נפתח בשאלה, ותשמרו את התשובה לעצמכם: האם יכול להיות שהסיסמה למייל או לענן שלכם כוללת את אחד הפרטים הבאים - תאריך הלידה שלכם, שמות הילדים שלכם, יום הנישואים שלכם או שמה של חיית המחמד שלכם? אם כן, לכו להחליף סיסמה ותחזרו אלינו, כי ככה בדיוק השיג עידו ארובס תמונות עירום של מאות בני אדם.

השבוע הוגש כתב אישום נגד ארובס, אחרי שנמצאו על המחשב שלו אלפי תמונות עירום וסרטונים של דוגמניות, שחקניות, מגישות טלוויזיה ופליטות ריאליטי. המשטרה הגדירה אותו כאחד ההאקרים המסוכנים שפעלו פה בשנים האחרונות; אמרו עליו שיש לו יכולות לפרוץ לחשבונות גיבוי בשיטות מתוחכמות. אבל השיטה של ארובס היתה פשוטה: הוא למד כל פרט על חייו של הקורבנות שלו - ובמשך שנים ניסה וניסה עד שהצליח לנחש את הסיסמאות שלהן.

עקב אחרי המפורסמות וגילה עליהן כל פרט

האיש שהפך להיות מוקד החרדות של כמה וכמה סלבס הוא גבר בן 42 מעומר, מפיק, מרצה למוזיקה ובעל אולפן הקלטות. כמו בכל הסרטים והסיפורים השכנים של ארובס לא ידעו שום דבר וסיפרו על שכן טוב ומנומס. הוריו וארבעת אחיו של ארובס עזבו את עומר לפני כמה שנים ועברו לכפר סבא, והבן עידו נשאר לגור בבית הישן שלהם. הוא הקים בו אולפן הקלטות, עסק בהפקת סאונד ואפילו הקליט ג'ינגלים לפוליטיקאים שרצו במערכות הבחירות המקומיות. "הוא אדם מאוד מקובל ומוכשר", סיפר חבר קרוב שלו. "היו באים אליו הביתה אמנים מקומיים וזמרים צעירים כדי להקליט ולהתייעץ איתו. הוא תמיד עזר להם".

עידו ארובס (צילום: עודד קרני)
ארובס בבית המשפט. "זה היה מתוך סקרנות, לא היתה לי כוונה פלילית" | צילום: עודד קרני

מסע הפריצות של ארובס התנהל בשעות הקטנות של הלילה. הוא פרץ בפעם הראשונה לפני שבע שנים, לחשבון הגיבוי של פליטת ריאליטי ידועה. "זה היה מתוך סקרנות, ממש ככה, לא הייתה לי איזו כוונה פלילית", הוא אמר. הסקרנות שלו נולדה כשהוא השיג גישה לתכנת "אגרון", מאגר מידע של מרשם האוכלוסין בישראל, שהאחזקה בו לא חוקית אבל הוא דלף ועבר מיד ליד. זה הצליח. "כשראיתי שהצלחתי לפרוץ בפעם הראשונה לחשבון של אחת הדוגמניות המשכתי ליתר, לכל מי שהיה מפורסם", הוא אמר. "היה לי מידע שנגע לאותם אנשים מפורסמים, כמו תעודות זהות ותאריכי לידה. הקלדתי את הנתונים האלה וככה פרצתי לחשבונות".

המידע באגרון היה רק ההתחלה. ארובס עקב במשך שנים אחרי כל מילה שנכתבה על המפורסמות שרצה לפרוץ לחשבונות שלהן. הוא למד מרשתות חברתיות ומכתבות פרטים נוספים שעזרו לו לנחש את הסיסמאות שלהן – איך קוראים לחיות המחמד שלהן, איפה הן נולדו, באיזה בתי ספר למדו ומה כינויי החיבה שלהן.

בארבע השנים הבאות המשיך ארובס לעסוק בלילות בפרויקט שלו. הוא הצליח להיכנס לחשבונות של דוגמנית ישראלית בינלאומית, שמצליחה מאוד בעולם, ולזה של מלכת יופי לשעבר ושל פליטת ריאליטי מפורסמת נוספת. בתמונות רואים אותן עושות סלפי בעירום ומקיימות אקטים אינטימיים ויחסי מין. ארובס סידר את התמונות בתיקיות על המחשב שלו לפי קטגוריות – דוגמניות, שחקניות ועוד, ושם הן נשארו במשך שנים. ארובס לא עשה איתן דבר – מלבד לצפות בהן להנאתו. "אם הייתי רוצה יכולתי להפיץ אותן", הוא אמר. "עובדה שלא עשיתי את זה. שמרתי אותם לעצמי. עשיתי את זה פשוט מתוך ריגוש, הרגשתי סיפוק והישגיות שהצלחתי לעשות את זה".

כשהחוקר שאל אותו אם לא פחד להיתפס הוא אמר, "עשיתי את זה בצורה נקייה לגמרי. לא השארתי טביעות שלי או משהו כזה. הייתי בטוח שבחיים לא יעלו עליי. לא ידעתי שלמשטרה יש יכולות להגיע אליי, הייתי די מופתע מזה שתפסו אותי".

ובאמת, אף אחד לא חשד. "האקר? לא נראה לי אולי התבלבלת", סיפר אחד השכנים. "הוא בחור שקט מאוד. ילד טוב. חביב. מנומס. מתעסק במוסיקה. הבית שלו תמיד מלא בחברים, חבר'ה טובים, איכותיים, שבאים להקליט ולהחליף חוויות. אני מציע שנחכה לסוף החקירה ונראה. אני מקווה מאוד בשבילו שלא הסתבך באיזו שטות שתהרוס לו את החיים כי באמת לא מגיע לו".

עידו ארובס (צילום: עודד קרני)
"הייתי בטוח שבחיים לא יעלו עליי". ארובס | צילום: עודד קרני

התחזה לאימה של דוגמנית מפורסמת וקיבל תשלום על קמפיינים שלה

אז מה גורם לאדם מן השורה להשקיע שנים מחייו בפיצוח סיסמאות והורדת תמונות אישיות? התחביב של ארובס נולד, מסתבר, על רקע של משבר אישי: הוא נפרד מחברתו לאחר זוגיות בת עשר שנים, וסגר את אולפן ההקלטות שהיה שותף בו לפני שפתח את זה שבבעלותו עכשיו. מכריו מספרים שהוא נקלע למשבר אישי קשה, התבודד והסתגר, איבד את הבטחון ואפילו סבל מבעיות בריאותיות.

"הוא התנתק לגמרי ממרבית החברים שלו", סיפר אדם שמיודד עם משפחתו של ארובס. "מאדם חברותי הוא הפך לסגור מאוד. הפרידה הדרמטית מהחברה השפיעה עליו לרעה. הוא סבל גם מבעיות בעיניים והמצב הנפשי שלו התדרדר". לדבריו, הוא לא שיתף אף אחד מאתנו במה שעובר עליו – "הוא ילד שקשור מאוד להורים שלו אבל הוא פשוט לא רצה להדאיג אותם ושידר להם שהכול בסדר. אני מעריך שמה שקרה לו נבע מהמשבר האישי הקשה שהוא עבר".

ובאמת, במשך שנים ארובס הסתגר בביתו עם התמונות שלו בלי שאיש ידע על קיומן. הסלבס, אומרים במשטרה, בכלל לא ידעו שהחשבון נפרץ. "הוא לא שיתף אף אחד", סיפר חבר. "אף פעם לא ראיתי שום דבר כזה פתוח על המחשב שלו". "בכל מה שקשור לחייו האישיים הוא היה תמיד די סגור, אפילו אין לו פייסבוק", סיפר חבר אחר.

אבל לפני כמה שבועות משהו השתנה: ההאקר המופנם לא הצליח להתאפק יותר. אולי זה היה רצון להשוויץ, משבר כלכלי או חמדנות. בכל מקרה, אימה של דוגמנית מפורסמת הגישה תמונה במשטרה. לאחר בדיקה התגלה שארובס, על פי החשד, פרץ למייל של הדוגמנית ושלח לסוכנות דוגמניות בחו"ל מייל שכלל פרטי חשבון בנק. בעקבות כך הוא או מי מטעמו קיבל סכום של 113 אלף פאונד (כ-600 אלף שקל) ועוד סכום נוסף של 10,000 יורו (כ-42 אלף שקל). ארובס, על פי החשד, פרץ לענן הגיבוי של הדוגמנית, גנב מתוכו סרטונים ותמונות אינטימיות למדי, ולאחר מכן התחזה במייל לאם וקיבל כסף עבור קמפיינים שביצעה הבת. האם ובתה הדוגמנית מסרו עדות מפורטת בגין ההונאה.

חקירה חשאית ויסודית

מאותו רגע, יחידת הסייבר של להב 433 כבר חיפשה אחר ההאקר מעומר. היחידה תוגברה בשנים האחרונות בכוח אדם איכותי מתחום ההייטק, וחוקרי מחשב רבים עברו הכשרות כדי להתמודד עם מגרש המשחקים החדש: הפשיעה הדיגיטלית. חקירה סמויה נפתחה. "התלונה הזו למעשה חשפה לנו את עולמו של ארובס", הסביר קצין משטרה. "זו הייתה חקירה חשאית ויסודית שרק מעטים ביחידה נחשפו אליה". במשטרה התייחסו לתיק ארובס כתיק דגל: תיק חשוב מאוד שלווה מתחילתו ועד לסופו על ידי מחלקת פשיעת הסייבר בפרקליטות המדינה בראשות ד"ר חיים ויסמונסקי שהוקמה באחרונה. 

החקירה התנהלה בסודיות כדי לשמור על פרטיותן של הקרבנות, ולמנוע מצב שבו ארובס יפיץ את התמונות שלהן ברגע האחרון. חלקן אפילו סירבו להגיע לחקירה, כדי שעצם דליפת התמונות שלהן לא תתגלה לציבור. "פנו אליי אבל סירבתי לבוא למשטרה להתלונן או למסור עדות", סיפרה אחת הדוגמניות. "זה לא ייתן לי כלום. ויתרתי על התענוג הזה. למה אני צריכה את החשיפה הזו?". גם מלכת יופי לשעבר שארובס גנב את תמונותיה סירבה להגיב: "אני לא מתעסקת בזה. אין לי מה לדבר בנושא הזה".

מפורסמות אחרות לא קיבלו שום הודעה מהמשטרה להתייצב למתן עדות. סוכנה של שחקנית מפורסמת שמשחקת גם בסרטים וסדרות בחו"ל אמר: "למיטב ידיעתי לא פנו אליה בכלל, לא דיברו איתה מהמשטרה בעניין הזה. אם היא הייתה יודעת שפרצו וגנבו לה תמונות הייתי יודע מזה. שמעתי על הפרשה כמו כולם. גם לי זה נשמע מוזר שלא עדכנו אותנו בעניין". גורם במשטרה הודה כי במהלך עשרת הימים האחרונים מאז התפוצצות הפרשה הם הצליחו להגיע לחלק מהקורבנות אבל משום מה לא הצליחו לאתר את כולן.

"הקפדנו מאוד לשמור על פרטיותן של הקורבנות", אומר הקצין. "אם הוא היה מצליח או מחליט להפיץ את התמונות והסרטונים הייתה רעידת פה רעידת אדמה. היה חשוב לנו ששום פרט לא ייחשף החוצה במהלך החקירה כדי לא לגרום להם נזק. החלטנו לטפל בתיק הזה במלוא חומרת הדין. זה תיק בעל חשיבות ציבורית ואנחנו נדרוש שהוא ייעצר עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו. אם הוא ישוחרר הוא עלול לחזור על מעשיו".

קולאז (צילום: ברק פכטר, אביב חופי,ראובן שניידר)
כמה מקורבנותיו של ארובס. לא ידעו בכלל שחשבונן נפרץ | צילום: ברק פכטר, אביב חופי,ראובן שניידר

לאחר שנאסף מידע רב על פעילות הצפייה של ארובס במחשבו האישי החליטו ביחידת לבצע את המעצר. ב-5 ביולי חוקרי היחידה פשטו על ביתו של ארובס כשהם מצויידים בצו חיפוש וצו מעצר חתומים בידי שופט. הם החרימו כמה מחשבים, כוננים קשיחים שבהם אוחסנו חלק מהסרטונים והתמונות, ואת הסמארטפון שלו.

במשך יומיים מאז שנעצר הוא לא עדכן את הוריו במעצרו. "התביישתי בעצמי ובמה שעשיתי", סיפר לאחד ממקורביו. "לא רציתי שיידעו על מה שקרה לי. חשבתי שישחררו אותי אחרי כמה ימים ובזה ייגמר הסיפור. כשסיפרתי להם שנעצרתי הרגשתי נבוך".

במהלך הדיון בהארכת מעצרו של ארובס הציגו החוקרים דו"חות צפייה רבים שביצעו כחלק מהמעקבים שביצעו אחריו. ארובס הודה שפרץ למחשבים והוריד תמונות, אבל הכחיש קשר להונאת הדוגמנית ואימה.

עורך דין אורי קינן (צילום: עודד קרני)
עו"ד אורי קינן | צילום: עודד קרני

סנגוריו של ארובס, עורכי הדין אורי קינן ושרה הראל ביקשו מבית המשפט לשחרר את מרשם למעצר בית בבית הוריו, שאין להם אינטרנט ויכולים לשמור עליו שלא יבצע מעשים דומים. "מדובר בחשוד מתוחכם ולא ניתן לתת בו אמון, בוודאי לא בשלב הזה של הדיון", הדגיש השופט אביב שרון שהחליט להשאיר את ארובס במעצר.

אתמול הגישה פרקליטות המדינה באמצעות מחלקת הסייבר כתב אישום נגד ארובס לבית משפט שלום בתל אביב בצירוף בקשה לעצור אותו לתום ההליכים המשפטיים נגדו בנימוק שהוא נקט בשיטות מתוחכמות  כדי לפגוע בפרטיותן של הקורבנות כדי לספק את צרכיו המיניים וכי קיים חשש שאם ישוחרר יחזור על מעשיו. ארובס נאשם בעבירות של חדירה למחשב, פגיעה בפרטיות, ניסיון לחדירה למחשב וניסיון לפגיעה בפרטיות. משפטו יפתח במהלך החודשים הקרובים ובימים הקרובים ידון בית המשפט בבקשה הפרקליטות לעצור אותו עד לתום ההליכים. נכון לעכשיו ארובס עצור בבית המעצר 'ניצן' בתנאים לא קלים. "קשה לו בבית המעצר. הוא יודע שעשה טעות גדולה כשלא פנה לבקש עזרה, הוא היה במשבר אישי אבל הכי כואב לו על ההורים שלו שסובלים ממעשיו ודואגים לו מאוד", סיפר אחד המקורבים לו.

סנגורו של ארובס, עו"ד אורי קינן, מסר בתגובה: "כתב האישום הוגש  רק היום ואוכל להגיב רק לאחר שאלמד את חומרי החקירה ובמסגרת דיוני בית המשפט. ניתן כבר עתה ללמוד כי מכתב האישום הוסרו העבירות של מרמה והלבנת הון".