אם מניקה את תינוקה ואחיו מסתכל (צילום: istockphoto)
כן, אפשר להניק שניים במקביל. זאת אומרת, אם בא לך | צילום: istockphoto

יש כל כך הרבה סיבות להניק, אבל גם כל כך הרבה מיתוסים בנושא שמונעים מנשים אפילו לנסות. הנה כמה מיתוסים פופולאריים חסרי כל בסיס מחקרי או רפואי, שאנו שמחים לנפץ.

אם יש לך פטמה שקועה, תהיה לך בעיה להניק
לא נכון. תינוקות אינם יונקים מהפטמה אלא מהשד. למרות שיכול להיות קל יותר לתינוק להיצמד לשד עם פטמה זקורה, לא חובה שהפטמה תבלוט. בעבר המליצו על פטמת סיליקון, אך לא מומלץ להשתמש בה, במיוחד לא בימים הראשונים לאחר הלידה. הסיבה: השימוש בה עלול לגרום לירידה ברמת ההזנה ולאובדן משקל אצל התינוק, ובנוסף הדבר מקשה על התינוק להיצמד לדבר האמיתי.

נכנסת להריון תוך כדי הנקה? את צריכה להפסיק להניק
לא נכון. אם האם והילד רוצים בכך, יש להמשיך בהנקה, ויש הממשיכות להניק את הילד הגדול גם לאחר שהתינוק החדש נולד. נשים רבות מחליטות להפסיק להניק כאשר הן נכנסות להריון, בגלל התגברות הרגישות בפטמות או מכל סיבה אחרת, אבל אין שום הצדקה רפואית לכך, בתנאי שההריון תקין.
חשוב לדעת שאספקת החלב יורדת במהלך הריון, אבל אם התינוק אוכל גם מזון אחר אין שום בעיה.

אסור להניק תינוק משלשל
לא נכון. להפך, הטיפול הטוב ביותר לזיהום במעיים (גסטרו אנטריטיס) הוא הנקה. זאת ועוד, נדיר שתינוקות יצטרכו נוזלים שאינם חלב אם. אם רגישות לסוכר החלב היא הבעיה, התינוק יכול לקבל טיפות לקטז שניתן לרכוש ללא מרשם, ולתת לפני ההנקה או אחריה (מדובר במצב נדיר אצל תינוקות יונקים). בכל מקרה, פורמולה ללא חלב איננה עדיפה על הנקה. הנקה עדיפה כל סוגי הפורמולה.

תינוקות נשארים צמודים לשד מעבר להאכלה משום שהם אוהבים למצוץ
לא נכון. תינוקות אוהבים וצריכים לינוק, ואם הם נשארים על השד זמן רב זה בדרך כלל משום שהם רעבים. היצמדות לשד אינה זהה ליניקה מהשד; היצמדות טובה יותר של התינוק לשד מאפשרת לתינוק לאכול בצורה יעילה יותר. הצמדת התינוק לשד מסייעת לו לשתות יותר, על ידי סחיטה של החלב לתוך פיו כשהוא אינו בולע עוד בעצמו. תינוקות עד גיל 6 חודשים נרדמים לעתים קרובות בזמן ההנקה בגלל שזרם החלב הוא חלש, וההנקה אינה חיונית, והם אכלו מספיק.

גם תינוקות יונקים צריכים לדעת לשתות מבקבוק
לא נכון. למרות שאמהות רבות מחליטות להכניס את הבקבוק לתמונה מסיבות שונות. בקבוק בזמן ההנקה אינו רעיון טוב והוא עלול להקשות עוד יותר על הצלחת ההנקה. למענך ולמען התינוק אל תנסי להרעיב את התינוק עד שיינק. פני ליועצת הנקה.

אם עברת ניתוח בלידה או בסיומה, את צריכה להמתין יום לפני התחלת ההנקה
לא נכון. האם יכולה להניק מיד לאחר הניתוח, ברגע שהיא מתעוררת והיא מוכנה להניק. לא התרופות הניתנות בזמן ההרדמה, לא משככי כאבים ולא אנטיביוטיקה מחייבים להפסיק את ההנקה, אלא רק במקרים יוצאים מהכלל.

תרגום: אילן גטניו
ד"ר ג'ק ניומן הוא רופא ילדים ובעל מרפאת הנקה בקנדה

>> מכירים את המדריך שלנו להריון ולידה?
קורס הכנה ללידה בווידאו: מתי להניק את התינוק לראשונה?