שירותי המשלוחים ממסעדות הפכו בשנה האחרונה ליותר ויותר פופולריים - להזמין רק פיצה והמבורגר כבר ממש לא עדכני, תן ביס ו-Wolt (וולט ) שרק הולכות ומתרחבות, מביאות כמעט כל מנה עד בית הלקוח במהירות ובנוחות. מה הבעיה? העמלות המטורפות שהם גובים מהמסעדות, לפעמים זה יכול להגיע עד 27-30 אחוז, המסעדנים לא רק ממורמרים: הם מפחדים להתראיין.

המסעדנים כועסים, וזה בלשון המעטה, מכנים אותם "קרטל" ו"ארגון פשע". חברת השליחויות וולט פועלת בישראל כבר שנה, בהתחלה היא עבדה עם 35 מסעדות והיום כבר למעלה מ-500 מקומות רשומים באפליקציה באיזור תל אביב ומאתמול גם ברמת גן, גבעתיים והרצליה.

וולט מעסיקים כ–1,200 שליחים ועוד כ-1,000 מחכים ברשימת המתנה לעבודה. בשביל לעמוד בתחרות, חברת תן ביס השיקה לפני שנה שירות משלוחים ב-6,000 המסעדות שהיא פועלת בהן, בכל רחבי הארץ. אבל, ויש אבל גדול, המסעדנים משלמים עמלות גבוהות על כל הזמנה ובסוף זה גם מתגלגל אלינו.

וולט גובה מהמסעדות עמלות בסדר גודל של 20%–27% ממחיר ההזמנה, לכל משלוח. בנוסף, היא גובה מאיתנו, הסועדים, עוד 10-15 שקלים. אחרי תקופה מסויימת, וולט גם תחייב את המסעדות לקנות טאבלט מיוחד להזמנות ב–1,600 שקל.

בשירות השליחויות של תן ביס לא נגבים כרגע דמי משלוח מהלקוח, אבל החברה גובה עמלה מהמסעדות בסדר גודל של 25%–30% מכל הזמנה. וגם אחרי שהמסעדנים משלמים, את הכסף שמגיע להם הם יקבלו רק בשוטף פלוס 60 בממוצע.

חשוב להדגיש שאת כל הנתונים האלה סיפרו לנו מסעדנים מכל רחבי הארץ שעובדים עם וולט ותןביס, אבל אף אחד מהם לא הסכים להתראיין. הם כולם מפחדים.