זהירות, הונאה חדשה בפייסבוק: עמוד חדש שנפתח בפייסבוק מציע מבצע "אטרקטיבי" במיוחד: "קבלו כרטיס לשנת נסיעות חינם ב-10.5 ש"ח בלבד. כדי לקבל כרטיס, לחץ על הכפתור למטה וענה על כמה שאלות".

לאחר שתלחצו על "מידע נוסף", תתבקשו למלא סקר ולאחר מכן לבחור מתנות כמו הגרלה.

 לאחר מכן תועברו לאתר אחר, שם תתבקשו למלא פרטים אישיים.

השלב השלישי והאחרון הוא מילוי פרטי האשראי שלכם.

בפוסט עצמו אפשר לקרוא תגובות מזויפות שמהללות את המבצע וממליצות עליו, וגם זכו ללייקים, הכול על מנת לגרום לאנשים ליפול בפח ולשתף את פרטי האשראי שלהם. התגובות המזויפות אפילו מנהלות ביניהן שיחה - "כמה זמן היית צריך לחכות למשלוח?", "שלושה ימים". בין התגובות אפשר למצוא תמונת פוטושופ של הכרטיס לצד כיתוב כמו: "פרקטי מאוד, עובד בכל הערים".

מאור דיין, חוקר אבטחה ומודיעין, שעלה על ההונאה הגיב גם הוא כדי להזהיר אנשים, אך מנהלי העמוד מחקו את התגובות שלו.

 לדברי דיין, שחקר את הנושא יחד עם שי ממן, חוקר מודיעין סייבר ויועץ אבטחת מידע, מי שעומד מאחורי ההונאה הוא ככל הנראה מהשטחים, ונראה כי הוא בנה את כל האתרים האלה ולא פרץ אליהם.

"חייב להזהיר מפני הדברים האלה", אומר דיין. "אני דיווחתי לפייסבוק על העמוד, אבל צריך שהרבה אנשים ידווחו כדי שיורידו אותו".

מה לעשות אם כבר נתתם פרטי אשראי?

דיין: "לבדוק שאין חיוב עם חברת האשראי. אם כן, להכחיש עסקה ולבטל את האשראי. בכל מקרה, אם נתתם את הפרטים שלכם - אתם חייבים לבטל את האשראי. העוקץ יכול לנצל את זה שיש לו את הפרטים שלכם, כולל כתובת ומספר טלפון, ולנסות לעשות עסקאות בשמכם".