לינה משותפת עם ילדים (צילום: Stockbyte, GettyImages IL)
למי יש כוח לקום למי? | צילום: Stockbyte, GettyImages IL
אחד הדברים שהיה לי הכי קשה להתמודד איתם בחודשים הראשונים שלאחר הלידה של בתי הגדולה שיר היה לקום לתינוקת באמצע הלילה להאכלה. הכוונה ממש פיזית לקום. הייתי כל כך עייפה ומותשת, רק רציתי לישון יותר משלוש שעות ברציפות. יותר מזה, היא היתה נרדמת בחודשיים הראשונים לא לפני חצות הלילה. בקושי הספקתי לישון לפני שהתעוררה לארוחה הבאה, ובנוסף לכל, הייתי שבורה ורצוצה מבחינה פיזית מהלידה, מהחזקה אינסופית על הידיים להרגעה בעת בכי ומהזווית של ההנקה אשר מכבידה על הזרועות והשרירים.

האם יועצת שינה  מסוגלת לתמוך בלינה משותפת?

כל מה שייחלתי לו באמצע הלילה הוא לישון ושאם היא מתעוררת – שתקום ותבוא אליי להנקה מבלי שאצטרך להקים את גופי הדואב מהמיטה. רצה המזל וזכיתי, ובעלי היה בבית מספר שבועות בין עבודות בדיוק אחרי הלידה. העזרה הקטנה הזו, כאשר היא התעוררה והוא קם והביא אותה אל זרועותיי להנקה וחזר לישון, הקלה מאד על הקושי.

עם בתי הקטנה רוני כבר למדתי לקח, הייתי מעורה יותר בעולם התינוקות, והצטיידתי מראש במיטונת צמודה למיטה שלנו. לא רכשתי ולא שכרתי, השאלתי מחברה עריסה שניתן להוריד את אחת הדפנות שלה, חיברתי ברצועות חזקות את העריסה אלינו (ללא הדופן הצדדית, כאמור) והצמדתי את המזרון שלה למזרון שלנו. וכך, בכל התעוררות לארוחה בלילה לא נאלצתי לקום אליה, אלא פשוט הושטתי ידיים ומשכתי אותה אלי. כשסיימה גלגלתי אותה בעדינות בחזרה לעריסה הקטנה הצמודה אלי. כך, גם הקלתי על הקושי שלי לקום להאכלה וגם הצלחתי להתגבר על החשש שלי "למעוך אותה" מבלי לשים לב באמצע הלילה.

לאחר מספר חודשים, כאשר נותרה ארוחה אחת בלילה, היא עברה לעריסה משלה בחדרנו, ובגיל שבעה חודשים עברה לחדר המשותף עם אחותה הגדולה. אולם, הורים רבים ממשיכים עם הנוחות הזו ונשארים לישון כולם ביחד במיטה אחת גדולה. מושכים עוד קצת ועוד קצת, והנה מתקבעת לה לינה משותפת. וזה המקום להפריך שני מיתוסים. הראשון, לינה משותפת לא מבטיחה שינה רציפה. תינוקות רבים ממשיכים להתעורר באמצע הלילה גם בשינה צמודה להורים, ולעתים הנקה לא מרגיעה אותם מיד אלא הם נשארים ערים במיטה המשותפת. המיתוס השני, שייתכן ואתם אוחזים בו ביחס לעמדתה של יועצת שינה בנוגע ללינה משותפת: אני ממש לא מתנגדת לסגנון הורות זה. לגישתי, לינה משותפת יכולה להיות דבר נהדר. אם הדבר מתאים לכל המשפחה ולשני ההורים, אין אף צד שמתוסכל וכולם נהנים מהלינה במשותף, זה יכול להיות נוח ונעים. יש ללינה משותפת יתרונות רבים, במיוחד בחודשים הראשונים שבהם תדירות היקיצות להאכלה גבוהה והדבר יכול מאד להקל על האם, כפי שאני נהגתי (אמנם לא ממש במיטה המשותפת אך עם עריסונת צמודה) עם רוני הקטנה שלי.

הורים מניחים תינוקת במיטה (צילום: istockphoto)
חשוב להבין למה אתם מרדימים את התינוק במיטתכם | צילום: istockphoto
גם אם מחליטים להמשיך בכך לאחר החודשים הראשונים מתוך החלטה מודעת ושלמה, זה מצוין. אפילו עשיתי בעבר תהליך שינה למשפחה בלינה משותפת, שבסופו התינוק למד להירדם במיטה בכוחות עצמו ולישון ברציפות כל הלילה. חשוב לנקוט באמצעי בטיחות שונים, כגון לא להשתמש בשמיכות כבדות שהם עלולים להיחנק תחתן; מומלץ להוריד את המיטה לרצפה כדי להימנע מנפילות ואפשר אף להוסיף מזרון כדי להגדיל את שטח המיטה ה"מרופד"; יש לוודא שאין חרכים או פתחים צרים במיטה שהתינוק עלול ליפול לתוכם (למשל בין המזרון למעקה הראש); התינוק צריך לישון בין האם לקיר ולא בין שני ההורים מכיוון שהאמא מודעת לנוכחותו לצדה ויכולה לשמור עליו גם בעת השינה; כאשר התינוק הולך לישון האמא צריכה להיות ערה ומודעת לכך שהוא לידה, כלומר אין להניח אותו לישון לצדה בעת שהיא ישנה; אין לעשן סמים, לשתות אלכוהול ולעשן סיגריות. יש לשמור על מודעות מלאה בעת שישנים עם תינוק ולא שיישן בסמיכות לרעלני הסיגריות שדבקים בהורה המעשן.

הבעיה מתחילה כאשר לינה משותפת לא נעשית בלב שלם

לינה משותפת זו סיטואציה אינטימית משפחתית ולפיכך חשוב שכל הצדדים ירגישו אתה מאד בנוח. הבעיה העיקרית היא כאשר הלינה המשותפת לא נעשית בלב שלם והנאה משפחתית אלא מגיעה שלא מתוך בחירה מודעת, כלומר ההורים "נגררים" אליה מתוך חוסר יכולת להתמודד עם הקושי לקום שוב ושוב בלילה. במצב כזה, ההורים למעשה מתוסכלים פעמיים: הן מהיקיצות הרבות של הילד (אשר קל יותר לטפל בהן כאשר הוא צמוד אלינו), והן מהמצב של הלינה המשותפת ש"נכפה" על המשפחה. לעיתים הילד ישן במיטה משלו כי כך ההורים מעדיפים (אינטימיות בחדר ובמיטתם, נוחות שינה ועוד), ובאמצע הלילה עובר למיטתם מתוך עייפות וייאוש כרוניים, כמו שמספרת מיכל שכתבה לי:

"בתי בת 10 חודשים, הולכת לישון כל יום בין 17:30-18:00 בערב כיוון שהיא עייפה מאוד כי ישנה כשעה וחצי במשך היום. היא מתעוררת קבוע כל יום בשלוש לפנות בוקר ועד שאני לא מעבירה אותה אלינו היא לא נרגעת. בנוסף היא גם רעבה ורוצה לאכול ורק אחרי שאוכלת חוזרת לישון. לפעמים היא גם מתעוררת בשעות נוספות כדי לשתות. בקיצור, אנחנו מרגישים שכל הלילה אנחנו סביבה ולפעמים היא מעירה את הגדולה ואז חייבים להעביר אותה אלינו כדי למנוע את זה. מה עושים?? נואשת!".

תינוק ישן בערסל (צילום: © Ryden-Raver LLC)
תתפלאו אבל ילדים מתרגלים לישון עם רעש | צילום: © Ryden-Raver LLC
הדרך האידיאלית לטפל במצב של מעבר למיטת ההורים באמצע הלילה היא לינה בחדרו של הילד. אם תינוק התרגל לישון עם הוריו כל הלילה או חלקו, לא נצפה ממנו להתרגל לישון לבדו במיטתו ללא עזרה וסיוע בעת השינוי. מיכל לא ציינה כיצד בתה נרדמת, אך ניתן לשער כי ישנה נוכחות הורית בעת ההרדמה ולפיכך בתה דורשת אותה גם באמצע הלילה כי רק כך היא יודעת להירדם. תחילה כמובן יש ללמד אותה להירדם באופן עצמאי על-מנת שתדע להתמודד בעצמה גם עם התעוררות לילית. באמצע הלילה בתקופת הלימוד ניתן להישאר לידה, להשתרע ולישון לצדה, להרגיע אותה בליטופים ודיבורים, וכשתתרגל באופן הדרגתי לצאת מחדרה. אם ההורים נחושים שהיא תישאר לישון במיטתה כל הלילה ושלא תמשיך לעבור לישון איתם כל לילה, אז מהרגע שמחליטים על השינוי, בשום פנים ואופן אין לקחת אותה למיטת ההורים. נכון, יהיו כמה לילות קשים, אך יש להסתכל לטווח הרחוק.

 ובנוגע לחששות של להעיר את האחות הגדולה בחדר: תתפלאו, אבל ילדים מתרגלים לישון גם עם רעש. לפעמים טרקטור יכול לעבוד לידם והם ימשיכו לישון בשלווה. אולם, כמובן שאם אחותה הקטנה תבכה ותמחה באמצע הלילה בחדר, ייתכן שתתעורר. אין להתרגש מכך ולהוציא את הקטנה מחוץ לחדר כדי לשמור על שנתה של האחות הגדולה. להיפך, הדבר רק מקבע את ההתנהלות הזו. ניתן להתחיל את התהליך בסופהשבוע ולשלוח את הגדולה לשני לילות לישון אצל סבא וסבתא כדי לא להפריע לה. אם אין אפשרות כזו, מוטב להתמודד בעקביות עם כמה לילות של שתי ילדות ערות, לטובת העתיד הקרוב שבו שתיהן ישנו בשלווה לילה שלם ורצוף.

יש לך שאלות לשרי? את מוזמנת לכתוב לנו ninemonth@mako.co.il

*הכותבת שרי גלזר היא יועצת שינה ומנחת הורים

>> בפעם הקודמת: איך מתמודדים עם תינוקות משכימי קום
>> לכל הטורים של "חלומות פז"

הריון יפה לך: הצטרפי לעמוד הפייסבוק של תשעה חודשים