פייסבוק הודיעה אתמול באופן רשמי שתחסום כל קבוצה, דף או חשבון אינסטגרם הקשורים לתנועה QAnon. זאת, במטרה להדק את החבל סביב צווארה של תנועת הקונספירציה האנטישמית שפורחת ברשתות החברתיות. מדיניות לא תיושם בנוגע לתוכן אינדבידואלי, כמו משתמשי פייסבוק ואינסטגרם פרטיים שמפרסמים פוסטים על התנועה אך לא מזהים את עצמם איתה באופן מפורש.

חברי תנועת QAnon מאמינים שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ מנהל קרב חשאי נגד אליטת-סתרים-גלובלית המעורבת בסחר בילדים. התנועה, שאפשר בקלות למתוח קו ישיר בינה לבין פרוטוקולים של זקני ציון, נפוצה במיוחד בקרב מצביעים ופוליטיקאים רפובליקנים; גם טראמפ עצמו שיבח בעבר את חברי התנועה וסירב לגנות את טענות היסוד השקריות שלה. תאוריית הקונספירציה החלה בערוצי הנישה 4chan ו-8chan, אך התפוצצה והכתה שורשים כשהגיעה לפייסבוק ולאינסטגרם. זאת, בעקבות האלגוריתמים של הרשתות החברתיות, שהמליצו עליה לחברי תנועות קונספירציה אחרות כמו מתנגדי חיסונים. 

זהו עדכון המדיניות השני של פייסבוק בנוגע ל- QAnon תוך פחות מחודשיים; עד אז, פייסבוק כלל לא התייחסה לתנועה או נקטה במדיניות מיוחדת כלפיה. הניסיונות הראשונים למיגור התנועה התרחשו לפני כחודש וחצי, אז הודיעה הנהלת הרשת החברתית על שורת סנקציות נגד חשבונות המקדמים תכני QAnon. כבר אז הוסרו יותר מ-1,500 קבוצות ודפים הקשורים לתנועה, אך בפייסבוק הבינו לאחרונה שזה לא מספיק.

למרות שארגון ה-FBI הכריז לא מכבר כי QAnon מהווה איום פוטנציאלי לפעולות טרור, פייסבוק לא התייחסה לקבוצה כפי שהיא מתייחסת לקבוצות שנאה אחרות. כך, גם במדיניות החדשה החברה לא אוסרת על משתמשים פרטיים לפרסם תכנים שתומכים בתנועה, ומשפיעני אינסטגרם עדיין יכולים לקדם אותה באופן אישי תחת זהותם. דובר החברה הכיר ב"חורים" הללו, וציין שהחברה עדיין מנסה להבין איך לטפל במקרים כאלה.

גם הפעם, ייתכן שמדובר במעט מדי ומאוחר מדי. חברי התנועה התכוננו לתרחיש כזה כבר כמה חודשים, וקבוצות רבות הקשורות ל- QAnon החלו להשתמש בקודים, כמו שימוש במספר 17 במקום באות Q. 

>> סכנה חדשה בפייסבוק: עלייה של 2,000% בהצטרפות לקבוצות אנטי-מסכות