מזל טוב! ילדת בשעה טובה, אבל הבטן כואבת, הרגליים כבדות והתחושה הכללית היא כמו אחרי ניתוח. כאמא שעברה שני ניתוחים קיסריים, אני יודעת לומר כי ניתוח קיסרי הוא ניתוח כירורגי לכל דבר ועם כל ההתרגשות והשמחה שמגיעה עם הרך הנולד, התאוששות מניתוח קיסרי היא התאוששות כמו מכל ניתוח כירורגי אחר - תהליך שלוקח זמן ומחייב טיפול ומעקב.

החדשות הטובות הן שעם כמה תרופות סבתא ועם משחות ועזרים מתקדמים שיש כיום בשוק, ניתן להתאושש בקלות יותר מהניתוח הקיסרי ואפילו לדאוג להעלמת צלקת הניתוח. החלטתי כאחות וכאמא שעברה את התהליך לשתף בכמה טיפים שאספתי עבור עצמי והקרובות אלי.

בקבוק מים (צילום: Song Pin, Shutterstock)
לא לשכוח לשתות | צילום: Song Pin, Shutterstock

לגזור ולשמור:

משככי כאבים - בהתייעצות עם הרופא

בימים שלאחר הלידה, הגוף כואב ודואב גם כתוצאה מהניתוח עצמו וגם כתוצאה מהלידה - הרחם מתכווץ וגורם לעיתים קרובות לכאבים בבטן, שלא לדבר על ההתאוששות מהפעולה הכירורגית שבוצעה ברחם. הקפידי להתייעץ עם הרופא לפני נטילת משככי כאבים על מנת לא להאיץ דימומים באזור הרחם. שאלי אילו תרופות לשיכוך כאבים תוכלי לקחת בימים הראשונים והקפידי לקחת אותן - ככל שפחות יכאב ל,ך תהיי פנויה לטפל ברך הנולד ולא פחות חשוב- בעצמך.

מים? עכשיו זה חשוב במיוחד

כולן מכירות את היתרונות העצומים של שתית מים אבל לאחר ניתוח, שתית מים מרובה חיונית אף יותר לשיקום הגוף . כמה לשתות? אם ביום יום, ההמלצה היא לשתות כ 8 כוסות מים ביום, ההמלצה לאחר ניתוח היא לצרוך פי 1.5% מכך. המים יעזרו לגוף לייצר שתן בתדירות תכופה, "לאתחל" את מערכת חילוף החומרים ויעזרו לקלות רבה יותר של היציאות הראשונות.

רוצה כבר לחזור למכנסי הסקיני? חכי רגע!

כל לחץ על הבטן בשלבים הראשונים לאחר לידה ובפרט לאחר ניתוח קיסרי, אינו מומלץ ועלול לגרום לכאבים ועד להמטומות (שטפי דם). עזבי את הסקיני, הצטיידי בתחתונים נוחים ורפים ותני לבטן להשתפל ללא ניסיון לדחוס אותה. ההחלמה של הבטן תלויה בכך.

ומה עושים עם הצלקות?

תרופת סבתא ידועה היא משחית אזור הצלקת והבטן בשמן קוקוס. לשמן הקוקוס סגולות מרפא טבעיות רבות, הוא עשיר בנוגדי חמצון וויטמין E - מה שמקטין את הסיכוי להתגבשות צלקתית. הוא מחזק את מערכת החיסון בשל היותו עשיר בחומצה לאורית – הפועלת כנגד חיידקים, והוא אפילו משפר את איכות חלב האם - כאמור בשל היותו עשיר בחומצה לאורית.הוא מעודד צמיחת קולגן ומסייע להחלמת העור.

אלוורה? רק לאחר בדיקת רגישות

על אף היות האלוורה רכיב זה פופולרי לטיפול בצלקות שכן האלוורה בעלת תכונות נוגדות דלקת, יש אנשים אשר אלרגיים לצמח האלוורה. המלצה- בדקי את תגובה העור לפני השימוש על הבטן.

אמרי לא למיץ לימון!

אמנם מיץ לימון ידוע כמעודד ריפוי של צלקות אבל לאחר ניתוח לא מומלץ להשתמש בו. הלימון מסייע להסרת תאים מתים ומפוצץ בויטימין C שביכולתו להבהיר צלקות כהות. עם זאת בימים הראשונים לאחר הניתוח, שימוש במיץ לימון על הפצע עלול לגרום לצריבות ולדלקות ולכן התרחקי ממנו בשלב זה. מיץ הלימון עשוי לעזור לאחר שהתגבשה צלקת כהה וברצונך להבהיר אותה. אבל יש פתרון שימנע את הצורך בכך-

המרכיב שכל צלקת חייבת - דבש

לדבש סגולות מרפא והוא ידוע כחומר אנטי דלקתי המאפשר עידוד צמיחת תאים וייצור מוגבר של קולגן עורי. מומלץ להשתמש במשחות מבוססות דבש לאחר הניתוח תוך התייעצות עם הרופא.

הכותבת היא לנה רזניק, אחות מוסמכת בחברת CWT