טכנולוגיית הדיפ-פייק כבר מזמן הכניסה את העולם שאנחנו מכירים לתוך פרק מיוחד של "מראה שחורה". ההתקדמות של הבינה המלאכותית ולמידת מכונה הביאה אותנו למצב שאפשר בקלות להכין סרטונים עם פרצופים של אנשים שונים ולהשתיל להם כל משפט שרק נרצה.

בשבוע שעבר הערוץ הבריטי ITV השיק סדרה חדשה בשם "Deep Fake Neighbour Wars" או בתרגום לעברית: "מלחמות שכנים - דיפ פייק". ממש כפי שמשתמע משם הסדרה, בכל פרק מופיעות דמויות שונות של סלבריטאים בעזרת טכנולוגיית דיפ-פייק.

העלילה לעומת זאת לא מתייחסת אליהם בתור הזמרים/שחקנים/מפורסמים שהם, אלא מדובר בתסריט בדיוני לחלוטין, שבו למשל קים קרדשיאן מגלמת נהגת אוטובוס ומגלה שהשכן אידריס אלבה נכנס לה לחצר, לכן היא לוקחת את האוטובוס הציבורי אליה הביתה כדי לנזוף בו, ניקי מינאז' וטום הולנד הנשואים הטריים חוזרים מירח דבש ומגלים את מארק צוקרברג בסלון, וביונסה ובילי אייליש מתווכחות על המוזיקה שכל אחת שמה במסיבה שלה. 

הסדרה משתמשת כמובן בשחקנים אשר עליהם מלבישים את הדיפ-פייק. אם לא מספיק שם הסדרה, אז היוצרים גם דואגים להציג שקופית שמבהירה שלא מדובר בסלבריטאים האמיתיים. גם אם תצטרפו באמצע פרק, לא קשה להבין שיש משהו מוזר בפרצופים של השחקנים. שינויי גוון, תזזיתיות מוזרה ושיער שנראה דבוק הם רק חלק מהרמזים שמדובר בדיפ-פייק.

הבעיות בשימוש בטכנולוגיית דיפ-פייק

הסדרה כבר מעוררת המון תהיות בבריטניה. נשים בצד את העלילה, שנראית חביבה מאוד ואולי אפילו מחזיקה בתור סדרה משעשעת. עולות המון שאלות סביב השימוש בטכנולוגיה. הראשונה היא הפרה של חוק זכויות יוצרים, הרי בניגוד למשל לארץ נהדרת, בה מחקים אנשים מפורסמים, כאן משתמשים בדמותם כפי שהיא, ואפילו בשמם המקורי. מעבר לעניין המשפטי, יש כמובן את הדילמה האתית שמלווה אותנו סביב טכנולוגיית הדיפ-פייק באופן כללי - האם כל מי שצופה בזה מבין שמדובר בדמות בדיונית? האם ייעשה שימוש בטכנולוגיה כדי ליצור פייק ניוז או שימושים שליליים אחרים כמו התחזות ופורנו נקמה?

כמו תמיד, הטכנולוגיה מקדימה בכמה צעדים את המערכת המשפטית שאמורה להסדיר את העניין, וכרגע מדובר בתחום מאוד פרוץ. הארגון Equity המאגד שחקנים ויוצרים, הזהיר שבקרוב שחקנים יישארו ללא עבודה, ככל שהטכנולוגיה תתקדם ותחליף אותם. בהמשך לאזהרה שלו, הארגון פתח בקמפיין "תעצרו את הבינה המלאכותית מלגנוב את ההצגה" שבו הם מציינים ששחקנים לא נותנים את אישורם לשימוש בדמותם. בנוסף, הם מציינים כי ייתכנו השלכות דיסטופיות, אם חוקי זכויות היוצרים לא יעודכנו במהירות.

קים קרדשיאן ואידריס אלבה בדיפ פייק (צילום: צילום מסך מיוטיוב)
קים קרדשיאן ואידריס אלבה בדיפ פייק | צילום: צילום מסך מיוטיוב

חלק מהשחקנים הלא מוכרים, שעל פניהם מוקרנים פרצופיהם של הסלבריטאים דווקא נהנים: "קמתי בבוקר גמורה מעייפות, אבל אז נזכרתי שלא רואים את הפנים שלי בכל מקרה". מספרת קטיה קווינג' שמשחקת מספר דמויות כולל את גרטה טונברי, האקטיביסטית הסביבתית.

יחד עם העבודה "הקלה" יותר, אפשר להניח שהשחקנים כן מתבאסים מהעובדה שהם נשארים אנונימיים, אך לא יודו בזה פומבית כל עוד התוכנית משודרת. השחקנים עצמם נאלצים להתאים את תנועות הגוף שלהם כך שהדיפ פייק "יישאר" על הפרצוף שלהם, ואין להם מנעד אמיתי לשחק איתו מלבד תנועות גוף, דבר שמגביל את יכולות המשחק שלהם ועתיד לשנות את כל מקצוע המשחק.