השקת דגמי אייפון 13 מתקרבת – והלחץ לעמוד במכסות גובר והולך: פוקסקון, שותפת הייצור הגדולה ביותר של אפל, מציעה בונוסים חסרי תקדים בניסיון לגייס עובדים לקו הייצור של המכשירים החדשים.

לפי הדיווח ב-South China Morning Post, פוקסקון מציעה עד 8,000 יואן (כ-4,000 שקלים) כמענק חתימה לעובדים לשעבר שנאותים לחזור למתקן בג'נגג'ואו, שזכה לכינוי "עיר האייפונים" (iPhone City). לשם השוואה, בחודש שעבר עמד מענק החתימה לעובדים חוזרים על 5,500 יואן בלבד, ובשנה שעברה הציעה היצרנית 5,000 יואן. עובדים חדשים שיגיעו בהמלצתו של עובד קיים יקבלו 7,000 יואן לעומת 4,500 יואן בחודש אפריל, כשהעובדים הממליצים יקבלו בונוס של 1,00 יואן על כל המלצה שיתקבל לעבודה. וזה לא נגמר כאן: עובדים חדשים שהגיעו בכוחות עצמם יקבלו בונוס של 7,500 יואן. כדי למנוע מעובדים לעזוב אחרי קבלת הבונוס, הוא יועבר אליהם אחרי ארבעה חודשי עבודה – ואחרי שיתחייבו להמשיך לעבוד במהלך עונת השיא.

כל שותפות הייצור של אפל מציעות מענקי חתימה לפני השקת האייפון, אך לפי הדיווחים בעיתון הסיני, שנמצא בבעלות עלי באבא, זהו הבונוס הגבוה ביותר מאז פתיחת שעריו של המפעל בשנת 2010. המתקן בג'נגג'ואו, בו עובדים כ-250 אלף עובדים, נמצא בשלבים מתקדמים לקראת ייצור מהיר של האייפון הבא שצפוי לצאת לשוק בשבוע השלישי בספטמבר. לפי ההערכות, שרשרת הייצור של אפל באסיה נערכת לספק 90 עד 100 מיליון יחידות, לעומת 80 מיליון עם השקת האייפון 12 בשנה שעברה.

פוקסקון היא יצרנית האלקטרוניקה הגדולה בעולם, עם יותר מ-800 אלף עובדים מסביב לגלובוס. בעשור האחרון עלו דווחים על התאבדויות של עובדים במפעל לאור תנאי העבודה הקשים, והחברה הוזכרה בדו"חות המתעדים שימוש בעובדי כפייה, ביניהם בני המיעוט האויגורי המדוכא. לאורך השנים, אפל הכחישה ששותפיה מנצלים את בני המיעוט האויגורי – אך חידדה פעם אחר פעם את הנהלים לשותפות הייצור שלה.