התעמלות מיוחדת לנשים אחרי לידה, ניתוחים "לשיקום" הגוף מסימני ההריון ושלל דיאטות, שפויות יותר ופחות, הם כבר מזמן סטנדרט. בעוד שנשים שלא ילדו, ובמיוחד הסלבריטאיות שבהן, אוהבות להצהיר שהן אוכלות מה שבא להן, בעיקר שוקולד וצ'יפס, ולא מחשבות קלוריות, מי שכבר הפכה לאמא הבינה שאסור לשקר – ושופכת חופשי את מסכת העינויים שהעבירה את עצמה כדי לחזור לגזרה.

אין תמונה
מרק בבוקר, ברוקולי בערב. קייטי הולמס ובתה סורי

מפעם לפעם נחשפת דיאטת סלבס אכזרית, שהחזירה את האם הטרייה למשקל של לפני ההריון עוד לפני שהתינוק חזר למשקל הלידה. אז בפעם הבאה שאת מתייסרת על עוד ערגלית שתקעת בזמן שהרדמת את התינוק שלך, או על עוד מוקפץ שמנוני שאכלת בזמן הטיול היומי בחוץ, כדאי שתדעי – גם לרזות מהר מדי אחרי הלידה, בעזרת דיאטת הכסאח התורנית, זה ממש, אבל ממש לא בריא.

לא בוחלות באף דיאטה אפשרית

דוגמאות? בבקשה. ליז הארלי היפהפיה מודה שדילגה על ארוחות בוקר, והתקיימה על צימוקים בלבד. ויקטוריה בקהאם הכחושה צעדה ארבעה קילומטרים ביום, ובנוסף אכלה לפי "דיאטת חמש הידיים". על פניו נשמע שמדובר בדיאטה מאוזנת של חמש ארוחות ביום, אבל כשנכנסים לפרטים מגלים כי מדובר בדיאטת אטקינס אכזרית במיוחד, במסגרתה אוכלים חמש מנות בגודל כף יד לאורך היום כולו. המנות אינן כוללות פחמימות, אלא רק מזונות עתירי חלבון כמו סלמון מעושן, סרטנים ברוטב צ'ילי, סשימי טונה צהובת סנפיר וביצים מקושקשות.

אין תמונה
אכלה כל מה שנכנס לכף היד שלה. ויקטוריה בקהאם

קייטי הולמס אכלה קערת מרק בבוקר וברוקולי מאודה לארוחות הצהריים והערב, וגווינת' פאלטרו, אל מקפירסון וקייט מוס השתמשו בשיטה הודית עתיקה, שבמסגרתה נקשר בד הדוק סביב הצלעות במשך כמה ימים ברציפות, כדי להחזיר את הגוף לקדמותו.

אפילו ביונסה, האישה שטבעה את המושג "בוטילישס" בכוח ובפועל, נכנעה לתכתיבים, והודתה כי השילה את המשקל העודף שצברה בהריון עם בתה הבכורה ב"שעות על ההליכון ואכילת חסה. המון חסה". קורטני קרדשיאן, עוד נצר למשפחת עסיסיות שעשו קריירה מחמוקיים שופעים, התמוטטה ופונתה לבית החולים באמבולנס, אחרי ש"דיאטת אחרי הלידה" שלה, שכללה שני אימוני כושר מדי יום ומעט מדי אוכל, יצאה מכלל שליטה. בקיצור: חוץ מעלוקות מוצצות שומן, נראה שהמפורסמות ניסו כל דיאטה אפשרית, ולמרבה החרדה – הצליחו, ויצרו מודל בלתי אפשרי עבור שאר הנשים בעולם.

אין תמונה
שעות על ההליכון והמון חסה. ביונסה

"אמא רעבה היא אמא מותשת ועצבנית"

אבל למה זה כל כך לא בריא? ואיך אפשר לרדת במשקל במהירות אבל בשפיות? שרון דבוש חלילי, דיאטנית קלינית, מסבירה. "הגוף שלנו הוא מכונה שזקוקה לדלק. במשך שנים של מחקרים גיבשו את ההמלצות התזונתיות, שקובעות מה כמות וסוג הדלק שצריך לתת לגוף. בכל יום שבו עושים דיאטה כל כך דרסטית – ולא משנה מאיזה סוג – הגוף מבין שהוא במלחמה, ונכנס למצב של סטרס. לכן, הוא מגן על עצמו בכל דרך אפשרית".

"הגוף אומר לעצמו שהוא חייב להשיג מקור של קלוריות, כדי לאפשר ללב לפעום, לכליות לסנן ולשאר האיברים לתפקד", מסבירה שרון. "הדבר שהכי קל לגוף לעשות זה לקחת חלבון ולהפוך אותו לאנרגיה. הבעיה מתחילה שבגוף אין מאגר חלבון, ולכן הגוף חייב לפרק שרירים כדי להפוך אותם לאנרגיה. במילים פשוטות, הגוף אוכל את עצמו. לכן, בטווח הארוך הגוף פשוט לא יתפקד כראוי. העצמות ייחלשו, השיער ינשור, העור ייראה פחות טוב וההרגשה הכללית תיפגע". 

בנוסף, הפירוק של מסת השריר מזיק גם למראה של הגוף, מכיוון שהוא יוצר מראה מדולדל – בדיוק ההפך ממה שהדיאטה ניסתה להשיג. כשמסיימים את הדיאטה העלייה במשקל תהיה מהירה עוד יותר, מכיוון שאין לך שרירים שישרפו.

אז מה אפשר לעשות? להתאזר בסבלנות. "אני יודעת שנשים לא אוהבות לשמוע את זה, אבל כמו שההריון נמשך תשעה חודשים, החזרה למראה שלפניו לוקחת זמן. צריך גם להבין שהגוף משתנה אחרי הריון ולידה, ורוב הנשים לא מצליחות – ולא צריכות – לחזור להיראות בדיוק כמו שנראו לפני ההריון. אמא שמרעיבה את עצמה, והיא מותשת, רעבה ועצבנית, עושה עוול לכולם, ובראש ובראשונה לעצמה. אפשר לעשות פעילות גופנית הדרגתית, לא לאכול שטויות ולשתות הרבה. נשים אחרי לידה, ובמיוחד מניקות, צריכות להתייעץ עם איש מקצוע, כי יש דגשים מיוחדים לדיאטות הרזייה אחרי הריון, וכדאי לקבל הכוונה כדי לא לגרום נזק בטווח הארוך".

סייעה בהכנת הכתבה: שרון דבוש חלילי, דיאטנית R.D המשמשת גם כיועצת תזונתית לחברת נביעות

ובינתיים באנגליה: מרפאת מעקב הריון לשמנות בלבד