כוכבת הילדים מיכל הקטנה (מיכל ויצמן), שוב מעוררת את תשומת לב העוקבים שלה: אחרי שילדה במזל טוב בפעם השישית, מיכל מיהרה לפרסם בסטורי שלה תמונה של בטנה מהודקת בחגורת בטן. כזכור, בלידה הקודמת של הכוכבת, געשה הרשת בעקבות העובדה שזו בחרה לבלות עם בעלה במסעדה שעות ספורות לאחר הלידה. גם התמונה שפרסמה הפעם עוררה את תשומת ליבם של הגולשים, שפנו אלינו למערכת כדי שנברר האם מדובר בפעולה בטיחותית או שמא מיכל הקטנה מסתכנת בפגיעה גופנית לשם השגת מראה חטוב.

אז פנינו לפרופ' אייל ענתבי, רופא נשים מחוז דרום "לאומית שירותי בריאות" ומנהל מערך נשים ויולדות, "מרכז רפואי ברזילי"., שהסביר כי באופן כללי לא מדובר בפעולה בעייתית, כל עוד היא נעשית במשך פרק זמן קצר. לגבי היעילות הגופנית – נו טוב, פה זה כבר סיפור אחר.

"המראה החטוב של הבטן נוצר למעשה על ידי 'קיר הבטן', אשר מורכב מרקמת חיבור ומשרירי הבטן", מסביר פרופ' ענתבי, "במהלך ההיריון, השרירים מתרחבים וגם רקמת החיבור נמתחת, מה שבפועל מוביל למראה הרפוי והשכיח שנשים חוות לאחר הלידה. שימוש בחגורת בטן יכול לסייע ביצירת אשליה של בטן חטובה יותר, אולם הוא לא באמת מחזק את שרירי הבטן, ולמעשה עשוי לפגום מעט בתהליך חיזוקם הטבעי. זאת משום שמופעל עליהם לחץ וכך נדרש מהם פחות מאמץ טבעי. עם זאת, אני לא רואה בעיה בכך שנשים משתמשות באביזר זה על מנת להשיג מראה חטוב יותר אחרי לידה כדי להרגיש טוב יותר, כל עוד הדבר נעשה לפרק זמן קצר כמו למשל לצורך ברית, אירוע משפחתי או כל דבר אחר".

מיכל הקטנה בחדש לידה. יולי 2021 (צילום: אינסטגרם)
כל לידה, מביאה איתה סערה. מיכל ויצמן בחדר הלידה | צילום: אינסטגרם

מה שכן יכול לסייע לחיטוב שרירי הבטן לדברי פרופ' ענתבי, זה, כן מה לעשות - חיזוקם באמצעות שרירי בטן. ישנם כל מיני סוגים של תרגילי בטן מומלצים, אותם ניתן לבצע לאחר הלידה ובאופן קבוע בחיים. מאמן/ת כושר מוסמך יוכל להסביר כיצד עושים את זה נכון. אגב, חיזוק שרירי בטן חשוב לא רק לשם השגת מראה חטוב יותר, הוא גם מונע כאבי גב, תורם ליציבה טובה יותר ועוד.

עניין נוסף שהטריד את הגולשות היה חזרתה של מיכל הקטנה לשגרת אימונים מיד לאחר הלידה. בנושא הזה אומר הפרופ' כי מוטב שחזרה לפעילות גופנית לאחר לידה תיעשה באופן הדרגתי, ובהתאם למצבה של האישה, לסוג הלידה שעברה ולתחושותיה האישיות: "באופן כללי, בשבועות הראשונים לאחר הלידה מומלץ לנוח, ורק לאחר שהרופאים המטפלים מאשרים שהכול בסדר, אפשר לשוב למסלול".

ואם כבר הגעת עד לכאן, אז המלצה שלנו: פשוט תיהני מהלידה ותני לעצמך את הזמן לנוח ולהשתקם. שרירי הבטן לא יברחו לשום מקום.

 בהריון או אחרי לידה? מזל טוב! באפליקציית איזי תמצאי את כל מה שצריך לדעת: