתם קמים בפעם ה-35 הלילה, רק בשביל להחזיר מוצץ, אולי כדאי שתנסו ללמד אותו להחזיר את המוצץ לבד. חשוב לציין, שניתן להתחיל ללמד את הטכניקה הזו רק מגיל 5 חודשים, שכן לפני כן התינוק אינו מסוגל לכך. אז איך מתחילים? כמה טיפים שיכולים לעזור לו (ולכם, בעיקר) למצוא את המוצץ לבד:

 

1. פזרו מוצצים על משטח הפעילות במהלך היום. מכירים את המשפט קשה באימונים קל בקרב? אז עכשיו תחשבו להכניס לבד את המוצץ לפה, רק שכולכם ערים. מפזרים לתינוק מוצצים על משטח הפעילות שלו, בעגלה, במיטה או בכל מקום שהוא נמצא גם בערות, ונותנים לו לשחק איתם. כך הוא מתחיל להתאמן על הפעולה המוטורית הזו של הכנסת והוצאת המוצץ מהפה.

2. אל תמהרו לתת לו את המוצץ כשהוא מתעורר בלילה. נכון שזה קשה, אבל נסו להשהות את הקפיצה אליו ולתת לו צ'אנס להסתדר בכוחות עצמו. אולי הוא בכלל יצליח למצוא אותו ואולי הוא כלל לא זקוק לו בשביל לחזור לישון? ההמתנה הזו תעזור לכם, וגם לו, להבין זאת.

3. תנו לתינוק את המוצץ ביד ולא ישירות בפה. לאחר שהנחתם את המוצץ בכף ידו, כוונו את ידו אל עבר פיו, כך שהוא יכניס אותו לפה בעזרתכם.

4. בשלב הבא: אחזו בידו ועזרו לו למצוא את המוצץ במיטה. לאחר מספר ימים בהם הוא תירגל את הפעולה  של הכנסת והוצאת המוצץ, אתם יכולים לעבור לשלב הבא: כשהוא יתעורר ויחפש את המוצץ, אל תניחו אות בכף ידו אלא קחו את ידו ועזרו לו למצוא את המוצץ במיטה.

5. הקפידו לפזר מספר מוצצים במיטה. וזאת כדי להקל על התינוק במציאתם.

6. ולתינוקות גדולים יותר: אפשר לקבע במיטה סלסלה ייעודית למוצצים. הראו אותה לתינוק והסבירו לו ששם יוכל למוצאם.

קחו בחשבון שמדובר בתהליך שלוקח זמן, אבל לאחר שלימדתם ותירגלתם את התינוק, עם הזמן הוא יזדקק פחות לעזרתכם ויצליח למצוא לבד את המוצץ ולחזור לישון. וכך גם אתם. אז שיהיה בהצלחה ולילה טוב!

 >> כמה שעות תינוק צריך לישון? תכירו את המספרים הרשמיים