לאורך ההיסטוריה מתחוללות מהפכות שמשנות את שוק העבודה כפי שאנחנו מכירים אותו. אחרי המהפכה התעשייתית ומהפכת האינטרנט, כעת מתרחשת מהפכת ChatGPT – המהפכה הלומדת – שתהפוך יותר ויותר מקצועות ללא רלוונטיים. אתר סטטיסטה חישב 902 "תרחישי שימוש", וגילה שמקצועות טכנולוגיה, חינוך, פיננסים ושירותים עסקיים נמצאים בסכנה הגדולה ביותר. גם מקצועות הבריאות, הקמעונאות, הממשל והמדיה נתונים בסכנה. אז אילו תחומים בדיוק צריכים לחשוש? הנה כמה מהם.

פיתוח תוכנה

ל-ChatGPT כוח עצום בתחום. "המנוע שבבסיס ChatGPT מאפשר לבינה המלאכותית ליצור קוד בעצמה. אתה אומר לה איזה תוכנה אתה רוצה, מה היא אמורה לבצע והיא כותבת את שורות הקוד", מסביר דרור גלוברמן. "השירות המוכר ביותר נמצא ב-CO Pilot – שירות שמתכנתים משתמשים בו כדי ליצור קוד. הוא לא מסוגל להחליף מתכנת לחלוטין, אבל היעילות שלו טובה להפליא. הוא יודע לכתוב קוד כמו מתכנת ממוצע ביעילות גבוהה".

עם זאת, השירות עדיין טועה הרבה – וב-Stack Overflow החליטו להחרים את ChatGPT כי הפתרונות שלו לא טובים מספיק כמו של בני אדם. "חברת דלויט הושיב 55 מתכנתים לשישה שבועות, רובם נתנו לצ'אט את הציון 65 על רמת הדיוק", אומר גלוברמן. "זה רחוק מ-100, אבל מעל 50. זה שווה את הזמן שלך, אם אתה יודע מה לבקש ולעבוד על הקוד אחרי זה".

"קטי ווד, שנחשבת לוורן באפט החדשה, מסבירה כי כמות המתכנתים בעולם תהיה זהה", אומר דני פלד. "ב-2020, כשלא היה AI, כמות הקוד שהונפקה הייתה בהתאמה לכוח האדם שייצר אותה. ב-2022 היכולת ליצור קוד הוכפלה. לפי ווד, ב-2030 אנחנו נכפיל פי עשרה את כמות הקוד שאפשר ליצור. המכונות יהיו כל כך טובות שלקוד שנוכל ליצור יהיו הרבה יותר שימושים ביותר תחומים ונגיש לאנשים שעדיין לא משתמשים בקוד".

חינוך

יכול להיות שהפתרון למשבר החינוך שהעולם חווה הוא הבינה המלאכותית? מחקר עדכני מאנגליה מצא שכל תלמיד רביעי במדינה היום מכין שיעורי בית עם ChatGPT. המחקר הזה הלחיץ את האמריקאים – וגרם לכך שיותר ויותר מדינות לא מאפשרות שימוש בטכנולוגיה.

ב-1966 אמר הפרופסור לפילוסופיה פטריק סופס שהמהפכה הגדולה בחינוך תגיע ברגע שהמחשבים יידעו לתת תוכנית לימוד לכל תלמיד ותלמיד. השבוע, מגזין Fortune הסביר בכתבת השער שייתכן שהבינה המלאכותית תוכל לבנות לכל אחד תוכנית לימודים אישית – בהתאם ליכולות, תחומי העניין, המוטיבציה ועוד בתהליך של שיחה בלבד. "כבר היום יש מורים שמשתמשים ב-ChatGPT שייתן פידבק על חיבור", מסביר גלוברמן. "עדיין צריך מורה בקצה – אבל המורה יכול לשדרג את היכולות שלו", מסביר גלוברמן.

מורה מחזיקה טלפון סלולרי בכיתה (אילוסטרציה: By Dafna A.meron, shutterstock)
אילוסטרציה: By Dafna A.meron, shutterstock

קריאייטיב

זה אולי התחום שבו המהפכה החדשה יכולה להשפיע באופן החזק ביותר. את Dall-E, הכלי שהופך את המילים שלנו לציורים, כולנו כבר מכירים – אבל האם הוא יחליף את האומנים? קטי ווד הסבירה שלצייר תמונה של אסטרונאוט תיקח למעצב מוכשר מאוד 5 שעות, כשהעלות תהיה 150 דולר. מנגד, תוכנת אינטליגנציה מלאכותית תעשה את זה בשניות בודדות ובעלות של 8 סנט. "אתה מבין שכנראה המשחק נגמר בצד של הביצוע", מסביר דני פלד. "יכול להיות שיהיו ארט דירקטורים מצוינים שיבינו מה הכי נכון ככיוון ומה צריך להכניס למכונה".

בבלומברג מנגד, חושבים אחרת ואומרים שאמנים עדיין לא צריכים לדאוג כי המוצר לא מספיק טוב ולא מספיק מדויק. לפי סקויה, אנחנו כרגע בשלב של "כמעט שם", ומעריכים כי ב-2025 אנחנו כבר לגמרי נהיה שם.

יוצרי תוכן

עוד מקצוע שנמצא בסכנה מיידית. בביזנס אינסיידר אומרים שמאמר שכותב פרילנס ועולה 600 דולר – ChatGPT יכול לכתוב אותו ב-30 שניות. "כבר יש היום שירותים שלוקחים את הכתבה הזו ועורכים אותה אחרי, כדי שלא יהיה אפשר להרגיש שזה נכתב בידי בינה מלאכותית", מסכם גלוברמן.

עורכי דין

ברויטרס תהו אם ChatGPT יגרום לעורכי דין להיעלם, ורמזו כי הם צריכים לחשוש. בנוסף, שירות שנקרא Do Not Pay, שמנהל משא ומתן מול רשויות החוק על כל מיני דוחות, מציע כעת את שירותיו תמורת מיליון דולר במזומן עבור כל מי שיש לו תביעה מול בית המשפט העליון בארה"ב. הם טוענים כי ינצחו כל מי שיעמוד מולם. והסיבה? הם "מעסיקים" בינה מלאכותית כעורך דין.

מוקדי שירות

בוול סטריט ג'ורנל אומרים שהבינה המלאכותית כבר כאן. ברק עילם, מנכ"ל החברה הישראלית Nice, למשל, מסביר שחווית השירות איתה טובה יותר. בחברה יש מוקדן שמנהל שיחה, הבינה המלאכותית מנתחת את התשובה של הלקוח ומציעה למוקדן איך כדאי לענות. כלומר האדם עדיין מדבר – אבל המחשב הוא מי שנותן את התמיכה והעצה.

ומי עוד צריך לחשוש מהמהפכה הנוכחי? מדענים/יות, חוקרים/ות, דוגמנים/ות, משפיענים/ות, אנשי/נשות כספי ועיתונאים/ות - כולם נמצאים בסכנה אל מול הטכנולוגיה החדשה. האם היא תכחיד את המקצועות האלה? לא בטוח, אבל מה שבטוח הוא ששוק העבודה כמו שהכרנו אותו עתיד להשתנות. ובהקדם.

>> בזמן שעבדתם, פרק 121 - "החוקים שלי חשובים יותר מאשר לא לפגוע בך"