מלחמת חרבות ברזל נכנסת ליומה התשיעי, ולוחמי ההסברה שמסיירים בפייסבוק, בטיקטוק, באינסטגרם ובטוויטר מעלים הילוך. אלא שהחל מאתמול בשעות הערב דיווחו עשרות משתמשי אינסטגרם בישראל על חשיפות נמוכות באופן חריג, שהובילו למסקנה כי נעשה Shadow Ban (חסימת צללים) על החשבונות. מה זה אומר, איך לדעת אם זה קרה גם לכם ומה אפשר לעשות? יש לנו את כל הפרטים.

שאדו באן היא חסימה מלאה או חלקית של משתמש פוגעני ברשת חברתית או בפורום בלי ידיעתו. החסימה מתבטאת במספר צורות, כאשר הנפוצה בהן היא הסתרת תכנים מעיני הציבור בלי ידיעת המשתמש או הסרת חשבונות התוכן מהפיד הראשי. בניגוד לחסימה רגילה, בה החשבון החסום מקבל הודעה מפורשת על חסימתו עם פירוט המניע, משתמשים שמקבלים שאדו באן עדיין יכולים לפרסם תוכן ולצפות בתכני האתר, אך מאבדים את הגישה לקהלים הרגילים שלהם.

גם בבדיקה פשוטה שלנו הדבר התגלה. משתמש אשר התלונן על המצב העלה מספר סטוריז, אך הוא לא הופיע בסרגל הסטוריז החדשים. לאחר כניסה לחשבון שלו התגלה שאכן יש שם כמה סטוריז חדשים ונוספה לו עוד עין לספירה, שלאחריה עמד על 6 עיניים בלבד.

ביממה האחרונה כאמור, עשרות משתמשי אינסטגרם בישראל חוו ירידה משמעותית בחשיפות של הסטוריז שלהם. "העליתי סטורי לפני 8 שעות, וכעת ראיתי שהוא לא מופיע כלל בסרגל של הסטוריז אצל העוקבים שלי, יש לו 4 צפיות בלבד", כתבה אחת המשתמשות בפייסבוק. "צפיות בכל סטורי בחשבון שלי כבר שנים הוא יותר מפי מאה מזה. זה לא הגיוני בשום סיטואציה אפשרית. כל הצפיות של ערבים (אה, יש יהודי אחד), ואף אחד מהם לא עוקב אחרי בכלל. מה עושים עם זה?".

אחרי לא מעט קולות שעלו ברשתות, מספר משתמשים הסבירו כי אכן מדובר בשאדו באן, שהוטל אחרי פרסומים רבים של פוסטים, סטוריז ורילז שהועלו על ידי משתמשים אחרים ושותפו. לדבריהם, כאשר משתמשי אינסטגרם משתפים כמות סטוריז שגדולה מהממוצע הנורמלי שלהם, ומכילים ברובם שיתופים של פוסטים של אחרים, לעיתים מזוהים המשתמשים כבוט - ונחסמים. 

כידוע, הפיד והסטוריז של רוב רובם של הישראלים כרגע מלא בפוסטים שנכתבו על ידי אחרים, בשיתופים ובשרשורים ארוכים, וזו הסיבה לחסימה לכאורה. לדברי המומחים, על מנת להשתחרר מהחסימה עליכם לפרסם 2-3 סטוריז עם תוכן מקורי שלכם - טקסט, תמונה או סרטון שאינם שיתוף מחשבון אחר, וכך תוכלו להחזיר את החשיפה הרגילה לחשבון שלכם.

במטא מסרו בתגובה כי "זיהינו תקלה שהשפיעה על כל הסטוריז ששיתפו מחדש סרטוני Reels או פוסטים מהפיד. המשמעות היא שהם לא הופיעו כמו שצריך אצל אנשים אחרים, והדבר הוביל לירידה משמעותית בתפוצה. התקלה השפיעה באופן שווה על כל העולם, ולא היה לכך שום קשר לנושא התוכן - ותיקנו אותה במהירות האפשרית".