כמעט כולנו נחשפנו בשנים האחרונות לאחת התרבויות הכי מיוחדות וצומחות בעולם כיום - התרבות הדרום קוריאנית. דרום קוריאה, שהיא בסך הכול מדינה קטנה בקצה המזרחי של אסיה, הצליחה תוך שנים ספורות לכבוש את הגלובוס עם מוזיקה, סרטים וסדרות, שגם מכניסים לה לא מעט כסף.

אחת הדוגמאות הכי רלוונטיות היום להצלחה של דרום קוריאה בתחום הזה היא סדרת הטלוויזיה "משחק הדיונון", שכבר צברה 1.6 מיליארד (!) שעות צפייה בנטפליקס. עוד הצלחה קוריאנית בטלוויזיה היא השעשועון שמצליח מאוד גם בישראל - "הזמר במסכה". 

במוזיקה כובשת את העולם להקת ה-BTS, שנמצאת בסיבוב הופעות בארה"ב וגרפה במהלכו רבע מיליארד דולר והרבה פרסים (והודיעה השבוע שהיא יוצאת להפסקה). בקולנוע אפשר למצוא את הסרט "פרזיטים", שזכה בפרס האוסקר עבור הסרט הטוב ביותר.

ישנה השערה שאחת הסיבות שטראמפ הפסיד את מערכת הבחירות לנשיאות ארה"ב היא בגלל אוהדי הקיי פופ באמריקה, שחיבלו לו בכנס פתיחת הקמפיין באריזונה, לאחר שקנו את כל הכרטיסים והוא נאלץ להופיע מול אצטדיון ריק. הסיבה לכך נעוצה כנראה בערכים החזקים שמחזיקה בהם התרבות הזו, שמאוד מעריכה נדבה וצדקה.

בדרום קוריאה יש 52 מיליון תושבים, והתל"ג שלהם הוא אדיר - 2 טריליון דולר. התל"ג לנפש גם הוא גבוה מאוד - 47 אלף דולר (מקום 28 בעולם). בתעשיית הרכב היא חמישית בעולם, וכל קוריאני עשירי עובד ביונדאי. ליותר מחצי מהאוכלוסייה אין השתייכות לדת, ואולי בגלל זה יש שם ייאוש מאוד גדול משום שזוהי המדינה הרביעית בעולם באחוז ההתאבדויות. 

עשרה אחוזים מהתיירות הנכנסת לדרום קוריאה היא כדי לראות את האתרים בהם צילמו את הסרטים והסדרות, והשפה הקוריאנית היא השפה השביעית הכי פופולרית ללימוד בדואו לינגו. אז מיהו האיש שחזה ועמד מאחורי המהפכה התרבותית של דרום קוריאה עוד בשנות ה-90 ומהו הסכום המטורף שהרוויחה תעשיית הבידור הדרום קוריאנית בשנה שעברה? האזינו לפודקאסט המלא.

>> בזמן שעבדתם, פרק 69: הסוף לאשראי? הטרנד שכובש את העולם