ראיתם את ביבי אתמול? אמרו שהוא נראה לוחמני, אמרו עצבני. זה לא החמאס, אלה ההדלפות מהקבינט. הוא נוזף בבנט, נזהר מליברמן, מתעמת עם לבני. ביבי פרנואיד, אבל זה לא אומר שלא מדליפים לו מהקבינט. אז אין קבינט. ביבי מידר את כולם החוצה. סוגר עניינים על כוס יין פטישים עם בוגי וגנץ. את הלקח הוא למד.

אם יש דבר משותף לכל מכות הפרטיות שחטפנו בשבועות האחרונים, זה שאנחנו לא למדנו. תמיד מופתעים. יש כמה נביאי הזעם מטעם עצמם שמנופפים באזהרות כלליות. אף אחד מהם, כולל כותב שורות אלה. לא ראה את זה בא.

כשסיקרט הפכה לסוד הכי ידוע בסיליקון ואלי, לא קלטנו שהיא תהפוך תוך כמה שבועות לאיום על שלומם הנפשי של בני הנוער פה בסיליקון ואדי. לא ניחשנו איזו רשעות תצא מאנשים שמסתובבים עם מסכות בין החברים שלהם.  כשאמרו לנו שהטלפון עוקב אחרינו, לא ראינו את המפה הזו של גוגל, שעוקב אחרינו ושומר מפה שתהיה נגישה לכל מי שישיג את הסיסמא שלנו, כולל חברים או רשויות החוק (ככה נפטרים ממנה, ואגב, תיכנסו לאתר של ווייז עם שם המשתמש והסיסמא שלכם מהסמארטפון. דמיינו מי יכול להתעניין במה שתמצאו שם).

noknok
מתוך עמוד הפייסבוק של Noknok

פייסבוק יכולה לזהות הומוסקסואלים

שנים אומרים לנו שהאפליקציות שאנחנו מתקינים דורשות יותר מדי הרשאות למכשיר, אבל לא ניחשנו שהן כוללות גם הרשאה לתת המודע שלנו. אפליקציית Noknok, למשל, מעניקה לחברים פיפ-שואו קטן לתוך התת מודע שלנו ולכינויים שהענקנו להם בלב ובסמארטפון. כשפייסבוק השתמשה במידע העצום שלה על המשתמשים כדי לעודד אותם לחתום על תרומת איברים, אף אחד לא התרגש - אבל אף אחד לא דמיין שהיא עושה בנו ניסויים באופן קבוע, כולל ניסויים בהשפעה על מצב הרוח שלנו. זו כבר לא פגיעה בפרטיות, זו פגיעה בפרט.

לכל הטורים של דרור גלוברמן

לכל כתבות המגזין

כשסנואדן חשף את מסמכי הריגול של ארה"ב, הוכו כולם בשוק – ארה"ב מצותתת לכל האינטרנט, כל הזמן! היא יודעת עלינו הכל! אבל ההלם האמיתי מחכה למי שיגלה מה אפשר להבין עלינו בעזרת המידע הזה. הנה קצת חוט: פייסבוק מסוגלת לזהות פרופילים של הומוסקסואלים, לא משנה אם הם בארון או אם הם בכלל מודעים לזה בעצמם. כל זה מניתוח של לייקים, למרות שמספיק להשוות כמה זמן מצטבר המשתמש מבלה מול תמונות של גברים מול נשים. אותו הדבר תקף גם לגבי נטיות פוליטיות, מוצא, גזע ודת, מנת משכל (חובבי The Daily Show והארלי-דיווידסון נמצאו בקצוות מנוגדים), יציבות נפשית, רקע משפחתי (הורים גרושים) ושימוש בסמים או אלכוהול. אתם לא צריכים להודות בשום דבר מזה. הלייקים שלכם עושה את עבודה.

מהמאגר הביומטרי אי אפשר לצאת

אפשר להצביע בכלליות על הסכנה, ולהזהיר פה ושם. אבל קשה לנחש איפה זה יתפרץ. מעטים קוראים את המסמכים המסובכים במכוון שהם חותמים עליהם, והחברות האלה תמיד דואגות שמה שאנחנו מקבלים ייראה לנו אטרקטיבי יותר ממה שאנחנו נותנים. כמו שאומרים, אם קיבלת מוצר בחינם - המוצר הוא אתה. ההשלכות יגיעו בהמשך. אולי תזהה אותן ואולי לא.

מאגר ביומטרי (צילום: רויטרס, חדשות)
מוכנים להשתתף בניסוי? | צילום: רויטרס, חדשות

כל זה נכון שבעתיים לגבי המאגר הביומטרי. לא קל להסביר למה זה מסוכן, והתרחישים שבהם הדבר הזה מתהפך לנו על הראש נראים רחוקים, עתידניים או פרנואידים. אבל גם את הניסויים של פייסבוק וסיקרט בבני אדם אף אחד לא צפה. אז חשבון פייסבוק אפשר (כך הם טוענים) למחוק, את הטלפון אפשר להטביע בים ואת השם והכתובת אפשר להחליף.

שלושה חודשים לא יכולנו לשער מה ייצא מסיקרט ו-NOKNOK, אבל האצבעות האלה, והמאגר הזה, עומדים ללוות אותנו עד הרגע האחרון, רחוק ככל שיהיה. גם אלוהים לא יודע כמה הפתעות ופריצות עוד מחכות לנו בדרך.