ברקע המחאות נגד הרפורמה המשפטית, אחד המהלכים הבולטים בשבועות האחרונים הוא הוצאת כסף מישראל, מהלך שמובילות בעיקר בכירים בחברות הייטק. כמה זה משמעותי ואיך הדבר הזה יכול להשפיע על החיים של כולנו?

ישראל מובילה את העולם בהשקעות מו"פ (מחקר ופיתוח) ביחס לתמ"ג עם 5.4%. מתוך זה, שיעור המו"פ במימון ממשלתי הוא של 9.6% - הכי מעט ממדינות ה-OECD. "התקציבים לא קוצצו בעשור האחרון, אבל התמ"ג גדל מאוד וההשקעות הפרטיות גדלו, אז החלק שלנו מתוך זה ירד לאחוזים קטנים. אני חושב שההשקעות הממשלתיות צריכות להיות בפרופורציה לסך הכל", הסביר דרור בין, מנכ"ל רשות החדשנות. בשנת 2022 הושקעו בישראל 15 מיליארד דולר, 11 מיליארד מתוכם השקעות זרות.

"חלק גדול מהכלכלה הישראלית נשען על אותם הייטקיסטים שמביאים כסף מחו"ל. ההייטק הוא הצינור לכסף הזה, שהופך אחר כך למיסים ומתפזר באוכלוסייה", מסביר דרור גלוברמן. המחאה עצמה התחילה מפוסט של עינת גז, מנכ"לית פפאיה גלובל, שהחליטה להוציא את כספי החברה מישראל. מאז, הצטרפו לא מעט חברות שהודיעו על מהלך דומה.

"זהו קצה הקרחון, הסיפור הגדול נמצא בחברות שלא הודיעו שום דבר ופשוט עושות", מסביר גלוברמן. "לאו דווקא מעניין אותם הוועדה למינוי שופטים, חלק גדול מהדאגה הוא מהחיכוך הפנימי האדיר. הם רואים שהרבה כלכלנים ובנקי השקעות אומרים ששיעור הדמוקרטיה יורד, ואומרים לעצמם שהם לא צריכים את הסיכון הזה".

בישראל יחס הלימות ההון עומד על 10 אחוזים. זה אומר שעל כל שקל פיקדון, הבנק יכול לתת הלוואה בגובה של פי עשרה. "זה נותן תמריץ אדיר לכלכלה, כי אם יש חיסכון, הבנק יכול לתת סדר גודל הרבה יותר משמעותי", מסביר דני פלד. "זה אומר שאם הוציאו 780 מיליון שקלים, האפשרות לתת הלוואות יורדת ב-7.8 מיליארד שקלים".

התופעה הזו מייצרת אפקט נוסף. אנשים מוכרים כרגע שקלים וקונים דולרים – מה שמחליש את השקל מאוד. נכון ליום שלישי, הדולר עמד על 3.54 שקלים. אם מסתכלים 3 שבועות אחורה – השער עמד על 3.38. חופשה ברודוס למשל, שעלתה 6,907 שקלים דאז, עולה כעת 7,320 – עלייה של 413 שקל בפחות משלושה שבועות.

גם קרן הפנסיה הגדולה בעולם, CalSTRS, כמו כל קרן פנסיה בעולם, מאמצת סט כללים של סביבה ומנהל תקין – ובודקת למעשה אם המקום שהם משקיעים בו עומד בתנאים מסוימים בכל מה שקשור לסביבה, ממשל וחברה. "כל המוסדות הגדולים מאמצים את זה בצורה שלהם. קרן העושר הנורווגי למשל, הפסיקה לעבוד עם ישראל בגלל טענות להפרת זכויות אדם בשטחים", מסביר פלד.

האם שינוי שיטת הממשלה יכול להוביל לדבר הזה והאם ההייטק הישראלי ישתמש בנשק יום הדין? הזמן יגיד.

>> בזמן שעבדתם, פרק 119 - מחקר חדש בארה''ב חושף: עליה של 38% בממוצע בהימנעות מחדשות