אחרי חודשים של שמועות וספקולציות, אפל השיקה את האייפד החדש - לקחנו אותו לסקירה מהחנות iStore שמיהרה להביא אותו לישראל במקביל לכל העולם וגילינו את כל מה שבאמת חדש בטאבלט החדש. ואולי בסוף אפילו נצליח לענות על השאלה החשובה מכל: האם לשדרג?

השקת האייפד החדש (מרץ 2012, לונדון) (צילום: Matthew Lloyd, GettyImages IL)
האם כדאי לקנות את האייפד החדש? בסוף יש תשובה | צילום: Matthew Lloyd, GettyImages IL

תמונה חדה מכל מה שהכרנו עד היום

כשנה לאחר שהציג סטיב ג'ובס את אייפד 2, עכשיו אפל ללא ג'ובס, חוזרת עם עוד שדרוג לטאבלט המצליח. אפל רעננה את מפרט המכשיר ואת עיצובו והביאה מספר חידושים מעניינים ואחד המשמעותיים שבהם הוא ללא  ספק המסך. 

אמנם גודלו לא השתנה (9.7 אינצ'), אך כעת הוא מביא את טכנולוגיית הרטינה (Retina) המדוברת וכך, בדומה לאייפון אפל הצליחה לעשות את המעשה הבלתי יאמן והכניסה מסך בעל רזולוציה גבוהה יותר מכל טלוויזיית ענק למכשיר קטן כל כך.

המסך באייפד החדש מספק רזולוציה מרשימה של 2048*1536 ובצפיפות פיקסלים של 264 הגורמים למסך להיראות לא פחות ממדהים - בדומה לאייפון.

האייפד החדש (צילום: יעקב תם  )
המסך: אין מילים לתאר את החדות המפתיעה שלו | צילום: יעקב תם

המסך נראה חד מאוד עם צבעים עשירים, דבר המוסיף מאוד לחוויית השימוש הכללית ומשפיע לטובה על כל שימוש במכשיר בין אם זה קריאת כתבות או ספרים, משחק, צפייה בסרטים באיכות HD ואפילו "סתם" גלישה ברשת האינטרנט. המסך עושה את העבודה בצורה טובה מאוד ואין מילים לתאר את החדות המפתיעה שלו.

בשביל לאפשר שימוש חלק עם רזולוציה שכזו, נדרש כוח עיבוד גרפי חזק, ולשם כך אפל שדרגה את המעבד שפועם בתוך האייפד מ-A5 בדור הקודם ל-A5X . זהו אותו מעבד כפול ליבה כמו באייפד 2 והשינוי העיקרי הוא בתצורת המעבד הגרפי שצמח ל-4 ליבות שלדברי אפל חזק עוד יותר ממעבד ה-Nvidia Tegra 3. וכך המעבד החדש בנוי בכדי לשרת את המסך ואת כוח העיבוד העצום בו הוא משתמש.

אולם, לא די בביצועי גרפיקה טובים יותר אלא גם בסוללה חזקה ששודרגה בדור החדש. יחד עם זאת, אפל הביאה לראשונה למכשיריה את רשת הדור הרביעי המאפשרת לגלוש בתקשורת סלולרית עד למהירויות של 42Mb בשנייה, דבר מרשים כשלעצמו, אם כי כאן בארץ הוא ישווק רק עם תקשורת דור 3 ובגרסת WiFi .

העיצוב זהה לחלוטין לאייפד 2, רק קצת עבה וכבד יותר

האייפד החדש כמו קודמיו מגיע בעיצוב מתכתי ואינו שונה בהרבה מאייפד 2, כך שחבריכם לא יבדילו אם אתם אוחזים באייפד 2 או באייפד החדש. הקווים המעוגלים, הגב הכסוף והמסגרת השחורה (או הלבנה), כפתור הבית, הכל נראה אותו הדבר.

האייפד החדש (צילום: Matthew Lloyd, GettyImages IL)
עוביו של האייפד החדש תפח וכעת עומד על כ-9.4 מילימטרים לעומת 8.8 המילימטרים בדגם הקודם | צילום: Matthew Lloyd, GettyImages IL

בחלקו האחורי של האייפד, נמצאת המצלמה ששודרגה וכעת עומדת על רזולוציה של 5 מגה-פיקסל, זאת במקום 0.7 מגה פיקסל בדור הקודם. הכפתורים כמו כפתור נעילת הסיבוב או ההשתקה של המכשיר ומקשי עוצמת השמע נשארו במקומם. בחלקו העליון נמצא את כפתור נעילת המסך, המיקרופון, וכניסת האוזניות ובתחתית בדומה לדורות הקודמים נמצא את כניסת ה-USB 30 pin  הסטנדרטי של אפל.

אולם בכל זאת ישנם שינויים קטנים, כמו עוביו שתפח וכעת עומד על כ-9.4 מילימטרים לעומת 8.8 המילימטרים בדגם הקודם, וגם במשקל המכשיר נרשם שינוי כאשר הדגם הקודם שנחשב כבד ששקל 601 גרם התווספו עוד 51 גרם וכעת האייפד שוקל 652 גרם, דבר הגורם למשתמש לרצות להניח את המכשיר לאחר זמן מה של שימוש.

חווית המולטימדיה

מערכת ההפעלה iOS 5 הרצה על המכשיר מוכרת לנו כבר מכל המכשירים האחרים של אפל. היא ידידותית, קלה לשימוש ונוחה לעבודה. קל מאוד להתרגל אליה וגם מי שאינו בקיא בשימוש בטאבלטים יימצא את עצמו מהר מאוד נכנס לעניינים. במרוצת השנים, אפל הוסיפה מספר שדרוגים למערכת כמו ה-iCloud המאפשר לאחסן ולגבות ברשת הגדרות אישיות, מחוות אצבע המאפשר לבצע משימות (מעבר למסך הבית, משימות, האפליקציה הפתוחה ועוד) בקלות, ממשק התראות משודרג, מקלדת מפוצלת ועוד.

גם מבחר האפליקציות הוא מגוון, אמנם לא רבות הן האפליקציות שהותאמו לרזולוציה הרחבה של האייפד החדש אך אין זה מונע להוריד ולהפעיל את אחת מ-200 אלף האפליקציות המותאמות לטאבלטים מהאפסטור.

האייפד החדש (צילום: יעקב תם  )
המצלמה האחורית שודרגה ועכשיו היא מצלמת ברזולוציה של 5 מגה-פיקסל וכוללת גם את אביזרי אופטיקה מתקדמים | צילום: יעקב תם

האייפד החדש כולל שתי מצלמות כאשר הקדמית נשארה כמו בקודם ומצלמת ברזולוציה של 0.3 מגה-פיקסל שנועדה ברובה לשיחות וידאו עם יישום ה-FaceTime בניגוד למצלמה הקדמית, המצלמה האחורית שודרגה, כאשר היא מצלמת ברזולוציה של 5 מגה-פיקסל וכוללת גם את אביזרי האופטיקה המתקדמים בדומה לאייפון 4S.

השימוש במצלמה במכשיר הינו נוח ואינטואיטיבי, בניגוד למכשירים אחרים בקטגוריה, האייפד מצלם תמונות במהירות הבזק, ואף הצליח לא פעם לייצא תמונות באיכות גבוהה. גם צילום הווידאו שודרגה וכעת האייפד מצלם וידאו ברזולוציית HD 1080P  זאת בהשוואה לדור הקודם שצילם ברזולוציית HD 720P. גם בצילום הווידאו האייפד החדש לא אכזב במרבית הפעמים, אך למרות כל זאת, היינו שמחים לעוד קצת אפשרויות בממשק המצלמה וכן לפלאש LED שהיה מוסיף הרבה לחוויית הצילום. עם זאת קשה להתעלם מהעובדה שאנחנו לא באמת נתחיל להסתובב ולצלם עם מכשיר בגודל כזה בידנו. 

תמונות לדוגמה שצולמו עם האייפד החדש (קליק לתמונות נוספות)

צבעים חדים בצורה יוצאת דופן

תמונה שצולמה עם האייפד החדש (צילום: יעקב תם  )
צבעים חדים ביותר. תמונה שצולמה עם האייפד החדש | צילום: יעקב תם

למרות האובך שהיה אתמול באוויר רואים בהיר

תמונה שצולמה עם האייפד החדש (צילום: יעקב תם  )
צילום בהיר יחסית לאובך שחווינו אתמול | צילום: יעקב תם

וכך נראה צילום לילי

תמונה שצולמה עם האייפד החדש (בחושך) (צילום: יעקב תם  )
גם בחושך מצלם לא רע | צילום: יעקב תם

לאייפד יש את כל הנתונים בכדי להפוך לנגן מתקדם כמו גם יציאת HDMI באמצעות מחבר חיצוני, אולם דבר אחד מעיב על החוויה והיא תוכנת האייטיונס, שדרכה נצטרך להשתמש בכל פעם שנרצה להוסיף או להוריד שירים וקטעי וידאו מהמכשיר, דבר שגורע מאוד מחוויית השימוש הכללית. עוד משהו שהרס מעט את ההנאה היא העובדה שהאייפד לא תומך בכל הפורמטים של הווידאו והאודיו שיש היום בשוק ויש צורך להמיר אותם לפורמטים הנתמכים על ידי הטאבלט או לחילופין להוריד אפליקציה מותאמת.  

באייפד החדש קיים רמקול אחד בגבו. הרמקול לא השתדרג במסגרת הדור החדש אך ניתן לומר כי מדובר באחד הרמקולים הטובים שנתקלנו בהם. עוצמה טובה ובאסים מפתיעים, דברים שמוסיפים הרבה לכל שיר, וידאו או משחק שתריצו על האייפד. בהחלט שאפו.

היכן מסתתרת הסוללה?

אפל עשתה עוד צעד משמעותי וכללה במכשיר החדש סוללה חזקה בנפח גבוה במיוחד של 11,666 mAh. לשם ההשוואה, באייפד 2 קיימת סוללה בנפח של 6,944mAh  כך שבחישוב קצר מתגלה כי אפל כמעט הכפילה את עוצמת הסוללה, אך למרות זאת היא מצהירה על אותם זמני שימוש טובים במכשיר- עד כ-9 שעות ויותר, בשימוש ברשת 4G, כך שניתן להשתמש יום שלם ויותר בטאבלט מבלי לדאוג לשקע חשמל.

האייפד החדש (צילום: יעקב תם  )
זמני ההטענה של המכשיר הוכפלו וכעת האייפד זקוק לכמעט לילה שלם בכדי להגיע להטענה מלאה | צילום: יעקב תם

התוספת הזו הוסיפה עוד 0.6 מ"מ לעוביו וכן עוד כ-50 גרם למשקלו בהשוואה לדור הקודם. גם זמני ההטענה של המכשיר הוכפלו וכעת האייפד זקוק לכמעט לילה שלם בכדי להגיע להטענה מלאה.

האם האייפד החדש באמת מתחמם כפי שהתלוננו לאחרונה חלק מהמשתמשים? בשימוש אינטנסיבי הרגשנו כי האייפד מתחמם באזור התחתון, דבר שלא התרחש בדור הקודם וככל הנראה יכול להיות קשור לסוללה. אולם בשימוש סביר הדבר אינו מורגש מאוד.

השורה התחתונה

השינויים בגרסה החדשה של האייפד עשו לו ברובם רק טוב ואין ספק כי הוא הטאבלט השולט בשוק ואם אין לכם מחשב לוח בכלל אז האופציה הזו היא המומלצת. אם אתם מתלבטים האם לשדרג וברשותכם אייפד מהדור הראשון או כל טאבלט אחר היינו אומרים שכן. השינויים רבים יחסית והתמורה למחיר טובה, אך אם ברשותכם אייפד 2 והמסך והביצועים מספקים אתכם.

בארה"ב המכשיר כבר נמכר במחיר התחלתי של 499 דולר. בישראל הוא החל להימכר בחנויות פרטיות, כגון iStore, שבה הוא עולה החל מ-2,999 שקלים. בעוד מספר שבועות הוא צפוי להגיע לאיידיגיטל ומחירו יתחיל מ-2,349 שקלים לדגם הפשוט ביותר.

לכתבות נוספות באתר TGspot