את בסוף ההריון, מתה לאכול סושי, כבד לך, אין לך מושג איך מרגישים רגע לפני וכל מה שהחברות אומרות זה "כשזה יגיע, תדעי?"

 אף אחד לא יכול לנבא בוודאות מתי תתרחש הלידה שלך אבל יש כמה סימנים שבהחלט עשויים להעיד על כך שהיא מתקרבת.

בטן הריונית (צילום: jupiter images)
את מנקה פתאום בלי הפסקה? אולי את מכינה את הקן לקראת הגוזל | צילום: jupiter images
יצר ה"קינון"

את מרגישה צורך פתאומי לנקות את הבית? מקפלת שוב ושוב את הבגדים בארון? אפית שלושה סוגים של עוגיות? כנראה שאת מכינה את הקן לקראת בואו של הגוזל.

 הבטן "יורדת למטה"

אם הסבתא או הדודה אומרות לך בביטחון "הבטן שלך ירדה", יכול להיות שיש משהו בדברים שלהן. כשהעובר מתקדם לכיוון תעלת הלידה, ניתן לראות שהבטן נמוכה יותר ואולי תרגישי שקל לך יותר לנשום. החיסרון הוא שהריצות לשירותים יהפכו תכופות יותר בגלל הלחץ על שלפוחית השתן.

 עליית התדירות של "ברקסטון היקס"

צירים מדומים, המכונים גם "ברקסטון היקס", קשורים לכך שהרחם מכין את עצמו לקראת הלידה ולא מעידים על לידה. לעומת הצירים האמיתיים שמתחילים בדרך כלל בגב, הצירים המדומים מתחילים בבטן עצמה. אם את מרגישה שצירי הברקסטון היקס ממשיכים, מתגברים או מתחזקים, יש סיכוי טוב שהלידה קרובה.

  פקיעת הפקק הרירי

הפקק הרירי הוא פקק הגנה הממוקם בצוואר הרחם, אוטם אותו ומגן בפני זיהומים. שחרור הפקק הרירי מעיד על כך שהלידה קרובה אבל במקרים מסוימים הלידה מתרחשת גם כמה ימים אחרי שחרור הפקק.  שחרור הפקק לא מלווה בכאב אך ניתן לזהות אותו אם את מבחינה בהפרשה צמיגית המלווה במעט דם.

  פעילות מעיים מוגברת

שינויים הורמונאליים לקראת הלידה גורמים לעיתים ליציאות תכופות או לשלשולים, כחלק מתהליך ניקוי טבעי של הגוף והכנה ללידה.

 ירידת מים

במהלך ההריון התינוק נמצא בתוך שק מי השפיר. כ-15% מהלידות מתחילות בפקיעה ספונטאנית של שק מי השפיר וירידת המים מתוכו. מים שיורדים מהחלק התחתון של השק, זורמים בדרך כלל בבת אחת החוצה, ומים שיורדים מחלקו העליון, זורמים בטפטופים.

 אם את לא בטוחה אם מדובר בירידת מים או בבריחת שתן, נסי לשלוט בזרם. אם את לא מצליחה – קרוב לוודאי שמדובר בירידת מים ושהלידה קרובה!

במצב של ירידת מים הרופאים ממליצים להגיע במהירות לבית החולים כדי למנוע זיהומים.

 צירים

הצירים הם התכווצויות סדירות ומחזוריות של הרחם. בשלב הראשון הם עוזרים לצוואר הרחם להיפתח ובהמשך הם עוזרים ליציאה של התינוק מהרחם.

איך מרגישים הצירים? נשים מתארות את הצירים בצורות שונות. חלק מרגישות כאבי גב חזקים, אחרות מרגישות כאבי בטן המזכירים כאבי מחזור ויש המרגישות עצירות קשה ורצון להתפנות.

 בכל מקרה אם את מרגישה כאבים המופיעים בצורה סדירה ומחזורית, שהופכים להיות תכופים יותר וכואבים יותר, בדקי באיזו תדירות הם מופיעים.

אם את מתלבטת אם לנסוע לבית החולים, את יכולה להתקשר ולספר להם על תדירות הצירים ועל משך הזמן של כל ציר.

>>מבקרים יולדת טרייה? ככה תתנהגו. מדריך