אישה מניקה תינוק מסתכלת עליו (צילום: Oleg Kozlov, Istock)
ממי, תשאיר משהו לאמא. נגמר לי מסיר האיפור | צילום: Oleg Kozlov, Istock

בעוד שאת צריכה רק לשלוף ציץ והנוזל המופלא הזה פשוט יוצא ממך, עשיר, מזין ובדיוק בטמפרטורה הנכונה, טובי המדענים בעולם עדיין מנסים לאתר את מרכיביו הסודיים של המתכון. חלקם מודים: חלב אם הוא התזונה הכי טובה לתינוק, וכל השאר רק מנסים להתחקות אחר הפלא.

אך מעבר ליתרונות הבריאותיים והתזונתיים של חלב האם, שאותם תוכל לדקלם כל אחות מתחילה בטיפת חלב, מסתבר שלפלא הזה יש שימושים נוספים, שמה שבטוח, בחיים לא יהיה ניתן לעשות עם פורמולה. קבלו חמישה כאלה: 

1. הוא יכול לשמש כטיפות אוזניים. או עיניים, לפי הצורך. יש בו שלושה סוגי פרוטאינים, שאחד מהם, העונה לשם ליסוזים, עשיר במיוחד במרכיבים אנטיבקטריאליים. הפרוטאין הזה מגן על התינוק מזיהומים שונים, אבל גם אם כבר התרחשה הדבקה בדלקת אזניים או עיניים (של התינוק, של אחים גדולים יותר או אפילו של ההורים) – שפריצים תכופים של חלב אם יזרזו את ההחלמה.

מבחינה תפעולית, אפשר להתיז סילון בזווית הפנימית של עין עצומה, ולהרים בעדינות את העפעף כדי שהחלב יטפטף פנימה. בנוסף, חלב אם שמותז לאף סתום יכול לשמש יופי של תחליף למי מלח או לתרסיסים למינהם. אגב, לא מומלץ לבצע את הטריקים לעיל עם חלב מוקפא שהופשר או עם חלב שנשאב ונשמר בקירור.

2. הוא מרגיע פטמות כואבות. אכן מדובר בגאונות לשמה: העסק עובד כמו מכונה משומנת שמישהו חשב על כל הפרטים: אם היניקה גורמת לסדקים ופצעים מה שמרפא אותם זה החלב עצמו. לא גאוני?

כדי לחטא את הפטמות ולזרז החלמה של פצעים, שיכולים לגרום גם לאמא טבע עצמה לשקול לעבור לפורמולה, כדאי לסיים כל הנקה במריחה של חלב אם על הפטמות. חשוב לחכות שקצת יתייבש לפני שמחזירים את הפרונט הביתה, לתוך לחזייה. החומרים הפעילים בחלב ייצרו שכבת מגן על הפטמה, ישמרו עליה נקייה ויזרזו את ריפוי הפצעים.

3. ומרגיע גם פצעים, שריטות וחתכים במקומות אחרים. אז אם בעלך שוב נחתך במטבח או שהגדול נפל מהאופניים ונתקעת בלי פולידין - אל דאגה, פשוט תשפריצי כמה טיפות שיעשו בדיוק את אותה עבודה. השימוש בחלב הוא דו-שלבי: קודם כל מנקים את החתך, הפצע או השפשוף בעזרת צמר גפן טבול בקצת חלב, ואחרי שהאזור נקי, משפריצים עוד קצת חלב ומייבשים באוויר הפתוח, בדומה לטיפול בסדקים בפטמה.

הריפוי יעיל במיוחד כשמדובר בפצעים וחתכים באזור הפה, ואפילו באפטות. כן כן, קצת חלב אם יכול לחסוך לכם את החיפוש המביך אחרי עז בחצרות השכנים של הדודה במושב.

4. הוא יכול לשמש כמסיר איפור. ונראה שהביטוי "חלב פנים" לא היה מדויק יותר מעולם. השמנוניות המתונה של חלב האם הופכת אותו למסיר איפור יעיל יותר מכל נוזל צבעוני שמגיע בבקבוק יוקרתי, שלא נאמר יקר. מעט צמר גפן טבול בחלב אם יסיר את האיפור ביעילות, ועל הדרך יעשה טוב גם לעור הפנים.

טיפות חלב יעשו פלאים לחצ'קונים ופריחות שונות, ואפשר אפילו לוותר על משחה לטוסיק ומגבונים, ולהסתפק בשטיפה תחת זרם מים והתזה של חלב אם על הישבן התינוקי. שווה להניק רק בשביל זה.

5. הוא יכול לסייע לגוף שנלחם בסרטן. כבר לפני 15 שנה גילו חוקרים שוודים כי לחלב אם יש יכולת מסויימת להילחם בסרטן. באורח פלא מסוגל פרוטאין בשם אלפא-לקלטבומין, שמצוי בחלב אם, "לשכנע" תאים סרטניים להשמיד את עצמם, אף שאין לו אפקט זהה על תאים רגילים. כיום לא נעשה שימוש ממוסד בחלב אם כדי לסייע לחולי סרטן, אולם בקרב חלק מהחולים קיימת מודעות לאפשרות להיעזר בתורמות חלב, כדי למצות את כל האפשרויות להחלמה.  

ודווקא את מכולן לא מניקה? מאירה ברנע מצטערת לאכזב אתכם