סמנכ"לית התפעול של מטא, שריל סנדברג, מספר 2 בחברה אחרי המנכ"ל מארק צוקרברג, עוזבת אחרי 14 שנה. סנדברג, בת 52, תישאר במועצת המנהלים של מטא, חברת האם של פייסבוק, אינסטגרם וואטסאפ. חוויאר אוליבן יחליף אותה, כאשר היא תעזוב רשמית בסתיו.

היא הצטרפה לפייסבוק ב-2008, כשהכירה את צוקרברג במסיבת חג המולד, והייתה גורם מפתח בהפיכתה לענקית מדיה חברתית, שהניבה בשנה שעברה כמעט 120 מיליארד דולר הכנסות. בשנת 2013 היא פרסמה את הספר "Lean In", לפרוץ קדימה, ושימשה כפנים של החברה לצד צוקרברג.

לפני זמן קצר העלה צוקרברג פוסט ובו כתב: "זה סוף עידן. לאחר 14 שנים, חברתי הטובה ושותפתי שריל סנדברג פורשת מתפקיד סמנכ"ל התפעול של מטא. כששריל הצטרפה אלי ב-2008, הייתי רק בן 23 ובקושי ידעתי כלום על ניהול חברה. בנינו מוצר נהדר - אתר פייסבוק - אבל עדיין לא היה לנו עסק רווחי ונאבקנו לעבור מסטארטאפ קטן לארגון אמיתי. שריל עיצבה את עסקי המודעות שלנו, שכרה אנשים נהדרים, יצרה את תרבות הניהול שלנו ולימדה אותי איך לנהל חברה. היא יצרה הזדמנויות עבור מיליוני אנשים ברחבי העולם, ומגיע לה הקרדיט על כל כך הרבה ממה שהוא מטא היום".

סנדברג מתכוונת להתמקד אחרי הפרישה בעשייה פילנתרופית, ואף ציינה שהיא מתחתנת בקיץ הקרוב. "כשלקחתי את העבודה הזו ב-2008, קיוויתי שאהיה בתפקיד הזה במשך חמש שנים. ארבע עשרה שנים מאוחר יותר, הגיע הזמן שאכתוב את הפרק הבא בחיי. אני לא לגמרי בטוחה מה יביא העתיד, אבל אני יודעת שזה יכלול התמקדות יותר בעבודתי הבסיסית והפילנתרופית, שחשובה לי יותר מאי פעם", כתבה בפוסט שפרסמה הערב.

שריל סנדברג מפייסבוק (צילום: דרור גלוברמן, קשת12)
צילום: דרור גלוברמן, קשת12

מדיניות מטא ושירות המודעות שלה עמדו במרכז שערוריות לאורך השנים, בין היתר באשר לתפקיד של פייסבוק בבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016 ובפרשת קיימברידג' אנליטיקה. רק בשבוע שעבר התובע הראשי בוושטינגטון הודיע על הגשת תביעה נגד צוקרברג בעקבות פרשת דליפת המידע של עשרות מיליוני משתמשי פייסבוק לחברת כריית הנתונים הבריטית.

לאחר ההודעה על פרישתה של סנדברג, מניית מטא ירדה ב-2.6% ועומדת כעת על 188.64 דולר.