עם חשיפת דגמי אייפון 12 באוקטובר האחרון, אפל אישרה את מה שמעריציה חששו מפניו: המטען יוצא מהאריזה. בחברה תלו את הצעד במניעים אקולוגיים כמו הפחתת פליטת מזהמים ("לכל אחד יש מטענים בבית"), מבקריה טענו שמדובר בדרך נוספת למקסם רווחים, והצרכנים בעיקר נותרו עם פחות תמורה למחיר. כעת ברזיל החליטה לנקוט בצעד "חריף" – וקנסה את אפל ב-2 מיליון דולר. נזכיר: מדובר בחברה ששוויה קצת פחות מ-2 טריליון דולר.

לפי הדיווח של אתר החדשות הברזילאי Tilt, לתביעה אחראית המועצה להגנת הצרכן בעיר סאו פאולו; התביעה הוגשה בתום "מחקר מעמיק" של החלטתה של אפל להוציא את המטענים מהאריזה. לא מדובר בגזרה ללא התרעה: כבר בדצמבר הזהיר הגוף את אפל שמכירת אייפון ללא מטען חורגת מחוקי הגנת הצרכן. אפל לא מצמצה, והשיבה שלרוב לקוחותיה יש גם כך מטענים בבית.

לא מדובר בעילה היחידה להגשת הקנס: לפי המועצה הברזילאית, אפל הוליכה את לקוחותיה שולל בכל הנוגע לעמידות מכשיריה בפני מים וסירבה לתקן מכשירים בתקופת האחריות – וגם האטה מכשירים ישנים. אין זה הקנס היחיד שקופרטינו קיבלה בהמשך לפרשת Batterygate, שהתפוצצה בדצמבר 2017: באוקטובר 2018 איטליה הטילה על אפל קנס בגובה 10 מיליון אירו; צרפת הכריזה על קנס בהיקף של 25 מיליון דולר בפברואר 2020; בהמשך נתנה אפל את הסכמתה להסדר בגובה של 500 מיליון דולר ללקוחותיה בארצות הברית; ובנובמבר 2020 פורסם שתשלם פיצויים בגובה 113 מיליון דולר בתגובה לתביעה שהגישו 30 תובעים כלליים ממדינות ארה"ב.