לידה היא אחד הרגעים המרגשים והמאושרים ביותר בחיים, כך לפחות חינכו אותנו לחשוב. אבל פעמים רבות האירוע המכונן מלווה ברגשות קשים, והאידיליה האימהית עליה חלמנו מתנפצת לרסיסים. מבייבי בלוז, שמופיע אצל 70 אחוז מהאמהות, ועד לדיכאון אחרי לידה, שמופיע ב- 10 אחוזים מהן, אף אחת לא מחוסנת בפני התופעה. הנה חמש גיבורות הוליוודיות שניצלו את הבמה כדי לדבר על התופעה, ולעזור לנשים רבות ברחבי העולם.

ברוק שילדס: "רציתי להתאבד"

אין תמונה
נלחמה נגד הכנסייה הסיינטולוגית. שילדס והבנות

השחקנית בת ה -45 היא אם לשתי בנות: רואן בת השבע, וגריר בת הארבע. שילדס הפכה לדוברת הרשמית בארה"ב בנושא הדיכאון אחרי לידה, לאחר שבשנת 2005 פרסמה ספר בנושא בשם "הגשם ירד – המסע שלי דרך דיכאון אחרי לידה". בספר היא תיארה בפתיחות את המאבק במחלה, שהופיעה לאחר לידת בתה הבכורה ב- 2003.
הספר זכה לפרסום רב לאחר שהצית מאבק מתוקשר בין שילדס ובין טום קרוז והכנסייה הסיינטולוגית. הסיינטולוגים עיוותו את המסר של הספר, שקרא לסובלות מדיכאון לעבור טיפול ולקבל כל עזרה אפשרית, ויצאו למסע צלב נגד שימוש בתרופות נוגדות דיכאון. קרוז צוטט כאומר: "המסר שלה הוא לא אחראי. נכון שאפשר להוכיח שיש עלייה בכמות ההורמונים לאחר הלידה, אבל אי אפשר להוכיח את הרגשות שהיא מתארת. אנשים לוקחים תרופות מסוכנות סתם. שייקחו ויטמינים במקום. אני חושב שברוק היא שחקנית מדהימה, אבל תראו מה קרה לקריירה שלה".

ברוקס לא ויתרה, כינתה את קרוז "מגוחך", ואמרה שהוא פוגע בנשים בכל העולם. כשנה מאוחר יותר הגיע קרוז לביתה של שילדס והתנצל על שפגע בה בפומבי, אך הבהיר שלא שינה את דעתו לגבי שימוש בנוגדי דיכאון. שילדס קיבלה את ההתנצלות.

רגע של כנות: "אחרי טיפולי הפריה קשים, סוף סוף הייתה לי תינוקת יפהפייה בבית, ולא יכולתי אפילו להביט בה, להרים אותה, לשיר לה או לחייך אליה. רציתי רק להיעלם ולמות. ברגעים השחורים ביותר הרגשתי שעדיף לילדה שאיעלם, ושהחיים לא ישתפרו לעולם. התחלתי לקחת תרופות, ואז הפסקתי כי חשבתי שאני כבר לא זקוקה להן יותר. באותו שבוע כמעט נסעתי עם המכונית לתוך קיר בטון באמצע הכביש המהיר. רציתי להתאבד, אבל התינוקת הייתה במושב האחורי. כעסתי עליה וחשבתי: 'אפילו את זה היא הורסת לי'".

אות כבוד: נלחמה על חייה וניצחה גם את הדיכאון וגם את טום קרוז וחבריו לכת החייזרים.

גווינת פלטרו: "במשך 5 חודשים הייתי כמו רובוט"

אין תמונה
בעלה הרגיש שמשהו לא בסדר. פלטרו והילדים

השחקנית זוכת האוסקר בת ה- 38 נשואה לסולן להקת קולדפליי, ואם לאפל בת השש ומוזס בן הארבע. מדובר באם מסורה שהפחיתה את עומס העבודה מאז שילדה את בתה הראשונה, והיא גם בעלת בלוג בנושאי אמהות, רוחניות וחיים טובים בשם GOOP.

פלטרו חוותה דיכאון לאחר לידה לפני כארבע שנים, עם הולדת בנה. בעלה, כריס מרטין, היה זה שהרגיש שמשהו לא בסדר ושלח אותה לאבחון, חמישה חודשים אחרי הלידה.

רגע של כנות: "לאחר הולדת בני מוזס בשנת 2006, ציפיתי לאותה חוויה מאושרת ואופורית שהייתה לי עם לידת בתי אפל שנתיים קודם לכן. במקום זה נאלצתי להתמודד עם אחד הפרקים החשוכים והכואבים בחיי. הייתי כבויה והתנהלתי כמו רובוטית. לא הייתי מחוברת לילדיי בכלל. גם היום, כשאני רואה תמונות של מוזס כשרק נולד, אין לי שום זיכרון של זה.
"במשך חמישה חודשים סבלתי מדיכאון אחרי לידה, ולא היה לי מושג שזה מה שקורה לי. מאז אני לא מפסיקה לחפש מידע על כך ולשמוע חוויות של נשים שעברו דברים דומים, ולכן זה חשוב בעיני לדבר על כך בפתיחות ולהציע תמיכה ונחמה".

אות כבוד: למרות שהיא מחזיקה בבית פסלון אוסקר ובעל מפורסם, היא לא פחדה לשתף את כולם ברגשות ובפחדים שלה, ואף כתבה על כך בבלוג שלה.

קורטני קוקס: "כבר לא רוצה שמונה ילדים"

אין תמונה
מאמינה מאוד בטיפול נגד הדיכאון. קוקס ובתה

ממש כמו מוניקה, בת דמותה בסדרה "חברים", גם קוקס התקשתה להיכנס להריון. בניגוד לעלילת הסדרה, קוקס בת ה-46 לא השתמשה באם פונדקאית, אבל הפילה מספר פעמים. היא נאלצה לעבור טיפולי הפריה רבים לפני שהצליחה להיכנס להריון מבעלה, השחקן דיוויד ארקט. לאחר לידת בתה קוקו, היום בת שש, חוותה קוקס דיכאון. לדבריה, היא תמתין לפני שתתחיל שוב טיפולי הפריה, למרות שהייתה מאוד רוצה גם בן קטן.

רגע של כנות: "הפנטזיה שלי מאז ומתמיד הייתה שיהיו לי שמונה ילדים לפחות. לאמא שלי היו ארבעה, וכיום אני לא מבינה איך היא עשתה את זה. הדיכאון שתקף אותי לאחר לידתה של קוקו נמשך כחצי שנה. זה לא היה המקרה החמור ביותר ברפואה של דיכאון אחרי לידה, אבל זה היה קשה מאוד. אני מאמינה מאוד בטיפול, והיה לי המזל שהצלחתי לצאת מזה בשלום".

אות כבוד: גם לעבור טיפולי הפריה רבים זה לא פשוט.

אמנדה פיט: "הייתי אומללה וסחוטה"

אין תמונה
לא מפחדת לחולל סערה תקשורתית. פיט והילדה

לאחר לידת בתה פרנסיס ב- 2007, חוותה פיט בת ה-38 את תופעת הדיכאון אחרי לידה. לדבריה, היא סבלה ממקרה חריף של המחלה, ודיברה על התקופה בפתיחות בכלי התקשורת. כנראה שהחוויה הייתה מעצימה, מפני שבהמשך אותה שנה הפכה פיט לנציגה ההוליוודית בנושא הנפיץ של חיסון תינוקות, וחוללה סערה תקשורתית גדולה כאשר כינתה את ההורים שלא מחסנים את ילדיהם "פרזיטים".

רגע של כנות: "כשפגשתי את בעלי דיוויד, מיד ידעתי שאני רוצה לעשות איתו ילדים. זה היה כל כך מרגש, וציפיתי להרגיש שלמה ומלאה אחרי הלידה של פרנסיס. במקום זאת הרגשתי בדיוק את ההפך – אומללה, סחוטה וריקה. זה ערער את עולמי ועורר בי ספקות אמיתיים לגבי אמהות בשלב בו כבר היה מאוחר מדי להתחיל להטיל ספק. אבל עברתי את זה, ועכשיו אני רוצה לדבר על הכל בכנות כי עדיין יש כל כך הרבה בושה סביב העניין של תחושות רעות כשזה נוגע לתינוק".

אות כבוד: לפעמים פה גדול הוא דבר חיובי, במיוחד כששהוא נפתח על מנת להעלות למודעות נושא שכזה.

אנג'י הרמון: חושפת את הסוד של האמהות

אין תמונה
מרגישה פחות משוגעת. הרמון עם בעלה והבנות

השחקנית והדוגמנית בת ה- 38, כוכבת "משמר המפרץ" ו"חוק וסדר", היא אם לשלוש בנות: פינלי בת ה- 7, אייברי בת ה- 5 ואמרי בת השנתיים. היא נישאה בשנת 2001 לכוכב פוטבול אמריקאי בשם ג'ייסון סיהורן, ושנתיים אחר כך ילדה את בתה הראשונה. לטענתה, דיכאון אחרי לידה הוא הסוד המלוכלך של אמהות בכל העולם.

רגע של כנות: "עברתי דיכאון אחרי לידה עם כל אחד משלושת הילדים שלי, וכל כך התביישתי בזה. בשלב מסוים, אחרי לידת אחת הבנות, סיפרתי על זה לחברה והיא אמרה: 'ברור, גם אני עברתי את זה'. אמרתי לה: 'אז למה לא סיפרת לי? הייתי מרגישה פחות משוגעת'. מאז הקמנו קבוצת תמיכה שלמה.
"המזל הוא שהיום אני כבר יודעת שבסוף יוצאים מזה. אני אוהבת את בנותיי עד מעל לגג ומאושרת שהן בחיי, אבל אין סיכוי שאני עושה עוד ילדים. בכל רגע נתון בהריונות ובלידות האלה פשוט רציתי להתאבד".

אות כבוד: אם כל אחת מהאמהות שחוו את התופעה תקים קבוצת תמיכה, כמו שהרמון עשתה, ההתמודדות של נשים רבות עם המחלה תהיה הרבה יותר קלה.

>> צפו בסרט "היום שאחרי הלידה"