ביום שבת, 7.10, סשה טרופנוב בן ה-28 הגיע יחד עם בת זוגו ספיר כהן, איתה עבר לגור ברמת גן לפני כשלושה חודשים, לבקר את משפחתו בקיבוץ ניר עוז. הוא שהה יחד איתה בדירת אורחים בקיבוץ, ללא ממ"ד, בשעה שהוריו, ויטלי וילנה, היו בביתם, ואמה של ילנה, אירנה, שהתה בביתה.

בהודעות האחרונות ששלח, בסביבות השעה 8:30 בבוקר, הוא מספר לחברו הקרוב גיא, ששואל אותו לשלומו: "כרגע סבבה, אבל קשוח. היה מטח ממש ארוך עכשיו". הוא כותב שמשפחתו בממ"ד, "אבל הבאסה שבאתי לבקר בקיבוץ הסופ"ש עם ספיר".

סשה, ספיר, ילנה ואירנה, 3 דורות של משפחה, נחטפו לעזה מ-3 דירות שונות בקיבוץ. האב ויטלי, שבהתחלה חשבו שנחטף גם הוא, נרצח בידי מחבלי חמאס. הבשורה הקשה הגיעה שבוע לאחר מכן. הלווייתו נערכה בלי קרובי משפחתו, מלבד אחיו סרגיי שהגיע מרוסיה.

ילנה וויטלי טרופנוב (צילום: באדיבות המשפחה)
ילנה וויטלי טרופנוב | צילום: באדיבות המשפחה

הוריו של סשה עלו יחד איתו לפני 25 שנה מרוסיה, כשסשה היה בן 3. הם התיישבו בקיבוץ ניר עוז, והתקבלו בזרועות פתוחות. ויטלי עבד בחקלאות וילנה במפעל של נירלט. לפני כ-4 שנים עלתה הסבתא אירנה, שהייתה רופאה 30 שנה ברוסיה ויצאה לפנסיה, והתיישבה גם היא בניר עוז.

בגלל המצב המיוחד התגייסו חבריו של סשה, מכל המסגרות השונות שלו לאורך החיים, למאבק לשחרורו. סשה למד הנדסת חשמל באוניברסיטת בן גוריון, וכיום הוא מהנדס בחברת אמזון.

"אני חברה של סשה מהלימודים, הוא היה החבר הכי טוב שלי, החצי השני שלי", מספרת ל-mako גל פרקטובניק, שפעילה במאבק לשחרור החטופים ומשפחת טרופנוב ביניהם. "ב-7 לאוקטובר כולנו קמנו לזוועות המטורפות שקרו בעוטף. כששמעתי שיש מחבלים בניר עוז, חשבתי על סשה דבר ראשון. למרות שהוא לא גר שם ב-7 השנים האחרונות, הוא גר בבאר שבע בזמן לימודים, ואחר כך בתל אביב ורמת גן. לא הספקתי לדבר איתו לפני שהקשר נותק. השיחה האחרונה שלו הייתה עם גיא, אחד החברים שלו, והייתה נורא קצרה. כנראה שסשה ניסה לשמור על גיא, ולא פירט יותר מדי".

ספיר כהן וסשה טרופנוב (צילום: באדיבות המשפחה)
ספיר כהן וסשה טרופנוב | צילום: באדיבות המשפחה

פרקטובניק מפרטת את סימני החיים שהתקבלו מהמשפחה, שבהתחלה כולם נחשבו כנעדרים: "ב-21.10 קיבלנו תמונה של ספיר, בת הזוג של סשה, שהיא נחטפת על אופנוע, בחורה בין 2 מחבלים על אופנוע. לפי התמונה הזו, היא נחטפה חיה ובריאה, ולא פגעו בה. ב-30.10, תשעה ימים אחרי, קיבלנו סרטון מחמאס של שלוש חטופות, כאשר הימנית זאת לנה, האמא של המשפחה. זה היה אות חיים משמח ועצוב בו זמנית. ראינו שהיא ללא פגע, חיה, נושמת ובריאה, אבל ראינו גם שהיא הייתה מאוד עצובה ומאוד מוטרדת. זה רגע מאוד מטלטל. נאחזנו בו, וזה נתן לנו תקווה לגבי שאר המשפחה, שמקווים שהם באותו המצב".

אירנה טטי (צילום: באדיבות המשפחה)
אירנה טטי | צילום: באדיבות המשפחה

"יש לנו סרטונים של הבתים שמהם הם נחטפו, ולא היו שם סימני אלימות, כך שאנחנו יודעים שהם נחטפו חיים ובריאים. אנחנו מאוד מקווים שהם גם יחזרו בצורה הזאת", אומרת פרקטובניק. "ברור שנפשית לא יחזרו ככה. מבחינתנו לא עולה על הדעת שפגעו בהם. אנחנו מאוד מקווים שזה לא קרה, אנחנו יודעים ויש לנו הוכחות שהם נחטפו בלי סימני אלימות".

ספיר כהן נחטפת לרצועה על ידי מחבלי חמאס
ספיר כהן נחטפת לרצועה על ידי מחבלי חמאס

סשה עובד כאמור באמזון, ולאחרונה חבריו מהחברה יזמו קמפיין רשת לכבוד המנהג שלו, לשתות מדי יום בשעה 15:00 קפה, תוך כדי שהוא מדרבן את הקולגות להצטרף אליו. משפיען הרשת ועובד מיקרוסופט, אמיר ברקול, פרסם ברשתות החברתיות בקשה מהגולשים לצלם את עצמם שותים קפה מדי יום ב-15:00, להעלות לרשתות החברתיות ולתייג Coffee4Sasha#. חבריו מבטיחים לאסוף את כל הפרסומים ולהראות לו.

"סשה בעשור האחרון היה עושה הפסקות קפה. עוצר את היום, ולוקח את כולם איתו. לפני שנה הוא קרא כתבה, שאומרת שמאוד מומלץ לשתות קפה שעה אחרי ארוחת צהרים, והוא החליט שהוא לוקח את זה על עצמו", מספרת פרקטובניק. "הפסקה לנפש, לעצור את היום המטורף ושנייה להתפנק במשהו כיף.

"היוזמה קיבלה פרסום ענק, וזה מרגש אותנו ברמות. כל יום בשעה 15 מתייגים אותנו, בעיקר באינסטגרם. הוא לא יאמין כשהוא יחזור, הוא יהיה בשוק מכל הדברים האלה. אנחנו מקווים שאנחנו מצליחים להגיע אליו עם האנרגיות האלה כל יום. כל כך הרבה אנשים עוצרים את היום שלהם וחושבים עליו".

קפה בשלוש עם סשה טרופנוב אף יתארח ב"עוטף ליבי", תערוכה שמאירה זרקור על אמנים שיצרו והציגו בעוטף, ביום חמישי הקרוב, 23.11, בעזריאלי שרונה, קומה 1 ליד הסופר פארם, בשעה 15:00.

הצגת פוסט זה באינסטגרם

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎We Are All Troufanov Family‎‏ (@‏‎troufanov_family‎‏)‎‏

על רקע עסקת השבויים המסתמנת הערב, אומרת פרקטובניק: "היינו אתמול בפגישה אתמול עם ראש הממשלה. הם לא חידשו שום דבר בשורה התחתונה. לא היה מידע שכולם יצאו ואמרו משהו חדש. נשארנו באותו מקום. אנחנו מאוד מנסים לשמור על עצמנו מהבחינה שעד שדברים לא קורים, לא לפתח תקוות. אנחנו כמובן מקווים שכולם ישתחררו. לא רק טרופנוב, כל החטופים. חייבים להחזיר אותם הביתה, זה אזרחים של המדינה, אין אופציה אחרת, לא עולה על הדעת אופציה אחרת".

סשה טרופנוב (צילום: באדיבות המשפחה)
צילום: באדיבות המשפחה

ספרי קצת על סשה.

"הוא הכי חכם בכל חבורה שבה הוא נמצא. שנון, מצחיק. הוא לב כל כך גדול. הוא בחור מאוד גבוה, 1.93, והוא מאוד חסון ונראה בן אדם קשוח, אבל כל הגובה הזה הוא כולו לב ורגישות וחום. כל מסגרת שהוא נמצא בה, הוא ממגנט אליו אנשים. ממש אפשר לראות את זה בתקופה הזאת, מאז תחילת המלחמה, דרך כמות האנשים שהתאחדו כדי למצוא אותו ולהחזיר אותו הביתה. מעבר לזה, אנחנו מקבלים הודעות מכל כך הרבה אנשים שהכירו אותו בשנות חייו, שמספרים איך הוא נכנס להם ללב. זה מטורף. לא נתקלתי בדבר כזה, זה מעיד עליו המון. לא חדש לנו. חוץ מזה, הוא מאוד אוהב כושר וספורט. אבל למרות שהוא חי חיים בריאים, הוא לא פדנט על אוכל. הוא כן מתפנק בהמבורגרים למשל".

מימין: אירנה, ילנה, סשה, ויטלי (צילום: באדיבות המשפחה)
מימין: אירנה, ילנה, סשה, ויטלי | צילום: באדיבות המשפחה

"זה סיפור על 3 דורות של משפחה אחת שנחטפו, ובעצם אם הם לא יחזרו, אין זכר יותר למשפחת טרופנוב בארץ. ממש שואה. אין דרך להגיד את זה", מסכמת פרקטובניק.