הבטן של אשתך תופחת, היא סובלת מתופעות גופניות מציקות, עוברת בדיקות רפואיות ויש לה כל מיני חשקים מוזרים. ריכזנו עבורך כמה דרכים לעבור את התקופה הרגישה הזאת בשלום.

זוג מחזיק ידיים (צילום: nyul, Istock)
מאמי, הבטן הזאת מהממת לך. זוג בהריון | צילום: nyul, Istock

1. היה מעורב בדרכך. ד"ר צביה בירמן, עובדת סוציאלית קלינית שמתמחה בטיפול פרטני, זוגי וקבוצתי בתחום של הריון, טיפולי פוריות ואימוץ, מסבירה כי למרות שהבאת ילד לעולם מתחילה כפרויקט משותף של גבר ואישה, השותפות אינה סימטרית במהלך ההריון. האישה היא זו שנושאת את ההריון, עוברת בדיקות שונות ובסופו של דבר- יולדת. הא-סימטריה הזו גורמת לקשיים עבור נשים מסוימות, שמרגישות שזה "לא פייר", או לגברים שרוצים להיות מעורבים.

אז איך בכל זאת תהיה שותף? לווה את אשתך לבדיקות רפואיות, השתתף בקורס הכנה ללידה או קרא איתה פעם בשבוע על התפתחות העובר.

אם אתה לא מרגיש נוח להיות נוכח בבדיקות הרפואיות, דבר על כך עם אשתך וחישבו על דרכים אחרות בהן אתה יכול להיות מעורב. אתה טיפוס מאוד מעשי? הצע לקנות לה דברים שהיא צריכה או לברר על בתי היולדות השונים.

2. שתף פעולה עם החשקים המוזרים שלה. ולא, זה לא כי אנחנו מאמינים שאם אשתך לא תאכל תות בשלוש בבוקר, לתינוק יהיה כתם לידה ענק בצורת תות. אבל היא נושאת את העובר, סובלת אולי מתופעות גופניות לא נעימות ומותר לה להתפנק קצת.

בנוסף לכך, החשק העז למזונות מסוימים בזמן ההריון הוא לפעמים הדרך של הגוף לאותת לאישה על מחסור בויטמינים או מינרלים חיוניים. אם למשל ממש מתחשק לה חומוס, יתכן שהיא זקוקה לברזל.

כמובן שחשוב לשמור על פרופורציה. הקשיבו להיגיון הבריא שלכם ולא למיתוסים – האישה לא "חייבת" מאכל מסוים ואתה לא צריך להתרוצץ בלי הפסקה. אבל אם תביא לה מדי פעם מאכלים שהיא מבקשת, לא יקרה כלום. ובכל מקרה, אתה תמיד יכול להביא פיתה נוספת ולהצטרף אליה לניגוב.

3. החמא לה. בזמן ההריון עור הפנים נוטה לשמנוניות, האגן מתרחב והבטן תופחת. כתוצאה מכך, נשים הרות חשות לפעמים שאינן יפות כפי שהיו וחוששות שבן הזוג יאבד את העניין בהן.

אידיאל היופי הנשי בימינו, המקדש את הרזון, לא הופך את החיים שלהן לקלים יותר, וגם לא הערות שהן מקבלות כמו "וואו, איך גדלת!"

אל תשכח להחמיא לאשתך מדי פעם, זה יעודד אותה ויגביר את בטחונה העצמי.

4. אל תיבהל ממצבי הרוח שלה. קנית בטעות קוטג' במקום גבינה לבנה ואשתך פרצה בבכי? אל תדאג. השינויים ההורמונאליים בהריון גורמים למצבי רוח תנודתיים ולרגישות רבה.

הריון זה לא הזמן לנסות לחנך אותה ולהגיד לה "אבל מה בסך הכל קרה?" נסה לגלות סבלנות ולהימנע מריבים מיותרים, רוב הסיכויים שהזמן יעשה את שלו – בדרך כלל בשליש השני המצב משתפר.

5. אל תחשוש מקיום יחסי מין. ד"ר גיא גוטמן, רופא נשים ומנהל המרפאה לשחלות פוליציסטיות בביה"ח ליולדות ע"ש ליס בתל אביב, אומר שאם מהלך ההריון תקין, אין כל מניעה לקיים יחסי מין, הם לא פוגעים באישה או בעובר. יחסי מין טובים בזמן הריון יגבירו את הקרבה ביניכם וישפיעו לטובה על הקשר הזוגי שהוא כה חשוב במהלך ההריון ולאחר הלידה.

6. שמור גם אתה על הרגלים בריאים. אם תשב ליד אשתך כשאתה מעשן, שותה בירה ואוכל ג'אנק פוד, לא רק שהיא תהיה חשופה לעישון פסיבי שיסכן אותה ואת העובר, היא עשויה להרגיש שהיא מונעת מעצמה כל מיני הנאות בעוד אתה "חוגג".

צאו להליכות משותפות, הן בריאות עבור שניכם ומהוות זמן איכות מצוין ביחד.