חופשת לידה. בואי נאמר את האמת, חופשה - זה לרוב לא. בין הנקה להחלפת חיתול, רוב הסיכויים שתראי חוף ים, שמש וקוקטיילים עם קשית, רק בנטפליקס כשאת שרועה על הספה בפיג'מה מלאת פליטות שלא החלפת שלושה ימים. אבל אולי אפשר גם אחרת - חופשת לידה שנותנת הזדמנות לחופשה אמיתית וזמן לעצור ולהתבונן על חווית האימהות?

הכל התחיל לפני כשנה וחצי, כשעופר בתי הקטנה היתה בת חצי שנה ובן זוגי הזכיר לי שהוא יוצא לשבועיים למילואים. הרעיון להישאר לבד עם התינוקת נשמע לי מלחיץ והתקשרתי לחברתי מיכל, אמא לשלוש בנות קטנות. מיכל, שהייתה גם היא בחופשת לידה והייתה חייבת קצת מנוחה בעצמה, הציעה שנטוס בזמן הזה יחד עם התינוקות לחו"ל. וככה, רעיון שהתחיל כחצי פנטזיה - לברוח מהכל לחופשה במלון מפנק ליד הים - הפך תוך ימים ספורים למציאות, כשברגע האחרון קנינו כרטיסי טיסה, ארזנו את התינוקות וטסנו יחד לקפריסין. ביננו לבין עצמנו צחקנו שזו החלטה שהיא בין אומץ לטיפשות.

במטוס הסתכלו עלינו הנוסעים, חלקם מפרגנים, חלקם תוהים איך תעבור עלינו החופשה, אבל אחרי כמה שעות, כשכבר ישבנו עם כוס יין בבריכה, והבנות ישנו בצל, הבנו שהחופשה הזו הייתה בעיקר החלטה מצוינת. העצירה מהיומיום והמרחק מהבית אפשרו לנו להתבונן באופן אחר על חווית האימהות ועל האתגרים והשינויים שהיא הביאה לחיינו.

החופשה הייתה כל כך מוצלחת שבדרך חזרה כבר התחלנו לתכנן איך נוכל לאפשר לעוד אימהות לחוות חופשה אמיתי בתוך חופשת הלידה שלהן, להטעין מחדש את המצברים שהתרוקנו, לבלות זמן איכות אמיתי עם התינוק החדש, ובעיקר לעצור ולהתבונן על עצמן ועל האימהות המתהווה. אז עלה הרעיון למיזם חו"ל עם הלול.

תוך חודש הכל כבר היה מוכן - מעטפת אופטימלית לחופשת אימהות-תינוקות הכוללת את כל הפרטים הקטנים. אוכל טחון ואמבטיות לתינוקות, סדנאות מקצועיות המאפשרות התבוננות ושיח על חווית האימהות, מדריכת פילאטיס מומחית בעבודה עם נשים לאחר לידה, שירותי בייביסיטר, כל זה במלון בוטיק מפנק על הים וצוות מקצועי המלווה את כל השבט.


כאמא, מטפלת ומדריכת הורים אני רואה שוב ושוב עד כמה תקופת חופשת לידה, היא תקופה אינטנסיבית. המציאות המשתנה עם הולדת תינוק חדש מייצרת הרבה רגשות וחוויות חדשות. לא פעם, לצד ההתרגשות, יש התמודדויות המעוררות תחושה של אבדן שליטה או בדידות בתוך מלאכת האימהות התובענית. בחו"ל עם הלול אנחנו שואפות לאפשר לכל אמא, מעבר לנופש מפנק, הזדמנות לעצור ולהתבונן בעצמה, ולתת מקום למה שהיא חווה.

בשבוע שעבר חזרנו מהמסע השלישי שלנו. 12 אימהות ותינוקות שהפכו במהלך 4 ימים לשותפות לשבט, שהצליחו לעצור את המירוץ ל4 ימים, אימהות לילד ראשון, שני ושלישי שנתנו לעצמן את זמן האיכות עם התינוק הקטן ובעיקר את זמן האיכות עם עצמן.

הכותבת היא יעל וגנר, שותפה ויזמית ב׳חו"ל עם הלול׳, עו"ס ומדריכת הורים
המסעות יוצאים מספר פעמים בשנה. פרטים נוספים באתר "חו"ל עם הלול" או בדף הפייסבוק