בשבוע שעבר התרחשה אחת ההנפקות הגדולות ביותר שהיו בשנים האחרונות בוול סטריט, כאשר חברת השבבים הבריטית ARM הנפיקה לפי שווי של 54.5 מיליארד דולר. אבל מה שדווקא תפס את תשומת הלב בשבוע הזה היה הדו"ח של מורגן סטנלי, שפרסם את הטכנולוגיה החדשה בתשתית של טסלה, שהולכת לעשות מהפכה בעולם ה-AI והטכנולוגיה.

כל הקטגוריה, שנקראת High performance computing, עומדת לעבור מהפכה גדולה, כשאילון מאסק עומד בראשה. מאסק פרסם בחודש יולי את הדוחות האחרונים של טסלה, מתחת לרדאר, הכריז על טכנולוגיה חדשה שנקראת DOJO וטען שעד ינואר הוא יהיה אחד מחמשת המחשבים הכי חזקים בשוק ובאוקטובר 2024 הם ישאירו אבק לכולם.

אז מה זה DOJO? אף אחד לא ידע בהתחלה, עד ששבוע שעבר מורגן סטנלי פרסם את הדוח שאומר שטסלה צריכה להיות שווה הרבה יותר ממה שהיא עכשיו, ושהטכנולוגיה בתשתית של טסלה הולכת לעשות דרמה כל כך גדולה בעולם המחשבים שהיא גם תשפיע על ARM ועל כל עולם המחשבים, וזו טכנולוגיה שנועדה רק לחלק קטן מהשאסי של הרכב.

מדובר בפריצת דרך מטורפת בתחום ה-AI והמחשוב שהעולם לא יודע כרגע להעריך אותה נכונה, ברגע שהיא תצא מתוך הטסלה ותעשה עוד דברים בהקשרים אחרים, היא תהיה שווה המון כסף. הפרסום של הדוח הקפיץ את המניה של טסלה בכמה אחוזים והוסיפו 70 מיליארד דולר לערך שלה, שזה יותר מפי 2 מכל הנפקה שהייתה בשנתיים האחרונות בוול סטריט, או יותר מכל השווי של BMW.

בדוח נרשם שטסלה אוספת מהרכבים בכל העולם 160 מיליארד פריימים של תמונה ביום. אם יש חברה שיודעת איך העולם נראה זו טסלה. יש לה את המהנדסים הכי טובים בעולם ואת כוח העיבוד הכי חזק, וגישה בלתי מוגבלת לכל הכסף שבעולם. אבל הכי חשוב זה שיש להם שליטה בכל פס הייצור, מתחילתו ועד סופו – מהמצלמה עד ללוויין וכל מה שביניהם. וזה מייצר להם אקו-סיסטם שלא היו כמותו בהיסטוריה האנושית.

רכב של טסלה בהטענה (צילום: Kena Betancur/VIEWpress, getty images)
רכב של טסלה בהטענה | צילום: Kena Betancur/VIEWpress, getty images

אדם ג'ונס, ראש תחום מחקר עולמי לניידות ולרכב במורגן סטנלי, אומר שהפתרון של טסלה לבעיות שלה זה פיתוח של ארכיטקטורת חומרה חדשנית משל עצמה. הם מפתחים חלק אחר חלק כדי להפוך לפלטפורמה אידיאלית בשביל החישובים של טסלה, והטכנולוגיה של חומרת ה-DOJO, בעצם מאיצה את עצמה בלי הסתמכות על חומרה חיצונית, כי כל שבב הוא מחשב-על בפני עצמו. הכל עובד ביחד באופן הדוק ולא תלוי בשום גורם חיצוני אחר.

הטכנולוגיה שהם משתמשים בה בעצם שונה מחברות אחרות, טכנולוגיה שנקראת ASIC, שבבסיסה יושב ה-DOJO שיודע לעשות פעולה אחת בצורה המיטבית ביותר. היעילות גורמת למעבד להיות הרבה יותר אפקטיבי ויעיל לעומת כמות השרתים של NVIDIA. לפי מורגן סטנלי זה הולך להיות שח-מט של מאסק על כל המתחרים שלו.

מורגן סטנלי אומרים שמאסק יכול לייצר לבד את ה-AI האולטימטיבי, כי הוא נוגע בכל התחומים אם זה לוויינים, רכבים, רובוטים ועוד. בנוסף יש לו גם את הציוצים של כולם וככה הוא יכול לאסוף מידע על כולם עם כוורת שיחות הכי אקטואליות שנאספות על האנושות מכל העולם ונאספת למאגר ה-AI, לדוגמא הצ'אטבוט.

הצפי הוא שטסלה תהפוך לחברת ה-AI הכי חשובה של דורנו כי הם ישכירו את התשתית הזאת שנשענת על דאטה ייחודי לאילון מאסק ויניעו גלגל תנועה כפול. זה הרגע שהמעבד DOJO של המכונית מתחבר עם הנתונים שנובעים מטוויטר והכל מגיע לדאטה בייס ענק שיכול להפוך לבינה מלאכותית שקשה עוד לדמיין.

 

לצפייה בפרק המלא באפליקציית 12+ לחצו כאן

>> בזמן שעבדתם, פרק 146 - מודל הפרסום שמאיים על הרלוונטיות של גוגל ומטא