חיים הר כסף, תושב בני ברק בן 43 ואב לשישה ילדים, נהרג היום (שלישי) בתאונת דרכים קטלנית בכביש 6. אלמנתו, רויטל, גילתה על מותו בעקבות הודעה שעברה בקבוצת וואטסאפ.

התאונה, בה היו מעורבים גם בתו בת ה-17 של הר כסף שמצבה מוגדר קשה, בנו בן ה-20 ותינוק בן שנתיים שמצבם מוגדר קל, התרחשה בשעות הצהריים בסמוך לעיר יוקנעם. הר כסף התנגש עם כלי הרכב בקיר, והצוותים הרפואיים שהוזעקו למקום נאלצו לקבוע את מותו.

חיים הר כסף (צילום: דוברות ארגון הצלה)
חיים הר כסף | צילום: דוברות ארגון הצלה

רויטל הר כסף התוודעה למות בעלה רק בשעה 17:14, בעקבות הודעה שנשלח בקבוצת עדכוני חדשות של המגזר החרדי: "טרגדיה בצפון. איש חסד ידוע מבני ברק נהרג בתאונת דרכים קשה בצפון". רויטל, ששמעה על כך לראשונה, כתבה בתגובה: "מה אתם מפרסמים את זה? אני אשתו ולי אף אחד לא הודיע את זה עדיין... זוועה". בעקבות ההודעה ששלחה, מפיץ ההודעה כתב: "מחילה".

הר כסף, ששמו הותר לפרסום רק לפני שעה קלה, היה מוותיקי הכוננים של ארגון הצלה בעיר; הוא סייע לפצועים ונתן בסתר לנזקקים, כשלאחרונה הוא הקים עמותה בשם "אחריות" שסייעה לשקם עסקים במצוקה כלכלית קשה. אתמול עוד הספק לפנות לסגן ראש העיר גדליהו בן שמעון, וביקש ממנו להעניק פטור מארנונה לארגון ההתנדבות שהקים.

"המון בעלי עסקים פנו אליו לפני משבר הקורונה, והוא הצליח לסייע להם. הוא תמיד עזר לכל מי שפנה אליו", אמר העיתונאי ישראל כהן. "לפני שבועיים חיים הציל את חייו גבר שהתמוטט ברחוב. הוא עשה בו החייאה ודאג שיפונה לבית חולים. איש צנוע של חסד ומצוות".

תאונה קטלנית בכביש 6
תאונה קטלנית בכביש 6

"כמו במגזר החילוני, גם במגזר החרדי ישנם גולשים שממהרים לפרסם ידיעות בלי לוודא שבני המשפחה קיבלו את ההודעה על מות יקיריהם. נכון שזה נעשה בתום לב אבל זה פוגע בבני משפחה של הנפטר. לא יקרה כלום אם המידע יפורסם לאחר שתצא הודעה מסודרת מבית החולים, המשפחה או המשטרה. זו תופעה חמורה שצריך להפסיק אותה. היא גורמת עוגמת נפש למשפחות", טוען א' מבני ברק, המכיר היטב את קבוצות הוואטסאפ בציבור החרדי.