ד"ר לי-מנג יאן, מומחית לווירולוגיה ואימונולוגיה מאוניברסיטת הונג קונג (לשעבר), סיפרה השבוע שברשותה ראיות לכך שנגיף הקורונה לא התפרץ מבעלי חיים בשוק שבעיר ווהאן. בעקבות הטענות שלה היא נאלצה להסתתר – וכעת מסתבר שטוויטר החליטה להסיר את החשבון שלה מהרשת החברתית.

"הם לא רוצים שאנשים ידעו את האמת הזו. זו הסיבה שהושעתי. דיכאו אותי והפכתי למטרה למפלגה הקומוניסטית הסינית", אמרה בראיון ביום שלישי השבוע לטאקר קרלסון בערוץ פוקס ניוז. וזה לא נגמר בהסרת החשבון המדענית מטוויטר: פייסבוק ואינסטגרם סימנו את הפוסטים של התוכנית של קארלסון, שבהם הוא שיתף את הראיון עם הווירולוגית, בטענה שהם מציפים מידע שגוי על הנגיף. שלשום (רביעי) עודכן הפוסט בדף של התוכנית של קרלסון, ונכתב: "פייסבוק עושה את מיטב יכולתה כדי לצנזר את הפוסט הזה". למקרה שתהיתם, הקטע צבר בינתיים 77 אלף שיתופים, 67 אלף לייקים ו-14 אלף לייקים תגובות.

כפי שפורסם השבוע ב-HIX, יאן טוענת שהווירוס הונדס במעבדה ממשלתית, ושבכירים בבייג'ינג המציאו את הטענה לפיה הוא התפרץ בעקבות עטלפים נגועים שנמכרו בשוק. המדענית טענה שבכירים בממשל מחקו את רשומותיה במאגרי המידע במדינה, ודרשו מעמיתיה להפיץ עליה שקרים. "אמרו להם להגיד שאני שקרנית, שלא עשיתי כלום במעבדה חוץ מלהרוג אוגרים", אמרה בראיון שהעניקה. לדבריה, היא תפרסם בקרוב את ההוכחות לטענותיה, שיתבססו על רצף הגנום של הוירוס; המידע יהיה זמין לכולם, כך היא מסרה, וגם אנשים ללא רקע מדעי "יוכלו לאמת אותו".