הרשת סערה בשבוע שעבר כשמנכ"ל טוויטר, אילון מאסק, העלה ציוץ על גבול האנטישמי והשווה בין איל ההון היהודי וניצול השואה ג'ורג' סורוס, לנבל של מארוול – מגנטו, דמות שגם היא ניצולת שואה. מאז המונח "היהודים" הפך לטרנדינג וכלל מספר רב של תאוריות אנטישמיות. לאחר מכן מאסק טען: "סורוס שונא את האנושות".

אז מי הוא ג'ורג' סורוס? הנה כמה דברים שאולי לא ידעתם על איל ההון. הוא מדורג במקום ה-243 ברשימת עשירי העולם עם הון של 8.5 מיליארד דולר. ב-1992, הימר כנגד הלירה בריטית ב-10 מיליארד פאונד ובאותו יום הרוויח מיליארד פאונד. הוא נחשב לגורם עיקרי במשבר הפיננסי באסיה, שהחל בתאילנד ב-1997 והוביל לקריסת המטבע המקומי. "הוא הימר נגד כלכלות וזה עזר לייצר לו תדמית של נבל, כי הוא יודע לזהות חולשות בכלכלות בינלאומיות, לנצל אותן וכתוצאה מזה הציבור מפסיד", מסביר דרור גלוברמן.

ג'ורג' סורוס מכריז על תרומה של 35 מיליון דולר למשפחות נזקקות בניו  (צילום: יחסי ציבור)
NEW YORK - AUGUST 11: Billionaire George Soros speaks at P.S. 208 in Harlem where he announced a $35 million gift for low-income families in New York to purchase supplies and clothing for the new school year August 11, 2009 in New York City. The public-private partnership with New York state called Back to School New York will provide $200 per child to the families of over 850,000 children who receive public assistance or food stamps in the state. (Photo by Mario Tama/Getty Images) | צילום: יחסי ציבור

ב-2008, דיוויד הורוביץ כתב ספר בשם "The Shadow Party", שמדבר על התפקיד של אנשים כמו סורוס לממן אנשים כמו הילרי קלינטון, במטרה לייצר מעין "שלטון בובות" שבו הוא ישלוט. מאז החלה להיווצר תאוריית קונסיפרציה סביב הנושא. "Breibart", מגזין שמזוהה עם הימין הקיצוני בארצות הברית, פרסם כתבה בה סיפר על המימון של הילרי קלינטון על ידי סורוס וציין כי איל ההון עובד "כמו תמנון". מדובר בסימן אנטישמי מובהק, שכן ב-1903 פורסם מסמך עם ציור של תמנון ומגן דוד עליו, שנחשב לבסיס התאוריות הפשיסטיות.

טראמפ, שתדלק את התאוריות קונספירציה נגד סורוס, צייץ בזמנו שאת המחאות נגדו מימן לא אחר מאשר ג'ורג' סורוס. "סטיב בנון, שהוביל את טראמפ בקמפיין אמר לטראמפ  'אתה צריך אויב' וייעץ לו לתקוף את סורוס". הציטוט השקרי הכי מפורסם נגד סורוס הוא של קווין מקארת'י, יושב ראש בית הנבחרים בארצות הברית, שאמר: "לא נוכל להרשות לסורוס ולדומיו לקנות את הבחירות האלה – צאו להצביע".

וזה לא הכל. רעיון הדיפ סטייט, מדבר על כך שכל גבעת הקפיטול ומוסדות השלטון האמריקאים (ולא רק הם) נשלטים על ידי כוחות סמויים שסורוס מממן. "יכול להיות שיש אנשים עשירים שמממנים ארגונים שמאמינים בהם בכל הקשת הפוליטית. ברגע שאנחנו חורגים לעולמות של שקר, הסתה ותמנונים אנטישמים – כנראה שיש כאן בעיה".

חברת הקונגרס מרג'ורי טיילור גרין הגיבה לציוץ שבו נכתב "בואו נדבר על מי עומד מאחורי הסדר העולמי החדש". לציוץ, שכולל תמונות של סורוס כמפלצת, הגיבה גרין: "הו כן, זה הנאצי בעצמו שמנסה להמשיך את מה שלא הסתיים". במילים אחרות: גרין מאשימה את סורוס, ניצול שואה, בזה שהוא נאצי. "הדבר הזה נסמך על הסיפור של סורוס שאמר שכבן נוער, הוא קיבל מסמכים נוספים שהוא בן של פקיד הונגרי שעבודתו הייתה לחלט רכוש של יהודים שגורשו", מסביר גלוברמן.

כעת, רון דה סנטיס, המתחרה של טראמפ על ראשות המפלגה הרפובליקנית לבחירות 2024, מואשם בחבירה לסורוס. הסיבה? זה חלק מהדיפ סטייט שמטרתו לפגוע בסיכויים של טראמפ להיבחר.

דונאלד טראמפ ורון דה-סנטיס מושל פלורידה (עיבוד: AP)
דונאלד טראמפ ורון דה-סנטיס מושל פלורידה | עיבוד: AP

כאמור לא מדובר רק בנחלת האמריקאים. לפני שש שנים יאיר נתניהו פרסם ציוץ עם שרשרת מזון של אנשים, שמתחילה במני נפתלי, ממשיכה באלדד יניב ואהוד ברק ומגיע עד אותו סורוס. מי שציטט את יאיר נתניהו היה אתר ניאו-נאצי אמריקני שכתב: "יאיר נתניהו הוא לגמרי אח".

מה עוד? ארתור פינקלשטיין, האיש שהוביל את קמפיין נתניהו בבחירות חיבר בינו לבין ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן כדי לתקוף יחד את סורוס, שתומך בארגונים ליברליים. נתניהו בעבר כבר אמר על סורוס שהוא "האחראי לקמפיין נגד גירוש המסתננים".

"סורוס מימן ארגוני שמאל, חלקם רדיקליים, שתומכים בזכויות למסתננים", אמר פלד וגלוברמן סיכם: "צריך לזכור שני דברים: יש מיליארדרים שממנים מטרות פוליטיות בישראל - מקהלת ושלדון אדלסון ומנגד סורוס ורבים אחרים. ספציפית, כשמתקדמים בסורוס, יש קונטקסט והוא שהאשמות כלפיו מתדלקות תאוריות קונספירציה בכל העולם".

 לצפייה בפרק המלא באפליקציית 12+ לחצו כאן

>> בזמן שעבדתם, פרק 129 - גוגל או מיקרוסופט: מי תנצח בקרב על הבינה המלאכותית?