לידה קיסרית היא ככל הנראה אחד מניתוחי הבטן השכיחים בעולם. בארה"ב כמעט שליש מהלידות הן קיסריות, ובישראל כ-20 אחוז מהנשים עוברות לידה קיסרית. הניתוח הזה הפך פופולארי משלל סיבות. לעיתים מדובר בלידה מצילת חיים לאם, לעובר או לשניהם. לפעמים מדובר במצב של חוסר ברירה או חוסר רצון לסכן את היולדת וכן, יש גם יולדות שמבקשות ללדת ככה, וסיבותיהן עמן.

אז לטובת מי שעומדת לעבור לידה כזאת בקרוב או שסתם מעוניינת להתעדכן – הנה 13 דברים שחשוב לדעת על ניתוחים קיסריים:

כמה אחוז מהנשים בישראל יולדות בניתוח בקיסרי?

20 אחוז מכלל הלידות בישראל מסתיימים בניתוחים קיסריים, ומדובר באחוז כפול מההמלצה של ארגון הבריאות העולמי, העומדת על עשרה אחוז בלבד. מתוך כ-180 אלף לידות בישראל מדי שנה, 40-35 אלף נשים יולדות בקיסרי. נתוני הלידות הללו משתנים מבית חולים אחד לאחר.

A post shared by Home Sweet Homebirth (@homesweethomebirth) on

מה הסיבות העיקריות לניתוח קיסרי? 

חלק מהניתוחים הם בגלל מצוקת עובר וחלקם אלקטיביים, כלומר מתוכננים מראש ומבחירה. ישנם גורמי סיכון שמעלים סיכוי לקיסרי כמו תינוק במצג עכוז, סכרת הריונית, או אישה שעברה ניתוחים קיסריים בעבר.

האם אפשר לבקש ללדת בקיסרי?

ניתוח קיסרי הוא לא רק ברירת מחדל של מצב חירום. יש נשים המבקשות ללדת בניתוח קיסרי מתוכנן רק כדי לקבל את תאריך הלידה שהן רוצות. סיבה נוספת שבגללה נשים מעדיפות ניתוח קיסרי אלקטיבי היא כדי למנוע טראומה לנרתיק במהלך הלידה, וכדי להפחית נזק לרצפת האגן.

האם ההתאוששות איטית יותר מאשר לידה וגינלית? 

זמן ההחלמה מניתוח קיסרי הוא ארוך כיוון שנעשתה פתיחה של דופן הבטן ונוצרה צלקת בטנית. האשפוז ארוך יותר בבית החולים, בין 4-5 ימים. כעבור שבוע-שבועיים אפשר להוציא את התפרים או את הסיכות. רק אחרי חודש וחצי מומלץ לחזור לפעילות. ההתאוששות הסופית היא עד חודשיים–שלושה, לעומת לידה וגינלית שמשך זמן ההתאוששות שלה הרבה יותר קצר.

מתי מומלץ לעבור את הניתוח? 

מומלץ לא לעבור ניתוח קיסרי לפני שבוע 38, כדי להפחית סיבוכים ליילוד הנובעים מחוסר בשלות של הראות.

A post shared by Kejserinderne (@kejserinderne) on

האם ההנקה אחרי קיסרי נפגעת? 

בעבר נטו לחשוב שניתוח קיסרי פוגע בהנקה לעומת לידה וגינלית, או שלחלב לוקח יותר זמן להגיע, אבל אין אמת מאחורי השמועות הללו. ההבדל היחיד הוא שלעיתים יכולה להיווצר אי נוחות זמנית בהנקה בגלל התפרים.

כמה זמן לוקח לבטן לוקח לחזור לעצמה?

אחת הסוגיות שהכי מציקות לרוב הנשים היא החזרה של הבטן למידותיה הקודמות. בגלל שבניתוח קיסרי נעשה חתך שריר בדופן הבטן, ייקח לה הרבה יותר זמן לחזור לעצמה, והתהליך יהיה מלווה בכאבים יותר רבים.

פעם קיסרי – תמיד קיסרי? 

אחרי שאישה עוברת ניתוח קיסרי אחד, הסיכון ללדת כך גם בעתיד גבוה יותר, וככל הנראה שכל סיבוך שקורה במהלך הלידה ייגמר בקיסרי נוסף. אם בלידה ראשונה יש יותר סבלנות וסובלנות מצד המערכת הרפואית, ונותנים סיכוי ללידה וגינלית, הרי שלאחר היסטוריה של ניתוח קיסרי הסיבוך הקל ביותר בלידה שנייה יוביל ללידה קיסרית, ובלידה שלישית ההפניה תהיה כבר אוטומטית. עם זאת, כדאי לדעת שישנן נשים שילדו בלידה רגילה גם אחרי מספר ניתוחים קיסריים, כך שתמיד יש סיכוי.

יש הגבלה למספר הניתוחים הקיסריים?

ככל שעולה מספר הניתוחים הקיסרים, כך הסיכון לאם וליילוד הולכים ועולים. רופאים מעדיפים שנשים לא יילדו מעבר לשלושה ניתוחים קיסרים, אך יש נשים שעברו גם חמישה ניתוחים קיסריים ואף יותר. בעבודה שפורסמה בבית החולים "מעייני הישועה" בבני ברק, היו גם נשים שעברו 11 ניתוחים. אלו לרוב נשים חרדיות המוכנות לקחת סיכונים.

האם ניתוחים קיסריים חוזרים מלווים בסיבוכים?

הסיכון בניתוח חוזר הוא להשרשה לא תקינה של השלייה, קרע ברחם, ועשוי להיות קושי בהוצאת השלייה או אפילו סיכוי לכריתת רחם. לכן רופאים לא ממליצים לא לעבור מעבר לשלושה ניתוחים קיסריים.

תינוק במצג עכוז תמיד מוביל ללידה קיסרית? 

מסתבר שבמרבית בתי החולים עדיין מקובל לבצע ניתוח קיסרי כאשר העובר במצג עכוז, אך יש עדיין מקומות שלמרות המצג נותנים סיכוי ללידה רגילה. מחקר גדול שהתפרסם לפני 15 שנים העלה שבלידות רגילות יש הרבה סיכונים ליילוד במצג עכוז ולכן הומלץ לסיים לידות אלו בניתוח קיסרי אלקטיבי.

האם מדובר בפרוצדורה מסוכנת יותר מאשר לידה וגינלית? 

ניתוח קיסרי, כמו כל ניתוח, מלווה בסיכונים: דימום, זיהום או פגיעה באיברים נוספים בזמן הניתוח כמו מעיים או שלפוחית השתן. הסיכון הוא גם ליילוד, הוא עלול להיחתך מהסכין בקרקפת או בגלל קושי בחילוץ, והגפיים שלו יכולות להיפגע. חלק מהסיבוכים יכולים להתרחש גם בלידות וגינליות.

האם ניתוח קיסרי מגביר את הסיכון לתמותת היילוד? 

לפני מספר שנים התפרסם מחקר שקבע שניתוח קיסרי מסכן את היילוד פי 3 בתמותה לעומת לידה רגילה. אך קביעה זו היא לא ממש מדויקת. כאשר הניתוח הוא אלקטיבי יש פחות סיכון ליילוד, אבל כאשר מכניסים לשקלול פגות וסיבוכים במהלך לידה, מצוקה עוברית או דימום רב ומצבים שונים שגרמו לניתוח הקיסרי – הסיכון ליילוד הוא אכן יותר גבוה.

A post shared by Kayela Stanley (@kac_head) on

ייעוץ מקצועי לכתבה: דר' משה רויבורט, מומחה לגינקולוגיה ופריון, מנהל מרכז בריאות האישה של מכבי בתל אביב.


9 חודשים כל מה שצריך לדעת

על הריון, לידה ומה שקורה לגוף שלך