הלן אלר היא צלמת שמתמחה בצילום אמהות ותינוקות – לכאורה, מקצוע שכיח למדי. אלא שתמונה אחת, שבה נראה תינוק קטן שוכב על בטן אמו, הפכה אותה למפורסמת בן לילה.

בחודש יולי האחרון, אלר עשתה צילומי היריון לאישה שסיפרה לה שהיא חוששת ללדת בניתוח קיסרי. כמה שבועות לאחר מכן התקשרה אליה האישה וסיפרה לה שהפחד התממש: התינוק אכן נולד בניתוח.

"היא סיפרה לי שהיא נאלצה לעבור קיסרי חירום, וביקשה שנצלם תמונה שתזכיר לה – וגם תראה לנשים אחרות - שהניתוח אמנם מפחיד וכואב, אבל הציל את החיים שלה ושל התינוק שלה", אמרה אלר בראיון ל"האפינגטון פוסט".

אלר צילמה את תמונת העירום, בה נראה התינוק (בן שלושה ימים בעת הצילום) שוכב ממש מתחת לצלקת הניתוח של אמו, והעלתה אותה לפייסבוק בשבוע שעבר. לתגובה הסוחפת ברשת החברתית היא לא ציפתה: התמונה שותפה למעלה מ-60 אלף פעמים, זכתה ליותר מ-27,000 תגובות וכמאתיים אלף לייקים. "בדרך כלל, הפוסטים שלי מגיעים למשהו כמו מאה אנשים, ולפי הסטטיסטיקות האחרונות שראיתי, הפוסט הזה נחשף ליותר מ-7.5 מיליון בני אדם - לא משהו שאפשר לצפות לו בכלל", אמרה אלר.

צלקת ויראלית (צילום:  helencarminaphotography)
צלקת ויראלית | צילום: helencarminaphotography

"בעיניי, זה צילום שממחיש מאבק ואת התוצאה היפהפייה שלו. אני מקבלת הרבה תגובות מנשים שילדו בניתוח קיסרי, שמספרות לי שהתמונה שינתה את הדרך שבה הן מסתכלות על הצלקת שלהן. קשה להאמין כמה נשים מתביישות בצלקות שלהן ומרגישות שנכשלו כיוון שלא ילדו בלידה רגילה, ואני גאה שעבודה שלי גרמה לכל כך הרבה נשים להיפתח, לדבר על הקושי שלהן ולעשות צעד בדרך להתגבר עליו".

ואכן, התגובות לפוסט היו נרגשות. "אני כנראה אצטרך ללדת בקיסרי, ומתה מפחד", כתבה אחת המגיבות. "התמונה הזו נתנה לי השראה. תודה!". "אני בהריון ראשון, ומבועתת מהמחשבה על ניתוח. אחרי שראיתי את התמונה הזו, אני רגועה הרבה יותר. תודה שחלקת איתנו את החוויה שלך, את מדהימה", כתבה אחרת.

נשים רבות שיתפו בתגובות לתמונה את סיפור הלידה שלהן – כולל הפחד, הכאבים וההתאוששות הקשה - וגם גברים לא נשארו אדישים וסיפרו עד כמה הם גאים בבנות זוגם שילדו בקיסרי. "אני לא רואה צלקת – אני רואה אהבה חסרת גבולות", כתב אחד המגיבים. "וכשאני מסתכל על הצלקת של אשתי, אני נזכר למה וכמה אני אוהב אותה". "בכל פעם שאני רואה את הצלקת שלה, אני מחייך – זה מזכיר לי כמה מזל יש לנו, וכמה עברנו כדי לקבל את שלושת הילדים הנפלאים שלנו", כתב אב אחר.

אבל לא כל המגיבים היו שותפים להתרגשות, והיה מי שדיווח על התמונה לפייסבוק בדרישה להסירה – אולם אנשי הרשת החברתית הפעילו שיקול דעת, ולפחות בינתיים התמונה עדיין באוויר, ממשיכה לגרוף לייקים, לעבור הלאה ולתת השראה וכוח ללא מעט נשים בעולם.

>> יולדות שעברו קיסרי חירום מספרות על הרגעים המלחיצים
>> מבריטני ועד ויקטוריה: המפורסמות שילדו בקיסרי