סין, שהפכה בעשורים האחרונים לקטר הכלכלי של העולם, מתמודדת בימים אלה עם משבר חסר תקדים. מוקדם יותר השבוע סיפרנו לכם שאחד הסימנים לכך זה קריסת שוק הנדל"ן במדינה, שמטרידה את העולם כולו. אבל גם ללא קשר לשוק הנדל"ן, סין נמצאת בבעיה קשה, ואוגוסט הוא חודש של בשורות רעות מאוד לכלכלה הסינית. העולם כולו נושא עיניים בדאגה למדינה עם הכלכלה השנייה החזקה בעולם – שכן משבר כלכלי שם הוא סימן לא טוב לעולם כולו.

  1. היבוא והיצוא התכווץ – סין חוותה החודש ירידה של 14.5% ביצוא ו-12.4% ביבוא. "אלה מספרים מטורפים לכלכלה בסדר גודל כזה", מסביר גלוברמן ודני פלד ממשיך: "זו הכלכלה השנייה בגודלה בעולם שממש נבלמת. זו ירידה מטורפת".
  2. מדד המחירים לצרכן ירד – לראשונה מזה שנתיים, מדד המחירים לצרכן הסיני ירד. "זה לא קרה כמעט בהיסטוריה של המדינה, הפעם היחידה שזה קרה בעבר הייתה בקורונה. המחירים יורדים ויורדים והסיבה היא כי לא קונים", אומר פלד וגלוברמן ממשיך: "כשהסינים הסירו את מגבלות הקורונה לפני חצי שנה, הם ציפו שהצריכה תחזור והכלכלה תחזור להניע בקצב מהיר, אבל זה לא קורה – אלא ההפך". אם בישראל מחירי הירקות והפירות הם המדד שבדרך כלל בודקים איתו מחירים לצרכן, בסין מדובר במחירי החזיר. בחודש יולי, מחירי החזיר ירדו ב-26%. הדבר היותר דרמטי הוא שמחירי הדיור יורדים ביולי, ואלה חדשות רעות לסין ש-30% מהתמ"ג שלה הוא בנדל"ן.
    כשקונים דירה במערב, משלמים מקדמה לקבלן ובהתאם להתקדמות הבית משלמים עוד עד להשלמת העסקה – כשהכול מגובה בפיקדונות וכו'. בסין זה עובד לגמרי אחרת. התשלום לדירה הוא מראש, כבר ביום שסוגרים את העסקה. אלפי התחלות בנייה פשוט נעצרו, וזה חלק מאותו משבר.
  3. קריסת שוק הנדל"ן מביאה איתה לחובות כבדים מנשוא – נכון לימים אלה, Country Garden, חברת הנדל"ן הגדולה בסין, עומדת על סף חדלות פירעון. האישה שעומדת בראשה, יאנג הויאן, שהייתה עד לא מזמן האישה הכי עשירה באסיה, מנסה להסדיר את החוב של החברה ולהגיע להסדר עם הממשלה הסינית שתגבה אותה כדי שעוד סינים לא יהיו ברחוב. לא בטוח שהמהלך הזה יצליח וזה מאוד מטריד את העולם כולו.

עיני כל העולם נשואות לבחור אחד, שי ג'ינפינג, נשיא סין, שביקש מהעולם להתאזר בסבלנות. מה הוא מתכנן לעשות בינתיים?

נשיא סין, שִי ג'ינפינג (צילום:  Bloomberg / Contributor, getty images)
צילום: Bloomberg / Contributor, getty images


1. הורדה של ריבית המשכנתאות – נשיא סין רוצה להחזיר את הקלות שבה אפשר לקנות דירה, כשהמטרה היא לפתור את הבעיה של הסינים שלוו כסף ולא קיבלו את הדירות שלהם.

2. הקטנת הייצור לטובת אספקת שירותים – הרעיון הוא להקטין את היצוא למדינות אחרות לטובת אספקת שירותים שנספרים בתל"ג ומצמיחים את הכלכלה הסינית.

3. לחזור להיות Open For Business – סין צריכה להצהיר שוב לעולם שהיא פתוחה לעסקים, אחרי הקורונה.

לצפייה בפרק המלא באפליקציית 12+ לחצו כאן

>> בזמן שעבדתם, פרק 142 - הסרטון הזה של ג'ניפר לופז משגע את העולם