בגיל מסוים תצטרכו להתחיל להתחנן בפני הילד שייכנס למקלחת, אבל בשנת החיים הראשונה של התינוק שלכם השליטה המלאה על שעת הרחצה שלו נמצאת עדיין בידיכם, וייתכן שהיא הרבה יותר משמעותית ממה שאתם יודעים. אמבטיה היא הזדמנות נהדרת לעורר סימולטנית כמה חושים בו זמנית, מה שגם מאוד תורם להתפתחות המוח של הפעוט.

אם התינוק שלכם רגוע ואוהב את זמן האמבטיה שלו, אתם בטח נהנים יחד איתו מדקות ארוכות של שקט, רוגע ומשחק משותף. אלה יכולים להיות ממש רגעי קסם משפחתיים – אבל לא הרבה הורים מעריכים כמה חשובה שעת האמבטיה גם להתפתחותו השכלית של התינוק.

המוח של הילד מתעצב, ברובו, בשלוש השנים הראשונות לחייו, כאשר השנה הראשונה חשובה לעין ערוך: בשנה הזו כל אינטראקציה יומיומית, כל מפגש, כל חוויה וכל רגע משפיעים על התפתחותם התקינה של התאים במוח. לכן, שעת האמבטיה היא הזדמנות נהדרת לעזור ולעצב את המוח הקטן והמתפתח של התינוק. הנה כמה טיפים איך תוכלו לעשות את זה בהנאה ובהצלחה.

צרו קשר, בנו שפה

זמן הרחצה הוא זמן איכות משפחתי, שלרוב מחזק את האינטראקציה שבין הילד להוריו. הקשר הזה כשלעצמו תורם מאוד להתפתחות המוח. דברו עם התינוק שלכם בזמן האמבטיה, שירו לו שירים והסבירו לו כל פעולה שאתם עושים. גם אם זה נשמע לכם מטופש להגיד לתינוק בן חודשיים "עכשיו אני טובל במים את המרפקים שלך", זה משמעותי – ככה בדיוק אתם חושפים את הילד לראשונה ליכולות השפה ולמושגים מגוונים.

הדגימו לילד תוך כדי הרחצה פעולות פשוטות, והקפידו לקרוא להן בשם: "אני מטפטף עליך מים", "הברווז צף", "אתה נוגע במים החמימים".

תינוק באמבטיה (צילום: ThinkStock)
"חווית ההשפרצה מלמדת אותו הרבה יותר משאתם יכולים לתאר" | צילום: ThinkStock

העולם דרך עיני הברווז מגומי

תשתדלו שלא להגביל את התינוק שלכם באמבטיה ואפשרו לו להשפריץ ולשחק. חווית ההשפרצה מלמדת אותו הרבה יותר משאתם יכולים לתאר לעצמכם על העולם, על מגע, על חומרים שונים ועל יחסי הגומלין שבין מגע ובין חומר. גם החוויה של להציף צעצוע, לסחוט ספוג הספוג במים, לשכשך את היד ולהניע את המים קדימה ואחורה או להטביע איבר או חפץ מעשירה את המוח הקטן ונותנת לו חוויות חושיות וקוגניטיביות חדשות.

משחק בבועות סבון יכול להתאים לתינוקות בני מספר חודשים. זוהי פעילות שמעודדת תגובה, בכך שהיא מגרה את הילד לנוע, כמו גם מעודדת קשר עין יד. התינוק בודק האם יצליח לגעת בבועה, ולומד להכיר סוג חדש ומסקרן של עצם, כמעט בלתי נראה, שבכל זאת קיים בחלל.

תתפלאו, אבל אפילו הריח של האמבטיה מייצר פעילות משמעותית במוח הטרי של התינוק. הקשר בין ריח הסבון הנעים והאינטראקציה החיובית שנחווית אצל הפעוט בזמן המקלחת מייצרים יחד זיכרון טוב שנחרט במוח. ומה לא נעשה בשביל שלתינוק שלנו יהיו אך ורק זיכרונות טובים?- בהקשר הזה יש מחקרים שמראים שניחוח באמבטיה מפחית סטרס (נמדד ע"י הורמון קורטיזול) גם אצל התינוק וגם אצל ההורה.

ברווז גומי ענק שט בנהר התמזה (צילום: dailymail.co.uk)
נצלו את הזמן החשוב הזה ביום ותהנו מכל רגע | צילום: dailymail.co.uk

ואם עוד נשארו לכם כוחות (כי אנחנו יודעים כמה אתם עייפים בתקופה הזו של החיים), אתם בהחלט יכולים להשלים את החוויה עם עיסוי שאחרי האמבטיה. התינוק יהיה רגוע ויישן טוב יותר. אה, והוא בטוח גם ייצא עוד יותר גאון ממה שהוא. אבל את זה אתם כבר יודעים.

הידעת? תינוק יכול להריח ריח שעות לפני הלידה. ולעוד אנקדוטות מעניינות - לחצו כאן