אישה בהריון עם אייפד (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
ואם העסק נסגר? אין הרבה מה לעשות | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

סיפור אמיתי שהגיע לאחרונה לטיפול במשרד עו"ד לדיני עבודה: ו', צעירה בת 25, עבדה בשירות לנוסע באזור הבידוק הבטחוני של נתב"ג. במהלך עבודתה היא נישאה לבן זוגה, וכמו רבים מהקולגות שלה, גם היא לקחה חופשה ארוכה כדי לצאת לירח דבש. אבל כשחזרה אחרי שלושה חודשים, כבר הייתה לה בטן בולטת, שלא אפשרה לה להסתיר את החדשות המשמחות.

כאן מתפצל הסיפור לשתי גרסאות: המעסיק טוען שבעצם נטילת החופשה הארוכה היא ויתרה על מקום העבודה. ו' מצדה טוענת כי רבים מהעובדים האחרים – ברובם צעירים וסטודנטים – נוהגים ליטול חופשות ארוכות, ואין לראות בה כמי שהתפטרה. הטענה שלה היא שהמעסיק התנכל לה לאחר שהבין שהיא בהריון.

_OBJ

תמיד כדאי לשמור מחמאות מהבוס

המקרה של ו' מעלה את השאלה – האם נשים הרות מוגנות מפיטורין בכל מקרה? התשובה אמנם מורכבת, אולם בשורה התחתונה: לא תמיד אפשר לסמוך על הבטן שתשאיר אותך במקום העבודה. הנה כמה מצבים שבהם מותר למעסיק לפטר עובדת הרה, וגם הצעות מה אפשר לעשות כדי למנוע בכל זאת את הפיטורים.

כשהעסק קורס. כאשר בעל עסק נקלע לקשיים, ומוגדר כחדל פרעון או כפושט רגל, החוק מתיר לו לא להמשיך להעסיק את העובדות ההרות. על המעסיק להוכיח כי העסק על סף סגירה או סגור, וכי מלבד העובדת ההרה פוטרו עובדים רבים אחרים.
מה את יכולה לעשות?
לא הרבה. אם העסק נסגר תהיי זכאית כמובן לפיצויי פיטורין ולדמי אבטלה כמו כל עובד אחר, אבל לא ניתן לחייב בעל עסק קורס להמשיך להעסיק נשים הרות. 

כשהפיטורים לא קשורים להריון. מדובר באתגר לא פשוט עבור המעסיק, אבל אם יצליח להוכיח כי העובדת אינה מקצועית וגורמת לו לנזקים כלכליים ותדמיתיים, ייתכן כי הממונה על העסקת נשים במשרד התמ"ת יתיר לו לפטר עובדת הרה – אם ישתכנע מעל לכל ספק כי הפיטורים נעשים על רקע מקצועי גרידא.
מה את יכולה לעשות? להוכיח את ההפך; לשמור מיילים משבחים מהבוס, להביא חוות דעת מפרגנת של קולגות ומכתבי תודה מלקוחות – כל מה שיוכיח שאת עובדת טובה ומסורה.

כשהעובדת מועלת בתפקידה. כאשר אישה מועלת בתפקידה – גונבת כספים, מסגירה סודות עסקיים של החברה או מפרה כל סעיף אחר שהתחייבה לקיים בחוזה ההעסקה שלה – המעסיק רשאי לפטרה גם כאשר היא בהריון.
מה את יכולה לעשות?
להקפיד על יושרה זה תמיד טוב, ואם את חפה מפשע - עלייך לספק הסברים שמניחים את הדעת, אשר יפריכו את החשדות נגדך.

כשהאישה מועסקת בחוזה אישי למשך תקופה של פחות משנה. מקרה קלאסי לדוגמה, הוא עובדת שנשכרה מראש כדי להחליף עובד או עובדת שיצאו לחופשה, ותקופת העסקתה הוגדרה ונקצבה לשמונה חודשים. אם היא נכנסת להריון במהלך העסקתה, אין המעסיק חייב להמשיך את החוזה לאחר התקופה שנקבעה מראש.
מה את יכולה לעשות? אין ממש דרך לבטל את הפיטורים, מכיוון שטכנית האישה לא מפוטרת.

כשהאישה עובדת במקום פחות מחצי שנה. כאשר העובדת טרם השלימה שישה חודשים רצופים של עבודה אצל המעסיק לפני הפיטורים, ומפוטרת כאשר היא בהריון, אין המעסיק חייב באישור הממונה בתמ"ת כדי לפטרה.
מה את יכולה לעשות? למרות שלפי החוק היבש מותר לפטר עובדת, אם האישה תצליח להקליט את המעסיק כשהוא מתלונן על הריונה, למשל, או כאשר הפיטורים נעשים בסמיכות חשודה להשלמת ששת חודשי העבודה, יש להניח שהפיטורים יבוטלו.

סייעה בהכנת הידיעה: עו"ד יעל בועז, מתמחה בדיני עבודה ובתחום זכויות נשים בעבודה במתחם פרקליטי IL; מתמחה בפיטורי נשים בהריון, פיטורים לאחר חופשת לידה והטרדה מינית בעבודה 

>> דעי את זכויותייך בחופשת הלידה

בואי לדבר על זה בפייסבוק של 9 חודשים