סמסונג S (צילום: יאיר מור)
האם הוא יעמוד במבחן השמש הישראלית? | צילום: יאיר מור

סמסונג עושה מאמצים רבים כדי שנפסיק לחשוב שטאבלט הוא בעצם סמארטפון גדול עם חיי סוללה משופרים, ונתחיל להתייחס אליו כאל מוצר בעל זכות קיום משלו. מאמצים אלו מתבטאים בטאבלטים החדשים שנחשפו בסוף השבוע בהשקה בניו-יורק. מייד לאחר ההכרזה התאפשר לנו להתנסות במכשירים החדשים ולבדוק האם הם מממשים את ההבטחות.

בכירי סמסונג דיברו על המסך במשך לא פחות מחצי שעה. ואכן, מסך ה-Super AMOLED נראה מצוין: בהיר, מציג צבעים רוויים מאוד ובאיכות שאפילו במבט ממרחק סנטימטרים בודדים (לא חוויה מומלצת או בריאה לעיניים) בקושי ניתן לראות את הנקודות. עם זאת, קשה לחרוץ דין מהתנסות של מספר דקות תחת אור זרקורים, וכאשר יגיעו המכשירים לישראל נעמיד אותם במבחן בתנאים שונים ונראה האם גם בשמש הם נראים טוב, כפי שמבטיחה סמסונג.

סמסונג S (צילום: יאיר מור)
לא סתם סמארטפון גדול. Galaxy Tab S 8.4 | צילום: יאיר מור

הדבר הבא שבדקנו היה היכולת לשקף את מסך הסמארטפון על הטאבלט וכך לשלוט על מכשיר הטלפון בלי להוציא אותו מהכיס או מהמקום בו הוא מחובר לטעינה. למרות עומס כבד על האינטרנט האלחוטי במקום, שגרם לחיבור בין המכשירים לארוך זמן רב, התהליך היה פשוט. כל שהיה צריך לעשות הוא להפעיל את אפליקציית SideSync בשני המכשירים, להמתין לסריקה קצרה ולאישור הסמארטפון על ידי בחירה - בדומה לתהליך חיבור מכשירי בלוטות' אחד לשני.

לאחר החיבור, נכבה מסך הסמארטפון והוצג רק על חלון צף במסך הטאבלט. שיחקנו בתפריטים, הפעלנו אפליקציות, חייגנו דרך הטלפון וחזרנו למסך הבית על ידי לחיצה על כפתור הבית של המכשיר – הכל מתוך תמונה שצפה מעל האפליקציות הפועלות בטאבלט. למרות שלעתים נדמה שהאנימציות איטיות מאוד והתגובות מאוחרות מעט, בסך הכל אפשר לומר שהתכונה הזו שימושית למדי עבור מי שנוהג להשאיר את הסמארטפון בחדר בזמן שהוא יושב עם הטאבלט מול הטלוויזיה או במטבח.

סמסונג S (צילום: יאיר מור)
חידושים אמיתיים כנראה לא תמצאו כאן. Galaxy Tab S 10.5 | צילום: יאיר מור

במסך התכנים החדש של החברה, הנמצא בתחילת שורת מסכי הבית, לא ראינו יתרונות לעומת רעיונות דומים שקיימים במוצרים כמו טאבלטים מבוססי חלונות 8, וילון העדכונים באייפון ובאייפד או הסמארטפונים האחרונים של HTC. בטור שמאלי בשם Quick Briefing מוצגים קיצורי דרך לאפליקציות ואתרים של סמסונג ומתחתם מידע כגון פגישות קרובות ומצב מניות מועדפות. בצד הימני מוצגים תכנים כמו עדכוני חדשות ממקורות נבחרים, קישורים לסרטונים הניתנים לצפייה דרך שירות Samsung WatchOn ומגזינים זמינים באפליקציית Papergarden של החברה.

לאחר שהצצנו ברוב חידושי התוכנה במכשירים, עברנו לעיצוב: שני המכשירים החדשים אכן דקים למדי, אם כי אינם מהדקים בשוק. חלקם האחורי מחוספס ומעוצב באופן זהה לזה של סמארטפון הדגל החדש של החברה, גלקסי S5. שניהם מרגישים קלים למדי, אם כי אף אחד מהם לא עשה לנו חשק להחזיק אותו במצב עמידה מחוץ לבית או למשרד. כמו רוב המתחרים (מלבד אפל), גם סמסונג בחרה למקם את כפתור הבית בגרסא הגדולה של המכשיר בדופן הרחבה שלו (כלומר: המכשיר מיועד לאחיזה במצב אופקי) ואילו בגרסא הקטנה יותר בדופן הקצרה (כלומר: המכשיר מיועד לאחיזה כאשר המסך במצב אנכי).

סמסונג S (צילום: יאיר מור)
סמארטפון צף | צילום: יאיר מור

האביזרים שמציעה החברה עבור המכשירים החדשים כוללים נרתיקים פשוטים דמויי ספר ונרתיקים מתוחכמים יותר המתקפלים בדרכים שונות ומאפשרים הצבה של המכשירים בזוויות שונות והקלדה באמצעות מקלדות בלוטות' צמודות. בנוסף, ישנן מקלדות המתחברות לטאבלטים באופן שיוצר עיצוב של מחשבים ניידים, והמקשים שלהן הרגישו לנו נוחים מספיק להקלדה יומיומית לא מאוד ארוכה. הן אף כוללות רגליות גבוהות יותר בחלקן האחורי כדי ליצור שיפוע נוח להקלדה. אך הטאבלטים אינם ניתנים להצבה בזויות שונות בעת העבודה עם מקלדות אלו.

בשלב זה החברה לא ידעה להגיד מה יהיו מחיריהם של כל האביזרים והאם הם יימכרו גם בערכות פרימיות עם המכשירים - במקום לחייב רכישה של טאבלט ורכישה נפרדת של הנרתיק או המקלדת.

סמסונג S (צילום: יאיר מור)
זו הזווית, תתמודדו | צילום: יאיר מור

גילוי נאות: הכותב היה אורח חברת סמסונג