בשבועות האחרונים, במסגרת תביעה שהוגשה נגד גוגל, נחשפו מסמכים פנימיים ותכתובות שהגיעו לידי בלומברג, שבהן ניתן לראות מה עובדי החברה באמת חושבים על רמת הפרטיות ב"מצב אנונימי" של דפדפן הכרום.

הבקשה לתביעה ייצוגית הוגשה כבר ביוני 2020, כששלושה תובעים טענו שכלי האיסוף המידע של גוגל כמו Google Analytics ו-Google Ad Manager המשיכו לפעול ולאסוף מידע גם במצב גלישה בסתר. כעת גם עובדי גוגל עצמם מציגים בהתכתבויות מה הם חושבים על הנושא.

"אנחנו צריכים להפסיק לקרוא לזה 'מצב אנונימי' ולא להשתמש בדמות של המרגל במשקפיים", כתב אחד העובדים והציג מחקר בו הוא מראה את הפער הגדול בין חווית הפרטיות שהמשתמשים חושבים שיש להם לבין מה שהם חושפים בפועל בפני המערכות של גוגל.

עובד נוסף שיתף ערך הומוריסטי בוויקיפדיה של הסימפסונס, בו רואים דמות של הומר סימפסון כאשר הוא לובש כובע על הראש וקוראים לו "Guy Incognito" , מה שמציג באופן מאוד ברור את רמת הציניות שיש לעובדי החברה בנושא הפרטיות ומצב הגלישה הפרטית.

סונדאר פיצ'אי, מנכ"ל גוגל  (צילום: Justin Sullivan, getty images)
צילום: Justin Sullivan, getty images

גוגל מצדם לא מבינים על מה כל הרעש ונציגם בראיון לבלומברג אמר: "'מצב אנונימי' מציע חווית פרטיות למשתמש, ואנחנו מאוד ברורים בהסבר של איך זה עובד ומה זה עושה. התביעה מהצד שלה מציגה את הדברים בצורה הלא נכונה".

בבית המשפט חושבים אחרת, כאשר עוד במרץ 2021 השופטת הפדרלית לוסי קו דחתה את בקשתה של חברת האם של גוגל, אלפבית, לדחות את התביעה. "בית המשפט הסיק שגוגל לא נתנה למשתמשים התראה על איסוף המידע במצב גלישה בסתר", נכתב בפסיקה.