אורטל בן דיין (צילום: תכשיט: ליאת גינזבורג)
צילום: תכשיט: ליאת גינזבורג
מי בפייבוריטס?

"אני לא כל כך אוהבת לדבר בטלפון ומעדיפה לתקשר בסמסים, אבל אני צמודה לסמארטפון כל היום, בעיקר כדי להתעדכן בחדשות ובפייסבוק. כשאני כבר מדברת בנייד זה לרוב עם חברות ובני משפחה, ועם אנשים שפונים אלי בבקשת עזרה בנושאים פוליטים או חברתיים שונים, למשל אלימות נגד נשים וגזענות. מאז שיצאתי מהאח הגדול תכיפות מספר הפניות עוד יותר גדל, ואני מנסה לעזור לכולן ולכולם, אבל אני לבד ולא תמיד מצליחה לענות על הכל.

"רק עכשיו סיימתי שיחה עם חייל שסיפר לי שהוא בטירונות, והמ"פ שלו התנשאה עליו כל כך, עד שבנקודה מסוימת הוא קרא לה 'אשכנזיה פריבילגית מתנשאת' וקיבל ריתוק. במהלך המשפט, השופטת אמרה לו שהיתה שולחת אותו גם לשלושה חודשים לכלא ושאין קיפוח - שהוא מבלבל את המוח. אז הוא ביקש שאסייע לו לכתוב מכתב ערעור. זה מאוד מספק לעשות שינוי ושמישהו רואה בך כתובת לפנות לעזרה, זה מחזק אותי מאוד"

מי שמור לך תחת "לא לענות"?

"פעם היה לי אקס שהיה שמור אצלי ״לא לענות, מניאק״, אבל עכשיו אני כבר לא צריכה לכתוב דברים כאלה, לא שזה עזר לי אז שכתבתי לי את זה. היום כבר אין אף אחד בקטגוריה הזו".

גם לא מעריצים שמתקשרים באמצע הלילה?

"אוי, זה קרה לי כמה פעמים אבל זה היה בקטע מפרגן וקורע מצחוק. לרוב אני לא עונה למספרים חסומים אבל לילה אחד התקשרו אלי מחסום שלוש פעמים רצוף, שזה דבר מלחיץ. אז עניתי. זו היתה חבורה של צעירים מאשדוד וכולם צועקו לי ׳אורטל! אנחנו אוהבים אותך!׳. התפקעתי מצחוק. אני גם לא ישנה באחת בלילה אז זה לא הפריע לי בכלל".

שלוש אפליקציות אהובות

"פייסובק, וואטסאפ וגט טקסי. ווטסאפ משמשת אותי להעברת תמונות. אין לי קבוצות ומעולם לא התנסיתי בדבר בצורת התקשורת הזו, שכולם מדברים על כמה שהיא מנג׳סת. אני מדברת שם עם רק יחידים.

אורטל בן דיין
"בגט טקסטי אני משתמשת לא מעט, גם כדי להביא סחורה לחנות שלי, וגם כי אני קצת עצלנית. אני חושבת שהאפליקציה הזו טובה במיוחד לנשים, כי היא מאפשרת להן לדעת מי הנהג שמגיע ולזהות אותו. לכל אישה כמעט יש סיפור על חווית נסיעה לא נעימה, במיוחד אם מדובר בשעות הקטנות של הלילה. כך שזה פורמט מאוד נעים וידידותי לנשים.

"האפליקציה השלישית היא כמובן פייסבוק. אני מנהלת את הפרופיל שלי, שבו יש כחמשת אלפים חברים, עוד לפני שנכנסתי לאח הגדול, ועוד כ-16 אלף עוקבים. יש לי גם עמוד של ״אופנת אורטל״ שמנהלת אחת העובדות שלי, ואליו היא מעלה תמונות של פריטים מהחנות.

"לפעמים אני משתפת תכנים מהעמוד של החנות לעמוד שלי, אבל לרוב העמוד האישי שלי משמש בעיקר לסטטוסים ארוכים בנושאים שחשוב לי לקדם. פייסבוק מחובר לי לווריד, והאמת היא שניהול פרופיל ברשת חברתית אחת לוקח כל כך הרבה זמן ואנרגיה אני לא מבינה איך מנהלים פרופילים בכמה רשתות במקביל. לפעמים אני לוקחת הפסקות יזומות מפייסבוק כי זה מאוד אינטנסטיבי ושואב. אחת כזו עשיתי ממש לא מזמן, כשבמשך שבועיים נכנסתי לרשת כדי להיות להתעסק קצת בדברים אחרים".

יש אפליקציה שיש לכולם ולך אין?

"סיקרט. כשכולם דיברו על זה האפליקציה הזו סקרנה אותי אז נכנסתי והייתי פשוט מזועזעת. זה היה מחריד עד כדי כך שסגרתי אותה מיד. לא אהבתי שריכלו שם על אנשים אחרים, שכתבו דברים נורא וולגריים, זו היתה מין הצפה של הביוב של התת מודע – זה היה טו מאץ׳ בשבילי אז הסרתי אותה".

מה עם אינסטוש?

"פתחתי אינסטגרם כדי להעלות תמונות מהחנות, אבל אני כל כך רגילה לפייסובק שאני לא מפרסמת שם יותר מדי.  אני בקושי יודעת איך מתייגים. לא נכנסתי לזה ולא נראה לי שאכנס לקטע בעתיד הקרוב".

מה יש בתמונת שומר המסך שלך?

"את הטפט של הטלפון. לא הכנסתי לשם שום תמונה אישית – מה שמגיע עם הטלפון זה מה שאני נשארת איתו ואני לא חושבת על זה יותר מדי. גם הרקע שלי לאפליקציות במכשיר עצמו זה מה שהנייד הגיע איתו. אפילו את הרינגטון שלי לא שיניתי. אני לא מרגישה שהצלצול מגדיר אותי, אז אני לא מתעסקת עם זה בכלל".

התמונה האחרונה שצילמת

"התמונה האחרונה שצילמתי נלקחה בחדרי ההלבשה של גמר האח הגדול, לפני שעלינו לבמה – צילמו אותי עם השמלה, מוכנה לשידור. איך החלטתי מה ללבוש בגמר? ידעתי שאני חובשת קשת אבל האמת היא שהתלבטתי בין שתי שמלות להן היא התאימה. הבאתי את שתי השמלות לשם ובסוף הלכתי לפי תחושה".

איבדת פעם את הטלפון?

אורטל בן דיין
"כן. לפני חודש וחצי קניתי מכשיר נקסוס חדש כי הגלאקסי שהיה לי נשבר ועלות התיקון שלו היתה יותר גבוהה מנייד חדש, אבל לפניו יצא לי לאבד את הנייד: זה היה כשעברתי דירה – עליתי על מונית עם הדברים האחרונים שהייתי צריכה להעביר, וכשהגעתי הביתה הנייד לא היה עלי. צלצלתי למונית אבל הם אמרו שהם לא מצאו אותו אז זהו, הוא עדיין נעדר. חוץ מזה אני מאוד מפוזרת אז יצא לי לשכוח את הנייד ולחזור ולמצוא אותו בכל מיני מקומות לא מעט. תתפלאי, אבל עוד לא למדתי לקח ואני עוד לא מוכנה עם הגיבויים לפעם הבאה בו הוא יאבד, אבל עכשיו כשאני חושבת על זה אני אדאג לעשות את זה הפעם".

אשת אופנה כמוך – איזה קייס יש לך?

"אני לא אוהבת את כל הקישוטים האלה, כל האקססוריז לגאדג׳טים – זה לא מדבר אלי בכלל ואני הולכת עם הנייד בלי קייס. זה סתם, זה לא מתאים".

השעון מעורר

"אה. זו בעיה. נורא קשה לי להתעורר בבוקר ולא משנה מה שאני עושה עם הנייד, זה לא כל כך עוזר. אני מנסה לשנות את מנגינות של השעון המעורר בתקווה שהצלצול הבא הוא שיעיר אותי, אבל זה לא עובד. יכול להיות שאני פשוט צריכה לקנות שעון מעורר מסורתי, של פעם, כי כבר עשיתי כבר פאדיחות. לרוב, אם יש לי פגישה או משהו כזה – אני אקום, אבל אם אני סתם רוצה להיות חרוצה ואין לי משהו מיוחד לעשות, אני פשוט אעשה נודניקים שעה עד שאתעורר בסוף".

ומה את עושה כשאת קמה בבוקר?

"בדרך כלל אני יותר לחוצה על קפה וסיגריה מלבדוק מה קרה בפייסבוק, אז אני מכינה את הדברים ואז ניגשת למחשב, עושה סיבובים על החדשות, טורי הדעות ועל הפייסבוק. בואי נגיד שאבדוק את הפייסבוק דבר ראשון על הבוקר רק אם היה משהו שמאוד סקרן אותי בלילה".

מה הסמס האחרון שקיבלת?

"אורטל גושן כתבה לי, היא ביקשה שאביא לה כמה שרשראות לצילומים של 'חוזרים לבית האח הגדול'. היא שלחה לי תמונה של השמלה שלה כדי שאוכל להתאים לה שרשראות".

מי האחרון שצלצל אליך? (לפנינו, כמובן)

האמת היא שממש עכשיו היתה לי ממתינה ממרגול. אני מכירה אותה שנים כמובן – אבל לא באופן אישי כמו עכשיו. כשהייתי ב״האח הגדול״ דיברתי על ״חומות חימר״ והמסרים הפמיניסטיים של השיר הזה וכשיצאתי היא התקשרה אלי ואמרה לי שראתה את זה, התחלנו לדבר ואנחנו מיודדות, מקשקשות לפעמים. היא אישה שאני מעריכה, היא מעוררת השראה בשבילי. אני מנחשת שהיא מתקשרת כדי לברך אותי על הזכיה של טל כי היא ידעה שרציתי מאוד שטל תזכה".