מוקדם יותר השבוע סיפרנו לכם על נפילת שוק הקריפטו ועל הביטוי קריפטו קראש, שהופך פופולרי יותר ויותר. אחת ההתרסקויות המפוארות ביותר היא של המטבעות לונה וטרה של חברת Terraform, שנוצרו יחד כשהרעיון שאחד מהמטבעות (טרה) יהיה יציב תמיד, לצד מטבע ממשל (לונה) שערכו נקבע על פי היצע וביקוש.

מאחורי הרעיון הזה עומד דו קואן, יזם דרום קוריאני, בוגר סטנפורד שעבד במיקרוסופט ובאפל, אך רק שלושה חודשים בכל אחת מהחברות. בשיאו, המטבע של דו קואן הגיע למקום השלישי ברשימת מטבעות הקריפטו היציבים, אך ביום רביעי האחרון – החל סחרור חסר תקדים במטבע. שוויו של הלונה ירד ב-99% ל-2 סנט בלבד. כלומר, אדם שהשקיע 10,000 דולר בלונה לפני כשבוע, נשאר עם 2 דולר בלבד בסיום אותו יום.

ויש מי שראה את ההתרסקות הזו מגיעה, קווין זו, שמגיע מתחום הקריפטו ומחזיק קרן גידור בתחום, שהזהיר את העולם ואמר: "זו רמאות". בינתיים ברדיט, לא מעט אנשים שהפסידו את כל כספם עם התרסקות המטבע, מעלים הודעות אובדניות. "הפסדתי יותר מ-450 אלף דולר, אני לא יכול לשלם לבנק. אאבד את הבית בקרוב. התאבדות היא הדרך היחידה בשבילי", כתב גולש אחד, ואחר סיפר לפרטי פרטים על ניסיון ההתאבדות שלו. "נכון, זו הייתה החלטה לא טובה לשים את הכסף שם, אבל אתה נשאר עם טרגדיות של חיים", מסביר דרור גלוברמן.

השאלה הגדולה שעולה עכשיו היא האם מדובר בהשקעה שהיא טעות פטאלית, או שאולי מדובר בהונאה. בדיילי מייל כבר מכריזים על דו קואן כאליזבת' הולמס החדשה, ואומרים שהוא ידע היטב שהמערכת הזו לא יכולה באמת להצליח. אשתו של קואן נמצאת כעת תחת אבטחה משטרתית כבדה מחשש שאנשים שהפסידו הרבה כסף יפגעו בה. קואן מצדו, טוען כי יש "גאון מרושע" שאחראי להתרסקות של המטבעות. "בעיני מה שקרה זה שהפאניקה בתחום הקריפטו, גרמה להרבה אנשים לרצות לקחת את הכסף ולצאת מהדבר הזה".

 >> בזמן שעבדתם, פרק 86: הבורסה נצבעת אדום - וההייטק הישראלי בבעיה