ההכרזה שהשתבשה: זה היה אמור להיות חודש מושלם מבחינת גוגל, כשגולת הכותרת הייתה השקת המענה המוחץ בראייתם ל-OpenAI - הג'מיני (Gemini). מודל הבינה המלאכותית של ענקית הטכנולוגיה הוכשר להבחין, לזהות ולהבין בו זמנית טקסט, תמונות, וידאו ועוד - אבל כעת מתברר שאולי שהדברים טובים מדי בכדי להיות אמיתיים (או לפחות מדויקים).

ב-6.12 הייתה ההשקה הרשמית של המודל, שם הוצגו שלושה דגמים כשהבולט ביניהם היה ג'מיני אולטרה. לפי החברה, מדובר בדגם הראשון שביצועיו עולים על אלה של מומחים אנושיים ב-MMLU (הבנת שפה רב-משימתית מסיבית). המודל קיבל ציון של 90.04% ב-MMLU, בדיקה המשלבת 57 תחומים כגון מתמטיקה, פיזיקה, היסטוריה, משפטים, רפואה ואתיקה כדי לבחון את הידע העולמי ואת יכולות פתרון הבעיות של מודלים.

את ההשקה ליווה סרטון שנהיה ויראלי תוך רגע. בקטע בן כשש דקות, המודל היה באינטראקציה עם המשתמש, זיהה ציורים ואף המציא משחק בהתאם למפה שהוצגה בפניו. לצד ההתלהבות הייתה ספקנות בנוגע לאותנטיות שבסרטון. יש מי שחשבו וטענו כי הייתה בו עריכה מגמתית, וקשה היה להאמין שחברה בסדר הגודל של גוגל תעשה מעשה כזה.

ג'מיני (Gemini) (צילום: rafapress, shutterstock)
ג'מיני (Gemini) | צילום: rafapress, shutterstock

לאור העובדה שדגם האולטרה יושק במהלך הרבעון הראשון של 2024, טרם ברור מה בדיוק הוא יודע או לא יודע לעשות. אבל מה שהוכח, ואף אושר על ידי גוגל, הוא שהמשתמש לא תקשר עם מודל ושהסרטון לא צולם בזמן אמת. במקום זאת, הסרטון נוצר על ידי שימוש "במסגרות תמונת סטילס מהצילומים, והנחיה באמצעות טקסט", כך לפי דובר גוגל. על אף שנדמה שקיימת אינטראקציה, האודיו התווסף מאוחר יותר. מדובר בטקסטים מדויקים שהוזנו והקריין חזר עליהם. לפי איך שהדברים נראים, ייתכן שהיכולות שהוצגו בסרטון אכן קיימות, אבל כרגע צריך לצנן את ההתלהבות וההכרזה כי המודל יגבר על ה-Chat GPT 4 של OpenAI.

לצפייה בפרק המלא באפליקציית 12+ לחצו כאן

>> בזמן שעבדתם, פרק 156- המחלימה הראשונה: הטיפול החדשני במחלות גנטיות שישנה את עולם הרפואה