ביום שישי האחרון, סטודנטים באוניברסיטה בטנסי קיבלו מייל ממנהלי המוסד על הירי ההמוני שהרג שלושה ופצע חמישה אנשים באוניברסיטת מישיגן. זו הייתה תגובה אופיינית לתופעה השכיחה באופן טרגי בארה"ב, למעט דבר אחד: בתחתית המייל צוין כי הוא נכתב באמצעות צ'אטבוט הבינה המלאכותית, chatgpt,

"בעקבות הירי במישיגן, הבה נתכנס יחד כקהילה כדי לאשר את המחויבות שלנו לדאוג אחד לשני ולקדם תרבות של הכללה בקמפוס שלנו", נכתב במייל שנשלח לסטודנטים, שהגיע ממשרד הגיוון והכללה באוניברסיטת ואנדרבילט. "בכך אנו יכולים לכבד את קורבנות הטרגדיה הזו ולפעול לקראת עתיד בטוח יותר וחמלה יותר לכולם".

בשורה אחרונה בסוגריים בתחתית המייל נכתב: "פרפרזה ממודל השפה של ChatGpt של OpenAi, תקשורת אישית, 15 בפברואר 2023".

הנושא דווח לראשונה בעיתון הסטודנטים של האוניברסיטה, Vanderbilt Hustler. התלמידים נחרדו וכעסו על כך שהאוניברסיטה השתמשה ככל הנראה בצ'אטבוט כדי ליצור הודעה בנושא ירי המונים.

"יש אירוניה חולה ומעוותת לגרום למחשב לכתוב את ההודעה שלך על קהילה ועל ביחד מכיוון שאתה לא יכול להיות מוטרד להרהר בזה בעצמך", אמרה לית' קאיט, בכירה ממישיגן.

מנהלים באוניברסיטה מיהרו לפרסם התנצלות, ואמרו להוסטלר כי השימוש בכלי AI להגיב על הטרגדיה נבע מ"שיקול דעת לקוי".

"כמו עם כל הטכנולוגיות החדשות המשפיעות על ההשכלה הגבוהה, הרגע הזה נותן לכולנו הזדמנות להרהר במה שאנחנו יודעים ובמה שעדיין עלינו ללמוד על AI," כתבה ניקול ג'וזף, הדיקן האחראית על המכללה לגיוון והכללה, מייל ששנשלח לעיתון הסטודנטים.

בתגובה לאתר VICE, דובר האוניברסיטה שלח הצהרה מקמילה פ. בנבו, דיקן החינוך והפיתוח האנושי של בית הספר. "הכתיבה וההפצה של המייל הראשוני לא עברו ביקורת, כמו שאנחנו עושים בדרך כלל. מנהלי האוניברסיטה, כולל אני, לא היו מודעים להודעת הדוא"ל לפני שנשלחה", כתבה בנבו. בנבו אמרה עוד כי האירוע ייבדק על ידי האוניברסיטה וכי הדיקנים ממשל בית הספר, וכי הדיקנים האחראים על משרד הגיוון וההכללה יושעו באופן זמני מתפקידיהם.

האירוע אינו הפעם הראשונה שכלי השפה האוטומטית של OpenAI גרם לסכסוך באקדמיה. היכולת של מודלי השפה ליצור טקסטים שנראה כאילו נכתבו על ידי בני אדם הביאו לחשש מסטודנטים שינצלו אותם לכתיבת עבודות וכך ירמו למעשה את המערכת.